artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

LifestyleZdrowie

Jak dobrać rękawice bokserskie do dłoni?

Jak dobrać rękawice bokserskie do dłoni?

Jak dobrać rękawice bokserskie? Pytanie, z którym każdy początkujący zawodnik sportów walki musi się zmierzyć. Rękawice bokserskie nie służą tylko do boksu. Bardzo często są też używane przez osoby trenujące kick boxing czy muay thai. Odpowiedni ich dobór może pomóc ci w uniknięciu potencjalnych kontuzji.

Liczbowe określenie Oz – co oznacza?

Pierwsza rzecz, z którą się spotkasz przy wyborze rozmiaru rękawic bokserskich to tajemnicze oznaczenie Oz. Symbolizuje ono ilość uncji, czyli wagę konkretnego modelu. Często ludzie widzący małą liczbę np. 10oz myślą, że rękawice są dla dzieci. Jest to błędna interpretacja, ponieważ im mniejsza liczba tym model jest lżejszy, a im większa to na odwrót.

Sprawdź też: Orbitrek czy bieżnia – które jest lepsze?

Jak dobrać rękawice bokserskie?

Już wiesz, czym jest Oz i co symbolizuje. Mając tę wiedzę możesz powoli przystąpić do wyboru rozmiaru twoich rękawic.

Większość producentów przyjmuje następujące rozmiary rękawic bokserskich:

  • 4-6 Oz – przeznaczone dla dzieci do 10 roku życia,
  • 8 Oz – dla młodzieży i kobiet o drobnych dłoniach,
  • 10 Oz – małe i lekkie rękawice przeznaczone dla kobiet i mężczyzn ważących poniżej 70 kg,
  • 12 Oz – uniwersalny rozmiar rękawic, przeznaczone dla mężczyzn z małymi dłońmi i wagą około 70-80kg, często polecany jako rękawice dla początkujących,
  • 14 Oz – przeznaczone dla dorosłych o wyższej wadze,
  • 16-18 Oz – dla osób z dużymi dłońmi i tych należących do ciężkich kategorii wagowych.

Ciekawą rzeczą jest to, że większe rozmiary rękawic bokserskich nie zmieniają się znacząco wewnątrz. Jedyne co się zwiększa to ich wielkość czy objętość. To sprawia, że mamy większej możliwości blokowania uderzeń, co przekłada się na nasze bezpieczeństwa. 

jak dobrać rękawice bokserskie

Jaki rozmiar rękawic bokserskich wybrać?

Mając już większą wiedzę o rękawicach bokserskich, czas dobrać odpowiedni ich rozmiar. Pamiętaj o tym, że waga nie koniecznie idzie w parze z rozmiarem. Dodatkowo mają one wpływ na jakość treningu a co najważniejsze, mają gwarantować bezpieczeństwo tobie i twojemu sparingpartnerowi.

Im większe będą rękawice tym większa i grubsza będzie strefa uderzenia. Pozwala to na łatwe schowanie się za nimi podczas blokowania, co zwiększa twoje bezpieczeństwo. Duże rękawice sprawdzą się świetnie podczas sparingów.

Inaczej wygląda to przy treningach technicznych, gdzie używamy przyrządów do trenowania. Tutaj lepsze będą mniejsze rękawice dające nam możliwość pracy nad techniką, dynamiką czy szybkością.

Jak dobrać rękawice bokserskie pod względem materiału?

Warto zwrócić uwagę na to z czego są wykonane rękawice, mogę one być ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Modele naturalne są trwalsze oraz będą mieć lepszą wentylację, ponieważ “oddychają”, co sprawia, że skóra dłoni nie poci się tak szybko. Jednak ich podstawową wadą jest to, że są drogie.

Jeżeli jednak dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze sportami walki, lepsze będą rękawice syntetyczne. Zazwyczaj są one tańsze i często wykonane z poliuretanu.

Wybór rękawic bokserskich – podsumowanie

Reasumując, na początku musisz zrobić małe rozeznanie dotyczące uncji (Oz). Następnie, do czego będziesz ich używał, czy będą one to treningów ze sparingpartnerem czy technicznych. Nie kieruj się też ich wyglądem lub ceną. Przede wszystkim myśl o swoim bezpieczeństwie, aby uniknąć niechcianych kontuzji.

Udostępnij