artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Motoryzacja

Akcyza na samochody – co powinieneś o niej wiedzieć?

Akcyza na samochody – co powinieneś o niej wiedzieć?

Podatek akcyzowy jest nakładany tylko na wybrane dobra, celem obniżenia ich konsumpcji. Oprócz samochodów podatkiem tym mogą być objęte m.in. alkohol czy wyroby tytoniowe. Każdy kraj indywidualnie określa wysokość opłaty, jaka musi zostać poniesiona przez osobę kupującą samochód.

Akcyza na samochody osobowe nowe i używane

Akcyza za samochód jest pobierana zgodnie z ustawą z dn.6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Art.100 mówi, że w przypadku samochodu osobowego opodatkowane akcyzą zostają:

  • osobowe samochody importowane, który nie były wcześniej zarejestrowane na terenie Polski
  • samochody osobowe wewnątrzwspólnotowe, które zostały nabyte, jednak nigdy nie były zarejestrowane na terenie Polski
  • samochody osobowe niezarejestrowane, których pierwsza sprzedaż odbyła się na terytorium kraju, który został wyprodukowany na terytorium kraju bądź od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu wymienionych powyżej czynności.

Przeczytaj też o badaniach technicznych pojazdu

akcyza na samochód

Jak zapłacić akcyzę za samochód?

Podatek ten można zapłacić w Urzędzie Skarbowym albo skorzystać z możliwości elektronicznego wypełnienia wszelkich formalności. Warto nadmienić w tym momencie, że jeśli zdecydujemy się na wniosek online, musimy mieć stworzone swoje własne konto na stronie gov.pl.
W dalszej kolejności musimy wykonać następujące czynności:

  • wypełnić deklarację uproszczoną nabycia wewnątrzwspólnotowego
  • wykonać przelew do Urzędu Skarbowego
  • pobrać potwierdzenie

Godnym uwagi jest fakt, że jeśli nie pobierzemy potwierdzenia wpłaty, nie będziemy mogli zarejestrować pojazdu.

Ile mam czasu na zapłacenie podatku?

Osoby, które sprowadzają samochód z zagranicy, muszą wyliczyć kwotę podatku akcyzy i wpłacić ją do Urzędu Skarbowego. Od momentu przyjazdu auta do kraju docelowego, właściciel ma 30 dni na uiszczenie opłaty. Jeżeli właściciel nie zapłaci podatku w tym terminie, bedzie musiał zapłacić odsetki za zwłokę.

Zakup samochodu z komisu a opłata akcyzy

Większość osób nie sprowadza sobie pojazdów z zagranicy samodzielnie, tylko korzysta z usług pośredników czy komisów samochodowych. W tym przypadku akcyza musi zostać zapłacona przez osobę, która kupuje samochód, czyli przez pośrednika lub komis. W chwili kiedy nie do końca wierzymy sprzedającemu czy zapłacił on akcyzę za samochód, który chcemy nabyć, możemy sprawdzić czy opłata została uiszczona. Aby sprawdzić, czy akcyza została opłacona, należy wejść na stronę puesc.gov.pl i podać numer VIN pojazdu, aby pobrać potwierdzenie jej opłacenia.

Zobacz też jak sprzedać samochód i wyrejestrować go po sprzedaży

Jakie są stawki akcyzy na samochód?

  • pojazd o pojemności silnika mniejszej niż 2000 cm3 – 3,1% wartości pojazdu
  • pojazd o pojemności silnika większej niż 2000 cm3 – 18,6 % wartości pojazdu

Warto wiedzieć, iż kwota, która jest zawarta na umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze musi się zgadzać z wartością rynkową samochodu. Niestety niektóre osoby celowo zaniżają wartość pojazdu, aby zapłacić niższy podatek akcyzowy. W takim przypadku urzędnicy mogą zakwestionować kwotę i naliczyć wyższą stawkę akcyzy.

Udostępnij