artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Motoryzacja

Samochody używane z Niemiec – co warto o nich wiedzieć?

Samochody używane z Niemiec – co warto o nich wiedzieć?

Jeśli chce się kupić w Polsce używany samochód, za pewnik można przyjąć, że pochodzi on z Niemiec. Spora część poruszających się po naszych drogach pojazdów pierwotnie została zakupiona u naszych zachodnich sąsiadów, a dopiero potem trafiła nad Wisłę. Trzeba się więc zastanowić, z jakiego powodu warto kupować samochody używane z Niemiec, a także jak dokonać takiego zakupu bezpośrednio, a nie poprzez pośrednika.

Dlaczego warto kupować samochody z Niemiec?

Zanim jednak przejdzie się do szczegółów związanych z kupowaniem samochodów u naszych zachodnich sąsiadów, w pierwszej kolejności trzeba się dowiedzieć, co sprawia, że to właśnie tamte auta są tak atrakcyjne i warto się po nie wybierać często kilkaset kilometrów. Czy w Polsce nie znajdziemy równie dobrych samochodów?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że Niemcy stosunkowo często wymieniają swoje auta. Sprawia to, że na rynku wtórnym znaleźć można nawet 2-letnie auta. Co więcej, z racji swojego młodego wieku są one w rewelacyjnym stanie. Nie posiadają w dużej mierze żadnych wad ukrytych, nie są powypadkowe czy też nie brały udziału w powodziach.

Na sam koniec trzeba jeszcze wspomnieć, że takie pojazdy z reguły są rewelacyjnie wyposażone. Niemiecki klient jest bardzo wybredny, a to oznacza, że tamtejsi dealerzy samochodowi sprzedają swoje auta z naprawdę dobrym wyposażeniem od strony bezpieczeństwa, komfortu jazdy, lecz również zwykłej rozrywki.

Dowiedz się więcej o akcyzie na samochody

samochody używane z Niemiec

Gdzie szukać używanego auta w Niemczech

Jak więc widać, kupowanie samochodu w Niemczech jest naprawdę bardzo opłacalne. Warto się teraz dowiedzieć, gdzie takiego auta szukać. Czy są jakieś strony internetowe lub też portale, które zrzeszają sprzedawców i umożliwiają kupującym odnalezienie interesującego ich pojazdu?

Istnieje naprawdę wiele różnych stron internetowych, które pełnią funkcję po prostu słupów ogłoszeniowych, na których można zamieszczać oferty sprzedaży auta. Do tych najpopularniejszych zaliczyć można z całą pewnością Mobile.de, Auto.de czy też Autoscout24.de.

Oczywiście to nie koniec możliwości zakupu używanego auta. Oprócz stron internetowych poleca się odwiedzenie przygranicznych komisów samochodowych, które mają przegotowaną ofertę dla Polaków, lub też salonów samochodowych, ponieważ również i tam można zakupić używany pojazd.

Formalności po zakupie auta

Jeśli już mamy upatrzony pojazd i chcemy go zakupić, trzeba się teraz dowiedzieć, jak wyglądają formalności w zakresie sprowadzenia go do Polski. Jakie konkretnie czynności trzeba wykonać i o czym należy pamiętać?

Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że po sfinalizowaniu zakupu pojazdu konieczna będzie wizyta w niemieckim urzędzie komunikacji. Tam należy auto wyrejestrować, a następnie uzyskać czasowe tablice rejestracyjne, które umożliwiają wyjazd pojazdu z kraju. Oczywiście wiąże się to z wyrobieniem czasowego dowodu rejestracyjnego i oraz z opłaceniem krótkoterminowego OC.

Gdy to się załatwi, można następnie ruszać do Polski. Na granicy trzeba się zgłosić do Urzędu Celnego w celu opłacenia akcyzy. Wynosi ona 3,1% dla silników mniejszych niż 2 litry i 18,6% dla większych. Na koniec pozostaje tylko zrobić przegląd auta, przetłumaczyć jego dokumenty, a także zarejestrować i ubezpieczyć pojazd.

Przekonaj się, czy istnieje SUV do 50 tysięcy złotych

Udostępnij