artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Biznes

Adware – co to jest i jak się przed nim chronić?

Adware – co to jest i jak się przed nim chronić?

Złośliwe oprogramowanie to zagrożenie dotykające wielu internautów – zarówno użytkowników prywatnych, jak i biznesowych. Jednym z jego typów jest adware, którego działanie wiąże się z wyświetlaniem uciążliwych reklam. Zobacz, w jaki sposób działa adware jak się przed nim obronić.

Co to jest adware?

Termin „adware” może odnosić się nie tylko do złośliwego oprogramowania. Słowo to ma w zasadzie dwie definicje:

  • legalne, przydatne programy dostępne za darmo, które utrzymywane są z reklam – „ad-supported software”, czyli w skrócie „adware”;
  • szkodliwe oprogramowanie przypominające wirusa, którego głównym celem jest natrętne pokazywanie użytkownikowi niechcianych reklam.

Adware (rozumiane jako złośliwe oprogramowanie) często łączy się także ze spyware – programami, które mają za zadanie szpiegować użytkownika i przekazywać hakerom informacje na jego temat. Dodatkowo reklamy w tym przypadku są znacznie bardziej uciążliwe niż wyświetlane przy korzystaniu z programów na licencji adware, które zazwyczaj nie przeszkadzają w zbyt dużym stopniu w użytkowaniu oprogramowania. Kolejne ważne różnice to brak możliwości łatwego usunięcia wirusów adware oraz wyświetlanie reklam bez zgody użytkownika.

Jak chronić się przed adware?

Aby zmniejszyć ryzyko zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem typu adware, należy przede wszystkim instalować programy jedynie ze sprawdzonych źródeł. Nie należy klikać  w podejrzane linki i otwierać załączników z wiadomości e-mail od nieznanych nadawców. Czasami jednak nawet zachowanie wysokiego stopnia ostrożności nie pomoże – w takiej sytuacji niezbędne będzie odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. Warto zadbać o regularne skanowanie, a także korzystanie z aktualnych wersji wszystkich programów, by mieć dostęp do najnowszych łatek bezpieczeństwa. Przydatnym rozwiązaniem będzie także firewall, czyli zapora ogniowa, która filtruje ruch sieciowy i dopuszcza pakiety pochodzące wyłącznie z zaufanych źródeł.

Kopia zapasowa danych w chmurze, czyli jak poradzić sobie z zagrożeniami z zakresu cyberbezpieczeństwa

Adware to zaledwie jedno z wielu zagrożeń, z którymi można spotkać się w sieci. Choć głównym efektem działania tego typu oprogramowania jest frustracja użytkowników i obniżenie produktywności, niektóre wirusy mogą wyrządzić szkody także bezpośrednio w systemie plików. Wyciek danych generuje ogromne koszty dla firm, przez co warto dowiedzieć się, jak sprawnie i szybko przywrócić pliki. W tym celu najlepiej postawić na backup danych w chmurze – to sprawdzone i bezpieczne rozwiązanie, które pomaga firmom w zachowaniu sprawności nawet po atakach z bardzo poważnymi skutkami.

Dlaczego backup danych w chmurze to dobry pomysł? Skorzystanie z tego typu usług pozwala przede wszystkim spełnić tzw. złotą regułę wykonywania kopii zapasowych, czyli „zasadę 3–2–1”:

  • 3 odrębne kopie danych;
  • 2 technologie lub nośniki wykorzystane do tworzenia backupu;
  • 1 backup w miejscu poza lokalizacją firmy – na przykład kopia zapasowa danych w chmurze.

Gdzie szukać usług tego typu? Warto zwrócić uwagę na jednego z polskich dostawców, który dysponuje własnym, solidnie zabezpieczonym Data Center. Mowa o firmie INEA oferującej nie tylko backup danych w chmurze, lecz także ofertę Internetu światłowodowego dla firm i wiele innych usług dla biznesu.

Udostępnij