artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

DomLifestyleZdrowie

Orbitrek czy bieżnia – które jest lepsze?

Orbitrek czy bieżnia – które jest lepsze?

Orbitrek czy bieżnia? To pytanie zadają sobie ludzie, którzy coraz częściej decydują się dbać o swoją formę. Te dwa urządzenia działają świetnie na spalanie kalorii oraz nadają się do treningu wytrzymałościowego. Często szukasz nowych urządzeń do swojej domowej siłowni lub musisz się zdecydować na jeden sprzęt? Poniżej znajdziesz informacje, które pomogą ci rozwiązać ten dylemat.

Orbitrek a bieżnia – zalety

Warto wspomnieć, że oba sprzęty są zalecane niemal każdemu. Nie wymagają one od ciebie bycia sportowcem czy fizycznie aktywnym. Większość modeli jest obecnie wyposażona w system regulacji, który umożliwia lekkie ćwiczenia na start. Obie maszyny treningowe mają dużo zalet. Przykładowo dotyczących rodzajów treningów, miejsca przez nie zajmowanego czy osób z nich korzystających.

Orbitrek

Na początek krótka charakterystyka sprzętu. Orbitrek składa się z dwóch ruchomych drążków, które są podłączone platformami na stopy. Obecności tych elementów umożliwią trening górnych, jak i dolnych partii mięśni. Możemy też wykonywać ćwiczenia jednostajnym tempem, a także interwały. Większość modeli posiada wbudowany panel sterowania, który ułatwia nam dostosowanie treningu do nas.

Do innych zalet należą: cicha praca urządzenia, możliwość treningu górnych partii ciała, świetnie komponuje się z treningiem siłowym oraz posiada minimalne ryzyko kontuzji.

Dzięki temu, jak zbudowany jest orbitrek, ułatwia nam to ćwiczenie całego ciała, jeżeli będziemy aktywnie używać uchwytów. Dodatkowo sprzęt ten jest łatwiejszy w konserwacji, ponieważ nie wymaga, jak bieżnia regulacji pasa czy nasmarowania.

Ostatnim plusem orbitreka jest fakt, iż niektóre z modeli umożliwiają ruch w tył. Ta opcja umożliwia nam zaangażowanie różnych partii mięśni.

Sprawdź też: Jak dobrać rękawice bokserskie do dłoni?

Bieżnia

Sprzęt będący wyposażeniem niemal każdej siłowni. Składa się z pasa biegowego, który jest jej głównym elementem. Każda bieżnie posiada panel sterowania, którego zadaniem jest regulacja wszystkich parametrów.

Jak sama nazwa urządzenia może podpowiadać, służy ona głównie do biegania lub marszów. Taki trening jest dobry na dolne partie naszego ciała. 

Inne plusy tego sprzętu to stosunkowo łatwe dopasowanie pod sylwetkę czy fakt, że oszczędza miejsce. Pewnie się dziwisz jak taki duży sprzęt może zajmować mało miejsca? Odpowiedź jest prosta – coraz więcej modeli jest zazwyczaj składnych. 

orbitrek czy bieżnia

Orbitrek czy bieżnia – co pozwoli szybciej schudnąć?

Zadając takie pytanie znajomym usłysz, że to bieżnia pomoże ci szybciej zrzucić wagę. Prawda jednak jest taka, że oba sprzęty w tym pomagają, ponieważ to urządzenia cardio, które sprzyjają utracie zbędnych kilogramów.

W zależności jednak od treningu jaki wykonujesz i tego, jak regularny przy tym jesteś, spadek nadmiaru wagi może się różnić. Pamiętaj też o maksymalnym wykorzystaniu potencjału maszyny podczas ćwiczeń

Na co się zdecydować – orbitrek czy bieżnia?

Oba urządzenia cardio mają podobne działanie. Bieżnie sprawdzają się lepiej dla osób lubiących spacery i bieganie. Model bieżni treningowej może osiągać różne prędkości i mieć różny kąt nachylenia. Taka opcja jest świetna dla fanów przebieżek terenowych, gdzie raz jest pod górę, a raz w dół.

Orbitrek natomiast jest zalecany dla entuzjastów spacerów po górach, nordic walkingu czy wspinaczki. Uchwyty w tej maszynie, które trzymamy podczas treningu pobudzają więcej mięśni niż podczas biegania. Dodatkowo ruszając rękami pobudzamy też mięśnie brzucha. 

Udostępnij