artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Dom

Jak meblom z okleiny nadać drugie życie?

Jak meblom z okleiny nadać drugie życie?

Meble kupujemy raz na kilka lub kilkanaście lat. W tym czasie zmienia się moda i nasze gusty. Od czasu do czasu chcemy też zmienić aranżację naszego mieszkania bez ponoszenia dużych kosztów. Dobrym i tanim rozwiązaniem jest pomalowanie mebli.

Czym są meble z okleiny?

Najczęściej spotykane w naszych domach meble wykonane są z płyty wykończonej okleiną PCV o różnej strukturze i w różnej kolorystyce. Ich zaletą jest niska cena i duża wytrzymałość. Meble okleinowe to nie tylko pojedyncze komody i szafki, ale także całe zestawy do kuchni lub salonu. Po pewnym czasie tracą jednak na wyglądzie i atrakcyjności. Nie da się ich poddać renowacji podobnej do renowacji mebli wykonanych z litego drewna, a wymiana na nowe jest bardzo kosztowna. Rozwiązaniem problemu jest pomalowanie mebli z okleiną. To tani, skuteczny sposób na nową aranżację mieszkania, na dodatek może zrobić to każdy, nawet bez żadnego doświadczenia.

Jak przygotować meble do malowania?

Malowanie mebli z okleiny należy rozpocząć od ich odpowiedniego przygotowania. Jeżeli chcemy pomalować tylko fronty, wystarczy odkręcić klamki gałki lub inne uchwyty. Jeżeli natomiast chcemy, by meble wyglądały jak nowe, musimy je całkowicie rozkręcić. Wymaga to większego nakładu pracy i czasu.

Przed przystąpieniem do malowania mebli, należy je dokładnie umyć wodą z dodatkiem detergentu i dokładnie osuszyć. Kolejnym krokiem jest lekkie zmatowienie powierzchni przy pomocy drobnego papieru ściernego lub gąbką ścierającą, nie należy mebli szlifować. Na koniec elementy trzeba odtłuścić za pomocą benzyny ekstrakcyjnej.

meble z okleiny

Sprawdź też: Układ kuchni – dlaczego jest tak ważny?

Malowanie mebli z okleiny

Do malowania mebli z okleiny można użyć farb akrylowych, ftalowych lub kredowych. Przed ich nałożeniem należy najpierw nanieść farbę podkładową. Po jej wyschnięciu można przystąpić do właściwego malowania. Farbę trzeba nanosić za pomocą małego wałka gąbkowego, warstwy muszą być bardzo cienkie. Miejsca do których wałek nie dotrze, trzeba pomalować pędzelkiem. Dla uzyskania efektu pełnego pokrycia trzeba mebel pokryć nawet 6 warstwami. Dzięki temu nawet ciemną okleinę można pomalować na biało i nie będzie żadnych przebić. W celu lepszego zabezpieczenia mebli przed zabrudzeniami i zarysowaniami, warto pokryć je lakierem satynowym, matowym lub błyszczącym. Wystarczy nałożyć 2-3 warstw. Po całkowitym ich wyschnięciu można przystąpić do ponownego skręcenia mebli. Dla osiągnięcia lepszego efektu można wymienić wszystkie gałki, klamki i zawiasy.

Malowanie mebli z okleiny to prosty sposób na zupełnie nową aranżację wnętrza bez ponoszenia dużych kosztów. Kto obawia się eksperymentowania z malowaniem mebli z okleiny, może spróbować pomalować jakąś małą szafkę. Dzięki temu pozna technikę i poszczególne etapy malowania. Końcowy efekt sprawi, że ze zdwojonym zapałem przystąpi do malowania pozostałych mebli.

Na pomalowanie małej szafki wystarczy wystarczy jedno popołudnie, w przypadku całego zestawu trzeba będzie poświęcić kilka dni ze względu na schnięcie poszczególnych warstw farby i lakieru.

Udostępnij