artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Dom

Inteligentne oświetlenie w domu – nowoczesne i energooszczędne

Inteligentne oświetlenie w domu – nowoczesne i energooszczędne

Nowoczesna sztuka budownictwa wykorzystuje dzisiaj innowacyjne nowinki technologiczne, które sprawdzają się nie tylko, uwzględniając aspekty praktyczne długotrwałego użytkowania domu, ale wpływają również na zwiększenie wygody i komfortu codziennego funkcjonowania wszystkich domowników. Co więcej, tzw. inteligentne domy zyskują w ostatnim czasie ogromną popularność, ponieważ są w pełni bezpieczne dla otoczenia, nierzadko wręcz ekologiczne, biorąc pod uwagę całe środowisko, ale również energooszczędne. Dzięki takim walorom inwestorzy mogą cieszyć się znacznie tańszą eksploatacją nieruchomości, a nawet generują z tego tytułu spore oszczędności. Jednym z głównych czynników, na jakie zwraca się uwagę w ramach tworzenia inteligentnych przestrzeni domowych, jest oświetlenie.

Oświetlenie przydomowej strefy zewnętrznej 

Światło pełni istotną funkcję nie tylko we wnętrzu gospodarstwa domowego, ale również w strefie przydomowej. Jest wręcz obowiązkowe po zachodzie słońca, aby przy zachowaniu pełnego komfortu, a nawet bezpieczeństwa można było korzystać z terenu zewnętrznego przy nieruchomości. Chodzi nie tylko o praktyczne oświetlenie tarasu czy dekoracyjne światło na ogródku. Obowiązkowe jest przecież oświetlenie strefy wejścia do domu, furtki wejściowej na posesję czy podjazdu do garażu. Warto zainwestować też w światło przy chodniku i innych alejkach, jeśli takie zostały wykonane na terenie nieopodal domu. 

Wybierając elementy zewnętrznego oświetlenia, należy patrzeć na jakość konstrukcji. Przede wszystkim, światło zewnętrzne musi być odporne na działanie wszelkich niekorzystnych czynników, jak działanie wody, mrozu, silnych promieni słońca czy zanieczyszczeń. Oświetlenie zewnętrzne musi być też w pełni bezpieczne, nie może stwarzać zagrożenia. 

To jeszcze nie wszystkie wytyczne, które dotyczą światła na zewnątrz nieruchomości. Dla wygody mieszkańców zaleca się, aby światło było wyposażone w czujnik ruchu albo czujnik zmierzchu. Dzięki temu będzie działać dokładnie wtedy, kiedy będzie taka potrzeba. 

Jakościowe światło w domu 

Światło we wnętrzach inteligentnej nieruchomości powinno działać dokładnie tak, jak życzą sobie tego mieszkańcy. Najlepszą opcją jest oczywiście energooszczędne oświetlenie LED, które generuje oszczędności z tytułu zużycia prądu rzędu co najmniej kilkuset złotych w skali roku. 

Inwestując w nowoczesne systemy, udaje się sterować światłem wedle indywidualnych potrzeb domowników. Doskonale sprawdza się światło z czujnikami ruchu, ale również to, które można regulować za pośrednictwem nowoczesnej aplikacji w smartfonie. Dzięki temu można gasić bądź zapalać światło bez konieczności podchodzenia do włącznika. Taka opcja doskonale sprawdza się również jako zabezpieczenie przed włamywaczami. Światło można włączać wieczorem w salonie czy w sypialni nawet wtedy, kiedy domowników nie ma obecnie w domu.

Udostępnij