artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Lifestyle

Podrażnienia po goleniu – najczęstsze przyczyny powstawania podrażnień

Podrażnienia po goleniu – najczęstsze przyczyny powstawania podrażnień

Podrażnienia po goleniu to nieprzyjemny i niezwykle bolesny problem, który dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Pośpiech, nieodpowiednio dobrana pielęgnacja czy sucha i osłabiona skóra to tylko jedne z możliwych przyczyn występowania podrażnień.

Czym są i jak powstają podrażnienia po goleniu?

Podrażnienia po goleniu to problem, który pojawia się na skutek naruszenia wrażliwej struktury naskórka. Stan zapalny objawiający się małymi, czerwonymi krostkami to bardzo często efekt niestarannego przeprowadzenia zabiegu golenia, ale nie tylko – różnego rodzaju podrażnienia mogą powstawać również na skutek źle dobranej pielęgnacji czy mocnego odwodnienia skóry.

Jednym z częstych powodów powstawania podrażnień po goleniu może być także tępa i częściowa zużyta maszynka. Używanie nienaostrzonej maszynki może prowadzić do poważnych uszkodzeń naskórka, a tym samym również do wystąpienia stanów zapalnych skóry. Dodatkowo na powstawanie podrażnień po goleniu może mieć także wpływ stosowanie kosmetyków o agresywnym, mocno chemicznym składzie.

Podrażnienia po goleniu

Zobacz, jak wygląda olejowanie włosów na noc

Jak uniknąć podrażnień po goleniu

Jedną z podstawowych zasad, która pomoże w uniknięciu bolesnych podrażnień po goleniu jest stosowanie ostrej maszynki. W przypadku maszynki jednorazowej bardzo ważne jest również to, żeby pozbyć się jej zaraz po wykonanym goleniu – jednorazowa maszynka użyta ponownie będzie nie tylko zdecydowanie mniej ostra, ale stanie się również idealnym siedliskiem dla różnego rodzaju bakterii, które mogą przyczyniać się do powstawania dość poważnych stanów zapalnych.

Osoby, którym zależy na zachowaniu gładkiej skóry i jednoczesnym uniknięciu podrażnień powinny pamiętać również o tym, żeby po każdym goleniu zastosować produkt odkażający, który pomoże w zminimalizowaniu ryzyka powstania bolesnych krostek.

Dodatkowo w uniknięciu podrażnień po goleniu pomoże także stosowanie odpowiedniej pielęgnacji, która zapewni skórze stały poziom nawilżenia. Warto pamiętać o tym, że golenie narusza barierę ochronną skóry, dlatego też jej regularne wzmacnianie odgrywa niezwykle ważną rolę. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry wrażliwej lub podrażnionej powinny zawierać tym samym składniki, które ukoją i odbudują barierę hydrolipidową naskórka.

Jak wybrać odpowiednie kosmetyki po goleniu?

Wybierając sprawdzone kosmetyki po goleniu, które poradzą sobie z różnego rodzaju podrażnieniami warto zwrócić uwagę na to, by zawierały one w swoim składzie następujące składniki:

  • aloes – aloes to jeden z najlepszych sposobów na skuteczną regenerację skóry, który pomoże także w złagodzeniu różnego rodzaju stanów zapalnych,
  • mocznik – mocznik to składnik, który charakteryzuje się silnym działaniem antyseptycznym i złuszczającym, pomoże również w przyspieszeniu procesu gojenia się ran,
  • gliceryna – substancja ta cechuje się wysoką zdolnością wiązania wody, dzięki czemu jest w stanie zapewnić skórze odpowiedni poziom nawilżenia.

W składzie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry podrażnionej powinny znaleźć się także składniki takie jak ceramidy, rumianek czy kwas hialuronowy.

Poznaj też właściwości pyłku pszczelego

Udostępnij