artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Biznes

Kadry i płace – za co odpowiadają?

Kadry i płace – za co odpowiadają?

W firmie, w której pracuje przynajmniej jedna osoba, więc niezależnie od skali zatrudnienia, trzeba prowadzić obsługę kadrowo-płacową. Podstawowym zadaniem działu kadr jest nadzorowanie czasu pracy oraz rozliczanie pracowników od momentu ich zatrudnienia, aż do momentu zakończenia współpracy. Jakie dokładnie czynności wchodzą w zakres obsługi kadrowo-płacowej i czy warto skorzystać z usług firmy zewnętrznej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Obsługa kadrowo-płacowa – na czym polega?

Wszystkie formalności dotyczące zatrudnienia pracowników w firmie wchodzą w zakres obsługi kadrowej, z kolei rozliczenia pracodawcy z pracownikiem, Urzędem Skarbowym i ZUS-em dotyczą obsługi płacowej. Obsługa kadrowo-płacowa jest więc połączeniem tych dwóch działów – to tam gromadzona jest cała dokumentacja dotycząca pracujących w firmie osób, obsługiwane są umowy cywilnoprawne. Specjaliści zatrudnieni w dziale kadr i płac dbają o terminowość oraz poprawność wypłat, rozliczają absencje pracowników i prowadzą dokumentację dotyczącą rozliczeń podatkowych.

Dodatkową usługą kadrowo-płacową może być np. prowadzenie portalu pracowniczego, tworzenie e-raportów, obsługa centrum kontaktowego dla pracowników czy też archiwizacja i porządkowanie dokumentacji w firmie. Dział kadr i płac zwykle odpowiada również za kontakt z organami administracji publicznej czy też za obsługę deklaracji PFRON.

Usługi kadrowo-płacowe w ramach outsourcingu – na co można liczyć?

Wiele firm decyduje się na powierzenie swoich kadr i płac firmie zewnętrznej, która w ramach outsourcingu kompleksowo zajmie się tymi tematami. Z punktu widzenia właściciela biznesu to zwykle korzystne rozwiązanie, zwłaszcza gdy współpracuje się z profesjonalistami. Niewątpliwą zaletą jest brak konieczności zatrudnienia dodatkowych specjalistów, nie trzeba więc ponosić kosztów zatrudnienia i obawiać się o absencje. Drugą korzyścią jest realizacja wszystkich zadań w terminie i zgodnie z aktualnymi przepisami prawa, a tutaj warto dodać, że przepisy bardzo często się zmieniają. 

Nie można również nie wspomnieć o tym, że klient otrzymuje dostęp do zasobów firmy – specjalistycznej wiedzy, doświadczenia, systemów, aplikacji i technologii. Dzięki temu może unowocześnić swoją firmę i wdrożyć rozwiązania cyfrowe, wszędzie tam, gdzie jest to możliwe i opłacalne, a przy tym nie ponosi dodatkowych kosztów. Jeśli chcesz usprawnić swój dział kadr i płac, zależy Ci na ograniczeniu ryzyka operacyjnego i bezpieczeństwie danych, sprawdź ofertę ze strony https://procesy-biznesowe.impel.pl/obsluga-kadrowo-placowa/. Obsługa kadrowo-płacowa realizowana jest z gwarancją terminowości, możesz liczyć również na indywidualne podejście.

Usługi kadrowo-płacowe oferowane przez profesjonalną firmę będą docenione również przez pracowników, co z pewnością wpłynie pozytywnie na wizerunek pracodawcy. Na uwagę zasługuje szczególnie terminowość i zgodność wypłat oraz dostęp do portalu pracowniczego, gdzie zatrudnieni pracownicy mają wgląd do ważnych informacji dotyczących zatrudnienia.

Udostępnij