artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Zdrowie

Kosmetyki DIY – co możesz zrobić sam w domu?

Kosmetyki DIY – co możesz zrobić sam w domu?

Naturalne kosmetyki DIY cieszą się rosnącą popularnością. Jeszcze parę lat temu dostęp do nich był bardzo trudny. Obecnie nie jest to, aż tak problematyczne. Dodatkowo wszelkie rodzaje półproduktów do ich wytwarzania są nieograniczone. Sklepowe kosmetyki często nie spełniają naszych wymagań i mogą pogarszać stan np. naszej skóry.

Czym są kosmetyki DIY?

Jeżeli chcesz zadbać o siebie, nie ryzykując powstaniem podrażnień skóry, to spróbuj wykorzystać kosmetyczne DIY na swoją korzyść. Takie kosmetyki mogą być zrobione z rzeczy, które posiadasz w domowych szafkach czy na półkach, a nawet w ogrodzie. Dzięki temu wiesz co aplikujesz na swoja skórę. W razie problemów możesz wyeliminować szkodliwy składnik, podczas wykonywania następnej partii.

Dlaczego warto robić własne kosmetyki DIY?

Powodów, dla których ręcznie robione kosmetyki są lepsze od drogeryjnych odpowiedników jest wiele. Głównym argumentem jest to, że możesz stworzyć produkty, które są idealne dla ciebie. 

Często robiąc zakupy przyglądamy się składowi produktów i wybieramy te, które mają w składzie naturalne składniki. Jednak sklepowe kosmetyki posiadają konserwanty, które mogą być szkodliwe dla naszej skóry czy włosów.

Skład domowych środków pielęgnacyjnych możesz modyfikować w dowolny sposób. Jest to bardzo ważne dla osób, które mają różne reakcje alergiczne lub chcą uniknąć podrażnień. 

Bogata ilość przepisów i sposobów na wykonanie w swoim domu kosmetycznego DIY, jest dostępna w Internecie, poradnikach czy magazynach. Oprócz przepisów znajdują się tam też składniki potrzebne do ich wykonania, a te często również posiadamy.

Zobacz też: Czym czyścić telewizor – jak zrobić to skutecznie?

Co możesz zrobić, wykorzystując domowe składniki?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Możesz zrobić większość z kosmetyków, które masz w swojej łazience i nie tylko.

Niektóre z nich to:

  • szampon,
  • żel pod prysznic,
  • balsam do ciała,
  • mydło,
  • czy kule do kąpieli.

Szampon

Środek używany niemalże codzienne przez wszystkich. Wytwarzając samemu szampon musisz pamiętać o tym, że jego zadaniem jest nie tylko mycie, ale też pielęgnacja włosów czy ich odżywianie. Dodatkowo jeżeli znasz dobrze swoje włosy możesz stworzyć produkt, który będzie idealny do twojego rodzaju włosów i ewentualnie zaspokoi twoje problemy ze skórą.

Żel pod prysznic

Kolejny z kosmetyków używany na co dzień, musi on być łagodny i bezpieczny dla naszej skóry. Żel jest łatwy do przygotowania i nie wymaga użycia dużej ilości składników.

kosmetyki DIY

Balsam do ciała

Tutaj warto wykorzystać do produkcji olej i mleko kokosowe. Obie te substancje wpływają na to, że po procesie tworzenia otrzymamy delikatny balsam do ciała o lekkiej konsystencji. Można go stosować nie tylko do ciała, może posłużyć nam nawet jako krem do twarzy.

Mydło

W kosmetycznym DIY mydło posiada wyjątkowe miejsce. Możesz je robić na wiele sposobów. Pamiętaj jednak o wybraniu składników wysokiej jakości, które są naturalne i bezpieczne, gdy je robisz. Ten produkt nadaje się idealnie do codziennego mycia rąk, do kąpieli czy nawet na prezent.

Kule do kąpieli

Kule do kąpieli są musującą atrakcją, szczególnie dla dzieci. Ich działanie jednak też jest ważne, ponieważ zmiękczają skórę. Mogą one być wykonywane w różnych kształtach nie musisz ograniczać się tylko do kul, to jednak zależy od ciebie.

Kosmetyki DIY – czy warto?

Jest to pytanie, na które musi sobie każdy sam odpowiedzieć. Głównie dlatego, że chodzi tu o twoje zdrowie. Kosmetyki drogeryjne często w swoim składzie mają składniki, które mogą nam zaszkodzić. Ryzykujemy w ten sposób wypadaniem włosów czy podrażnieniami skóry. Dodatkowo nie są one tanie. 

Więc na co czekasz? Zerknij do szafki, znajdź przepis, który ci odpowiada i zabierz się za kosmetyczne DIY w twoim domu.

Udostępnij