artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

DomLifestyle

Plamy z kawy – jak się ich pozbyć?

Plamy z kawy – jak się ich pozbyć?

Plamy z kawy to problem, z którym przynajmniej raz do czynienia miał każdy kawosz. Często trudne do usunięcia, a nawet uważane za nieusuwalne. Poranek przy filiżance ulubionego rozgrzewającego napoju to moment, gdzie często może dojść do chwili nieuwagi. W następstwie nagle napój zamiast w kubku jest na dywanie, obrusie czy na nas samych. Jak usunąć plamy z kawy i co do tego można zastosować?

Czy plamy z kawy są trudne do usunięcia?

Łatwizna czy wyzwanie? Tego typu plamy są często uważane za trudne do usunięcia. Jednak nie jest to, aż tak trudne jak czerwone skazy z wina czy krwi. 

Kawa jest łatwa do zmycia. Istnieje jednak jeden warunek, trzeba działać szybko, najlepiej jak plama jest świeża. Jeżeli nie masz przygotowanych środków do czyszczenia, możesz zalać poplamioną rzecz gorącą wodą lub ewentualnie zasypać solą. Sprawi to, że utrzyma ona swoją “świeżość” w trakcie twoich przygotowań.

Zobacz też: Kosmetyki DIY – co możesz zrobić sam w domu?

Co jednak, jak zabrudzenie zauważymy po paru godzinach, a może dzień później? Plama wyschnie i będzie trudniejsza do zmycia. Nie tracimy jednak wiary i powtarzamy ten sam zabieg, który wykorzystaliśmy przy świeżej skazie.

Jak usunąć plamy z kawy domowym sposobem?

W naszych kuchniach posiadamy produkty, które pomogą nam pozbyć się uporczywych plam. Niektóre z nich to:

  • ocet,
  • soda oczyszczona,
  • sól,
  • żółtko jajka.

Ocet

Na tego typu plamy bardzo skuteczna jest mieszanka octu i zimnej wody. Sposób przekazywany często przez pokolenia. Tak przygotowaną mieszankę nakładamy na gąbkę.

Następnie lekko pocieramy plamę, aż zniknie. Dodatkowo ten roztwór działa bardzo dobrze na zabrudzenie z czekolady.

Soda oczyszczona

A co, jeśli nie masz octu w domu? Użyj sody oczyszczonej! Nie musisz jej rozcieńczać wystarczy nałożyć na ściereczkę a następnie pocierać splamione miejsce, aż całkowicie zniknie. Możesz to także zastosować do plam z herbaty.

plamy z kawy

Sól

Świeże plamy zalewamy gorącą wodą. Jeżeli jednak to nie wystarcza zasypujemy je obficie solą kuchenną. Czekamy chwilę, aż cała sól się wchłonie w zabrudzenie, następnie spłukujemy i zapieramy.

Żółtko jajka kurzego

Może jesteś zdziwiony, że jajko jest w stanie pomóc w usunięciu takich plam. Jeżeli nie masz octu czy sody oczyszczonej, to to może być rozwiązanie dla ciebie!. Oddziel żółtko od białka, roztrzep je a następnie wymieszaj z paroma kroplami alkoholu i ciepłą wodą.

Taki roztwór zamocz w gąbce i lekko wcieraj w plamę, do momentu jej zniknięcia. Pamiętaj, aby na końcu wypłukać koszulę, obrus czy dywan.

Sprawdź też: Co zrobić, żeby nie zasnąć – 8 sposobów na pobudzenie

Czy chemiczne detergenty działają na plamy z kawy?

Już wiesz jakimi domowymi sposobami możesz się pozbyć kawy z ubrań, obrusów czy dywanów. Istnieje też opcja użycia specjalnych środków czystości do tego przeznaczonych. Nie jest to jednak wskazane. Dlaczego? Jasne, plamy znikają a wraz z nimi może też zniknąć kolor danej tkaniny lub materiału.

Korzystając z przeznaczonych do czyszczenia plam środków czystości, przeczytaj dokładnie etykietę na opakowaniu oraz skład. Możesz w ten sposób uratować swoje rzeczy przed utratą kolorów.

Inna opcja to skorzystanie z usług pralni chemicznych. Jeżeli boisz się o swoje ulubione ciuchy lub nie chcesz ich własnoręcznie oszpecić. Nie bój się skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zamiast ciebie uratują twoje ubrania, dywany czy obrusy.

Udostępnij