artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Motoryzacja

Badanie techniczne pojazdu – co warto wiedzieć?

Badanie techniczne pojazdu – co warto wiedzieć?

Właściciele pojazdów muszą pamiętać o wielu ważnych rzeczach dotyczących przepisów związanych z posiadaniem samochodu. Przede wszystkim każde auto musi być ubezpieczone. Raz w roku samochód musi przejść badanie techniczne, które przeprowadza się w miejscach do tego przeznaczonych.

Badanie techniczne pojazdu

Przeprowadzenie badania technicznego samochodu jest obowiązkowe. Ale każdy właściciel pojazdu powinien się z tego faktu cieszyć, gdyż dzięki temu mamy pewność, że nasze auto jest sprawne. Badanie jest płatne. Właściciele pojazdów osobowych płacą za taki przegląd 99 złotych. Jeśli w aucie zamontowana jest instalacja LPG to przegląd kosztuje wówczas 162 złote. Badanie okresowe jest obowiązkowe, jeśli więc zapomnimy o przeglądzie grozi nam za to mandat. Dlatego należy pilnować terminów. Mandat może wynieść nawet 500 złotych, a w czasie kontroli policja ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny auta.

Badanie techniczne pojazdu

Sprawdź też, czy istnieje SUV do 50 tys złotych

Stacja Kontroli Pojazdów – miejsce, w którym można zrobić okresowy przegląd

Badanie techniczne pojazdu przeprowadza się w Stacjach Kontroli Pojazdów. Przegląd musi przeprowadzić osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia. Miejsce musi także być odpowiednio przygotowane, a w stacji musi znaleźć się odpowiedni sprzęt, z pomocą którego przegląd jest przeprowadzany. Każde auto, które jest po przeglądzie automatycznie jest wpisane do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dzięki temu wpisowi w każdym samochodzie raz do roku jest aktualizowany w bazie przebieg licznika. Jeśli podczas kontroli zostaną wykryte usterki, które uniemożliwiają podbicie przeglądu, to diagnosta daje wytyczne, co jest do naprawy. Kierowca ma czas 14 dni na naprawienie usterek. Po naprawie należy wrócić do stacji diagnostycznej w celu sprawdzenia, czy wszystko zostało wykonane. Jeśli tak, to przegląd okresowy zostaje podbity.

Jakie elementy są sprawdzane podczas badania technicznego pojazdu?

Przegląd techniczny samochodu powinien przebiegać w każdej stacji diagnostycznej tak samo. Przede wszystkim diagnosta na początek sprawdza numery rejestracyjne auta oraz numer VIN samochodu. W trakcie badania sprawdzane są elementy obowiązkowe, które powinny znajdować się podczas jazdy w każdym pojeździe, czyli gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy. Sprawdzane są światła, stan techniczny wycieraczek, spryskiwaczy. Jeśli w samochodzie zostały dokonane zmiany techniczne, takie jak przyciemnienie szyb, to diagnosta musi sprawdzić, czy zostało to wykonane według wytycznych znajdujących się w przepisach. W trakcie badania sprawdzane jest ogumienie samochodu oraz sprawność hamulców. Istotny wpływ na wynik badania ma także stan podwozia i karoserii. Jeśli występują znaczne obszary z rdzą lub są od spodu widoczne przegnicia, to auto nie przejdzie pozytywnie przeglądu technicznego.

Badanie techniczne pojazdu jest obowiązkowe, ale warto sprawdzać stan techniczny pojazdu także we własnym zakresie. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy wyjeżdżamy w dłuższą podróż, czyli na przykład na wakacje. Dobrze jest udać się do warsztatu w celu sprawdzenia, czy ogólny stan samochodu jest dobry.

Dowiedz się więcej na temat akcyzy na samochód

Udostępnij