artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Zdrowie

Kiedy warto zażywać syrop sosnowy na kaszel?

Kiedy warto zażywać syrop sosnowy na kaszel?

Przeziębienie i inne choroby związane z górnymi drogami oddechowymi to prawdziwe pole do popisu dla babcinych preparatów, które powstają z całkiem naturalnych składników. Są to przede wszystkim najróżniejsze syropy z takich warzyw jak czosnek i cebula, a także między innymi młode pędy sosny, z których powstaje syrop sosnowy na kaszel. Jakie są jego właściwości?

Inhalacje wprost z sosnowego lasu

Spacer po sosnowym lesie jest nie tylko przyjemny, ale i bardzo zdrowy. Drzewa te są bogate w naturalne olejki eteryczne, które mają wyjątkowe właściwości. Każdy zapewne wie, że zupełnie inaczej pachnie w lesie sosnowym, a zupełnie inaczej w takim, które rosną drzewa liściaste. W jednym i w drugim przypadku jest to bardzo przyjemne doświadczenie, a w przypadku lasu sosnowego mamy również okazję do tego, aby napełnić swoje płuca leczniczym zapachem. Olejki sosnowe mają właściwości odkażające i wzmacniające, a syrop sosnowy na kaszel jest jednym z najskuteczniejszych preparatów w przypadku dolegliwości przeziębieniowych związanych z górnymi drogami oddechowym. Spacerujmy więc często po lasach sosnowych, a w domu miejmy zawsze pod ręką syrop z sosnowych pędów!

Poznaj też właściwości octu jabłkowego

Syrop sosnowy na kaszel – właściwości

Syrop ten można przede wszystkim przyrządzić samodzielnie w domu lub zakupić w aptece gotowy preparat, który opiera się na wyciągu z sosnowych pędów. Młode, zielone pędy sosnowe zbiera się w środku wiosny, najlepiej w maju, gdy są jeszcze świeże i delikatne, a następne zasypuje się je cukrem i odstawia w chłodne miejsce. W wyniku tego powstaje syrop sosnowy na kaszel, który ma wyjątkowe właściwości.

Do jego najważniejszych właściwości należy przede wszystkim działanie odkażające, bakteriobójcze, przeciwzapalne oraz wykrztuśne, co jest szczególnie ważne w przypadku kaszlu i zbierającej się w przypadku infekcji dokuczliwej wydzieliny. Preparat ten może być stosowany zarówno w przypadku kaszlu mokrego, jak i suchego. Skutecznie udrażnia drogi oddechowe, czym ułatwia również oddychanie, uspokaja i pobudza naturalne reakcje obronne organizmu wspierając odporność.

Co zawiera syrop z pędów sosny?

Syrop sosnowy na kaszel to przede wszystkim wysoka zawartość flawonoidów, kwasów żywicznych, witaminy C, soli mineralnych oraz węglowodanów. Niektóre gotowe syropy z pędów sosny mogą mieć również dodatek miodu oraz innych dodatków, które odznaczają się wyjątkowymi właściwościami leczniczymi. Warto więc przyjmować go w przypadku takich dolegliwości jak kaszel, chrypka, ból gardła, katar, a także w przypadku takich chorób jak przeziębienie, grypa i zapalenie oskrzeli. Pomaga również, gdy dopadną dreszcze, przejmujące zimo i osłabienie. W okresie jesienno-zimowym oraz wiosennym zdecydowanie więc warto mieć go w swojej domowej apteczce. Jak przyjmować syrop sosnowy na kaszel? – W celach leczniczych zażywa się 3 łyżeczki dziennie w podzielonych dawkach, ale można wspomagać się nim także profilaktycznie przez cały rok – wtedy wystarczy jedna łyżeczka dziennie. Co istotne – ma on bardzo przyjemny smak!

Dowiedz się, gdzie występuje witamina E

Udostępnij