Lista gości weselnych to często jedna z tych rzeczy, przez którą niekiedy dochodzi do kłótni między pokoleniami. Odpowiednie jej przygotowanie pomoże ci np. w usadzeniu zaproszonych i ułatwi aranżację stołów. Nie jesteś jednak w stanie zaprosić wszystkie ci bliskie osoby. Niejednokrotnie myślisz nad tym, kto się znajdzie na liście a kogo kompletnie pominiesz. Pamiętaj, że jest to twój wyjątkowy dzień.
Budżet weselny
Przed rozpoczęciem tworzenia listy gości weselnych musisz koniecznie określić, jakim budżetem na tę okoliczność dysponujesz. Sprecyzowany i obliczony koszt pozwala na wyliczenie ile osób możemy zaprosić. Dlaczego?
Ten sposób pozwala ci określić wielkość sali jaką możesz wynająć. Mając mniej więcej sprecyzowany fundusz i widoczną przestrzeń, pojawia się kolejny dylemat. Wszyscy, którzy zostaną zaproszeni muszą się w niej zmieścić, jednocześnie nie wpadając na siebie.
Sprawdź też: Pomysł na sylwestra – co warto rozważyć?
Następnie pojawia się kwestia tzw. “talerzyka” – inaczej ceny za jedną osobę. Weź też pod uwagę fakt, że większość zaproszonych przyjdzie ze swoimi partnerami czy partnerkami. To może sprawić, że liczba gości zwiększy się dwukrotnie.
Zaproszenia pojedyncze zazwyczaj wręcza się tylko osobom niepełnoletnim lub starszym, które już przez dłuższy czas są w stanie wolnym.
Lista gości weselnych – czym się kierować w wyborze?
Wpisując imiona i nazwiska osób zaproszonych pamiętaj o tym, że jest to twój wyjątkowy dzień. Ludzie, z którymi będziesz wtedy przebywać nie mogą być przypadkowi.
Często nie dla każdego z twojej rodziny czy znajomych znajdzie się miejsce. Wtedy stajemy przed trudnym wyborem kogo zaprosić, a czyjego nazwiska nie będzie na liście.
Kogo wypada zaprosić?
Z zasad ślubnej etykiety wypada, aby na samym początku pary zaprosiły na ten uroczysty dzień rodzinę, która jest im najbliższa. Następnie dziadkowie, rodzice chrzestni czy wujkowie, ciocie i kuzynostwo. Jeśli budżet pozwala nam na większą salę a zatem więcej miejsc, możemy zaprosić dalszą rodzinę, z którą wciąż utrzymujemy kontakt.
Zdarzają się sytuacje, gdzie rodzice mogą wywierać presję na młodej parze w kwestii zaproszeń. Pamiętaj, że lista gości jest w pełni indywidualna. Oznacza to, że jeżeli nie chcesz, aby ktoś się pojawił w ten dzień, to nie masz żadnego obowiązku, aby go zapraszać.. W takim przypadku wystarczy, że wyślesz powiadomienie o ślubie.
O czym warto jeszcze pamiętać tworząc listę gości weselnych?
Bardzo dobrą praktyką jest zrobienie listy rezerwowej. Na niej znajdą się osoby, które chcielibyśmy zaprosić, ale nie możemy ze względu na niesprzyjające do tego warunki. Musimy też wziąć pod uwagę fakt, że nie wszyscy z pierwszej listy będą mogli się zjawić. W takim przypadku osoby z listy rezerwowej będą mogły wskoczyć na ich miejsce.
Wyślij zaproszenia 2-3 miesiące przed wydarzeniem. Zapewni ci to wystarczająco wczesną odpowiedź, która pozwoli na ewentualne zaproszenie kogoś z listy rezerwowej. Pamiętaj także o tym, aby zaproszenia rozdawać osobiście. W przypadku gdy nie masz takiej możliwości pierwszeństwo ma rodzina i najbliżsi.
Ostatnia porada dotyczy tego gdzie tworzyć listę. Bardzo wygodne jest to w Excelu. Tam mamy pewność, że plik się nie zgubi i dodatkowo pozwoli nam to na zapanowanie nad informacjami – jeżeli będziemy ich mieć za dużo.