artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

LifestyleZdrowie

Co zrobić, żeby nie zasnąć – 8 sposobów na pobudzenie

Co zrobić, żeby nie zasnąć – 8 sposobów na pobudzenie

Sen, to jedna z tych rzeczy, która jest nam potrzebna, aby na następny dzień mieć energię i chęci do np. pracy. Jednak są momenty, kiedy musimy troszkę dłużej popracować albo przejechać trasę w nocy. Pijemy kawę albo energetyka, ale to nie działa. Wtedy zadajemy sobie pytanie, co zrobić, żeby nie zasnąć?

8 sposobów na to, jak nie zasnąć

Poniżej mamy 10 sposobów, na to co zrobić, żeby nie zasnąć. Niektóre z nich mogą być ci znane, a inne mogą być czymś zupełnie innowacyjnym.

Kawa lub Yerba

Zaczynamy od czegoś co każdy zna i stosuje codziennie, głównie rano w celu rozbudzenia się. Zazwyczaj kawosze, gdy potrzebują popracować dłużej pierwsze co robią, to sięgają po filiżankę kawy. Taki już ich nawyk!

Jeżeli jednak nie przepadasz za smakiem kawy, sięgnij po Yerba Mate. Coraz popularniejsza alternatywa, jest świetnym wspomagaczem oraz działa dłużej. Spróbuj zaparzyć jedną herbatę, a ewentualnie później możesz poprawić jeszcze jednym kubkiem Yerby lub kawą.

Zobacz też: Plamy z kawy – jak się ich pozbyć?

Zdrzemnij się

Wiesz, że będziesz musiał być na nogach dłużej tego dnia niż zwykle? Krótka 30 minutowa drzemka, parę godzin przed momentem, kiedy zazwyczaj idziesz spać potrafi świetnie naładować baterie. Tak zwane “power naps”, są popularne wśród młodzieży, jest to szybki sposób na podładowanie i dostarczenie energii nie tylko na dzień.

Napij się wody

Pewnie myślisz teraz, jak nie zasnąć pijąc wodę? Nasz organizm składa się większości z wody. Naukowcy w badaniach dowiedli, że odwodnienie powoduje senność i zmęczenie. Dlatego picie wody jest tak ważne w tej kwestii ale nie tylko. Dzięki temu możemy również uniknąć palpitacji serca czy utraty przytomności.

co zrobić żeby nie zasnąć

Świeże powietrze

Uczucie zmęczenia jest często pobudzane przez wysoką temperaturę i duchotę w pomieszczeniu. Dokładniej unoszący się w powietrzu dwutlenek węgla powoduje senność. Częste wietrzenie pomieszczenia lub wychodzenie na krótki spacer może pomóc w walce z chęcią spania.

Zobacz też: Orbitrek czy bieżnia – które jest lepsze?

Głębokie oddychanie

Będąc spokojnym i zrelaksowanym jesteś najbardziej produktywny. Oddychając głęboko dostarczasz więcej tlenu do organizmu. Oprócz przekazywania powietrza pobudzamy krążenie co daje więcej energii i uspokaja nas. Ćwiczenia oddechowe pomagają w utrzymywaniu spokoju, opanowaniu myśli, a także ułatwiają koncentrację na obowiązkach.

Odwróć wzrok od ekranu

Praca biurowa wiąże się z wpatrywaniem w ekran monitora. Kiedy robisz to non stop, powoduje to zmęczenie nie tylko wzroku. Dodatkowo mogą występować bóle głowy, szyi czy pleców.

Częste mruganie, odwrócenie wzroku od komputera lub patrzenie się przez okno to jedne z metod, które uchronią cię przed uczuciem senności.

Zjedz coś pożywnego

Brak cukru we krwi sprawia, że jesteśmy senni i zmęczeni. To samo uczucie pojawia się, wtedy gdy zjemy za dużo, ponieważ organizm skupia się na trawieniu. Słodycze tylko chwilowo poprawią nasze samopoczucie. Najlepiej jest spożywać lekkostrawne i wartościowe posiłki, które dodają dużo energii.

Słuchanie muzyki

Ta metoda jest bardzo skuteczna, szczególnie dla kierowców. Precyzując, dynamiczna muzyka jest świetna w walce z sennością. Przy takich rytmach nasz organizm zacznie się do nich poruszać. Dodatkowo jak znamy teksty naszych ulubionych utworów możemy je śpiewać. To spowoduje pobudzenie hormonów szczęścia i zmobilizuje w naszym mózgu substancje chemiczne odpowiedzialne za dobre samopoczucie. 

Jak będziesz miał problem z pytaniem, co zrobić, żeby nie zasnąć, to puść swój ulubiony zespół i śpiewaj razem z nimi.

Udostępnij