artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Dom

Czym czyścić telewizor – jak zrobić to skutecznie?

Czym czyścić telewizor – jak zrobić to skutecznie?

Czym czyścić telewizor? Pytanie proste a zarazem skomplikowane, ponieważ sprzęt ten składa się z paru części możliwych do wyczyszczenia. Jednak zadając to pytanie często zwraca się uwagę na ekran telewizora. Coraz częściej jest on duży co sprawia, że wszelkie plamy czy zbierający się kurz są łatwo widoczne.

Czym czyścić telewizor i jak to robić?

Współcześnie telewizory służą nie tylko do oglądania seriali czy filmów. Bardzo często są one głównym elementem wystroju pokoju, na komodzie czy szafce albo przymocowane do ściany. Zalegający na nich kurz czy plamy na ekranie nie wyglądają elegancko.

Zanim przystąpisz do czyszczenia odbiornika przeczytaj instrukcje. Zdarza się, że producent zamieszcza dokładną informację, jak czyścić urządzenie i czego do tego używać. 

Zwróć też uwagę na typ ekranu twojego telewizora. W zależności od jego rodzaju: LED, LCD czy OLED, będziesz musiał podejść do tego troszeczkę inaczej.

Jak czyścić telewizor?

Pamiętaj, że masz do czynienia z elektroniką. Zanim zaczniesz czyszczenie odłącz urządzenie od prądu. Jeżeli było włączone najlepiej jest poczekać chwilę, aż ostygnie.

Po ostygnięciu bierzemy nasz preparat i nakładamy go na miękką ściereczkę, najlepiej z mikrofibry. Następnie delikatnymi okrężnymi ruchami czyścimy ekran sprzętu. Do wytarcia ramy wystarczy nam sucha lub wilgotna ściereczka.

Korzystając z preparatów specjalnych do czyszczenia, nigdy nie nakładaj ich bezpośrednio na ekran telewizora. Może to trwale uszkodzić nasz sprzęt, czego nie chcemy.

Zobacz też: Kosmetyki DIY – co możesz zrobić sam w domu?

Czym czyścić telewizor – domowe sposoby

Co zrobić jak nie mamy preparatu przeznaczonego do czyszczenia telewizora, a nie chcemy go kupować? Pod żadnym pozorem nie należy używać płynu do mycia szyb. Nie jest to dobre dla profilaktyki ekranu twojego odbiornika i może go trwale uszkodzić. Tutaj wystarczy użyć mikstury, którą każdy może sam zrobić w domu.

Wystarczy wymieszać w proporcji 1:1 wodę destylowaną i biały ocet. Ta substancja umożliwi nam wyczyścić dokładnie nasz TV, jeżeli ściereczka z mikrofibry nas zawiodła. Bardzo często jednak dobrej jakości ścierka lub specjalna miotełka do kurzu, są wystarczające. 

czym czyścić telewizor

Preparaty do czyszczenia telewizora – czy są niezbędne?

Oczywistym jest, że do czyszczenia telewizora możemy wykorzystać domowe sposoby. Jednak najbezpieczniejsze będzie użycie profesjonalnych preparatów. Do wyboru mamy spory wachlarz środków i akcesoriów: chusteczki nasączone środkiem myjącym, spraye, pianki, zestawy czyszczące, które składają się z preparatu i ściereczki umieszczonych pod zamknięciem w jednym pudełku.

Dodatkowo, jeżeli chcesz zadbać o ekran swojego telewizora, to stosowanie profesjonalnych preparatów jest wskazane. Czemu? Mają one nie tylko działanie myjące, ale także dezynfekują i zwalczają bakterie. Bezproblemowo poradzą sobie też z zalążkami grzybów drożdżopodobnych. Co najważniejsze, kupne preparaty mają działanie antystatyczne. Sprawiają więc, że po każdym użyciu kurz będzie osiadał wolniej.

Często popełniane błędy

Głównym błędem jest używania środka do mycia szyb. Jest to praktyka, która była stosowana przy starych telewizorach kineskopowych, ze względu na szklany ekran. We współczesnych modelach wpływa to źle na ekran i może pozostawić skazy.

Nie należy używać też: papieru toaletowego, gąbki lub ręcznika kuchennego. Są one szorstkie co może porysować wrażliwe powierzchnie. Częste ich stosowanie może też powiększyć rysy. A czy ty już wiesz, czym czyścić telewizor?

Udostępnij