artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Dom

Układ kuchni – dlaczego jest tak ważny?

Układ kuchni – dlaczego jest tak ważny?

Często popełnianym błędem jest kompletowanie kuchni od koloru, blatu czy sprzętu AGD. Na samym początku powinieneś wybrać układ kuchni. Czemu? Chodzi tutaj o zasady ergonomii, ułatwi nam to pracę oraz zwiększy bezpieczeństwo podczas wykonywania codziennych czynności. 

Trójkąt roboczy – czym jest i jak wpływa na pracę w kuchni?

Podstawą ergonomii kuchennej jest właśnie często nazywany przez architektów wnętrz trójkąt roboczy. Co to takiego? Jest to nazwa na trzy najczęściej używane urządzenia w kuchni, zlewozmywak, lodówka oraz kuchenka.

Czemu akurat w kształcie trójkąta? Głównie dlatego, że droga między nimi jest najkrótsza. A co za tym idzie? Jest ona też najbardziej efektywna. 

Strefy funkcjonowania w kuchni

Kolejna ważna rzecz, gdy wybierasz układ kuchni to strefy znajdujące się w niej. Najczęstszy podział obejmuje strefy:

  • magazynowania zapasów,
  • przygotowywania posiłków,
  • przechowywania,
  • zmywania,
  • gotowania.

Z wyżej wymienionym podziałem spotkasz się dość często. Niektórzy wymieniają cztery strefy. Trójkąt roboczy pomaga przy przygotowywaniu posiłków, dodatkowo połączenie go z dobrym układem stref i mebli w kuchni przyśpieszy twoje działania.

Układ kuchni – jaki wybrać z wielu opcji?

Najbardziej popularne jest sześć konfiguracji kuchni. Są to:

  • układ jednorzędowy,
  • układ dwurzędowy,
  • układ w kształcie litery L,
  • kuchnia w kształcie litery U,
  • kuchnia w kształcie litery G,
  • kuchnia z wyspą.

Każdy z tych układów kuchni ma swoje zalety i wady. Najbardziej ergonomiczny z powyższych jest układ w kształcie litery U, wpływa też na ergonomię całego pomieszczenia.

układ kuchni

Układ jednorzędowy

Najprostszy i zdecydowanie najczęściej spotykany. Jest często stosowany, gdy dysponujemy małym budżetem. Nie ma tutaj opcji na zastosowanie zasady trójkąta roboczego, więc nie jest zalecana dla osób ceniących sobie funkcjonalność. Jednak taki układ sprawdza się w małej przestrzeni i jest dobry dla sporadycznie gotujących.

Układ dwurzędowy

Jest to typ kuchni, gdzie z obu stron pomieszczenia znajduje się zabudowa. Bardzo często spotykane są w blokach czy starszych mieszkaniach. Występuje w niej bardzo dobra komunikacja między strefami, jednakże są one daleko od siebie. 

Zobacz też: Plamy z kawy – jak się ich pozbyć?

Układ kuchni w kształcie litery L

Kuchnia L-kształtna to po prostu zabudowa jednorzędowa z dodatkowym zabudowaniem leżącym prostopadle. Również jest to bardzo popularny układ kuchni, ponieważ architekci często korzystają z tak elastycznej opcji, ponieważ pasuje do wnętrz otwartych i zamkniętych. Jednym minusem przy tej zabudowie jest fakt, że nie nadaje się ona do długich i wąskich przestrzeni.

Kuchnia w kształcie litery U

Rozwiązanie, które w pełni wykorzystuje trójkąt roboczy. Zabudowa obejmuje trzy z czterech ścian w pokoju. Wymaga ona jednak dużej przestrzeni i wizualnie zmniejsza kuchnię.

Kuchnia w kształcie litery G

Mało popularny układ kuchni ze względu, na dużą powierzchnię jaka jest potrzebna do jego zaimplementowania. Jednak daje nam opcje na optymalne ustawienie stref. Fakt, iż na wszystkich czterech ścianach znajduje się zabudowa sprawia, że wiele elementów narożnych może utrudniać otwieranie szafek.

Układ kuchni z wyspą

Również bardzo ergonomiczne rozwiązanie, jeżeli metraż oraz kształt pomieszczenia nam na to pozwalają. Bardzo często strefa przygotowania i gotowania umieszczana jest na wyspie. Możesz też zamontować tam zlewozmywak. Ten układ pozwala na dużą dowolność umieszczeniu trójkąta roboczego.

Jaki układ jest idealny dla ciebie?

Na to pytanie musisz sobie odpowiedzieć na etapie projektowania kuchni. Porozmawiaj ze swoim architektem, rozważ jego propozycje i projekt. Na końcu zdecyduj sam jaka kuchnia będzie idealna dla ciebie.

Udostępnij