artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Internet

Samsung 870 EVO 1TB – dysk SSD dla graczy?

Samsung 870 EVO 1TB – dysk SSD dla graczy?

Nowoczesne gry są coraz bardziej rozbudowane i technologiczne zaawansowane, aby zachwycać grafiką i dawać graczom jeszcze bardziej realistyczne odczucia. Aby wykorzystać cały ich potencjał, potrzebujesz odpowiedniego dysku. Tutaj świetnie sprawdzi się Samsung 870 EVO 1 TB. Na czym polega przewaga nośników SSD nad HDD? Dlaczego świetnie sprawdzą się one w przypadku wymagających gier?

Idealny dysk dla gracza, czyli jaki?

Realistyczna grafika 3D, niezwykła estetyka postaci, efekty dźwiękowe – wszystko to ma na celu zapewnić graczowi jak najlepsze wrażenia z rozgrywki. Jednak takie gry zajmują dużo przestrzeni. Ponadto, aby dobrze działały, wymagają wydajnego i szybkiego dysku, który jest w stanie nadążyć za rozgrywką. Dyski HDD, choć pojemne, działają dużo wolniej niż SATA SSD Samsung*. Te pierwsze to nośniki magnetyczne, w których wnętrzu znajdują się okrągłe talerze wraz z ruchomą głowicą. Ruchome elementy spowalniają pracę dysku, a przy okazji czynią go bardziej podatnym na uszkodzenia mechaniczne**.

Dysk SSD, taki jak Samsung 870 EVO 1 TB, jest nośnikiem półprzewodnikowym, wykorzystującym pamięć flash NAND. Ze względu na brak ruchomych elementów, jest on dużo szybszy i mniej awaryjny niż HDD. A jak przekłada się to na grę? Przede wszystkim zaawansowane tytuły uruchamiają się w krótkim czasie, a mapy i kolejne poziomy ładują się szybciej. Gry działają płynniej i potrzebują mniej czasu na wgranie wszystkich szczegółów postaci czy obiektów.

SATA SSD Samsung – dlaczego warto wybrać go do komputera gamingowego?

Choć dysk SATA 1 TB osiąga mniejsze prędkości zapisu i odczytu niż dyski PCle NVMe, to nadal jest on nieporównywalnie szybszy od nośników HDD, z którymi możemy liczyć jedynie na 50-120 MB/s. Samsung SATA 1 TB, a konkretnie model 870 EVO, osiąga aż do 560 MB/s prędkości odczytu sekwencyjnego oraz 530 MB/s zapisu sekwencyjnego***. Jednak to nie wszystko, bo wydajność i prędkość zostały poprawione przez technologię Intelligent TurboWrite z dużym buforem. Jest to wystarczająca prędkość, by szybko zainstalować oraz uruchomić grę, a także wczytać kolejne tekstury w czasie rozgrywki.

Graczy, którzy nie zapisują gier w chmurze, z pewnością zainteresuje też żywotność dysku SATA 1 TB. To od niej zależy, czy będziemy mogli bezpiecznie przechowywać gry bez obawy o utratę danych. Samsung 870 EVO zapewnia 600 TBW w ciągu 5 lat gwarancji****. Parametr ten oznacza liczbę terabajtów, które dysk jest w stanie zapisać przez cały okres użytkowania. Ponadto, pamięć Samsung SATA 1 TB została również wyposażona w najnowszy VNAND 6. generacji, a także kontroler MKX, który umożliwia stabilną współpracę z urządzeniem-hostem.

Co jeszcze może mieć wpływ na wybór dysku SSD? Z pewnością dobre oprogramowanie takie jak Samsung Magician 8.0. Dzięki niemu możemy monitorować oraz optymalizować wydajność nośnika, a także na bieżąco sprawdzać jego stan.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Na podstawie testów wewnętrznych 2,5-calowego dysku HDD SATA 500 GB o prędkości 7200 obr./min w porównaniu z 2,5-calowym dyskiem SSD SATA 860 EVO 500 GB Warunki testowania: Intel i7 7700K/ ASUS ZZBA/ DDR4 4 GB/ WINTO RSS.

** Cechy te wynikają z budowy dysków SSS i HDD.

*** Wydajność może się różnić w zależności od wersji oprogramowania sprzętowego dysku SSD oraz systemowego sprzętu i konfiguracji. Pomiary zapisu sekwencyjnego uzyskano w oparciu o technologię Intelligent TurboWrite. Konfiguracja systemu testowego: Intel Core i7-7700K CPU @ 4,20 GHz, DDR4 1200 MHz 32 GB, OS – Windows 10 Pro x64, Chipset: ASUS PRIME Z270-A. Wszystkie dane dotyczące wydajności uzyskano przy użyciu SSD jako dysku dodatkowego.

**** Gwarantowana wartość TBW dla 870 EVO: 150 TBW dla modelu 250 GB, 300 TBW dla modelu 500 GB, 600 TBW dla modelu 1 TB, 1200 TBW dla modelu 2 TB oraz 2400 TBW dla modelu 4 TB*. 5 lat lub TBW, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Więcej informacji na temat gwarancji podano w załączonym dokumencie gwarancyjnym.

Udostępnij