artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Motoryzacja

Sprzedaż samochodu i wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży

Sprzedaż samochodu i wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży

Sprzedaż samochodu czasem może być kłopotliwa, a czasem odbywa się bardzo szybko. Sprzedaż polega nie tylko na sporządzeniu umowy, zainkasowaniu pieniędzy i oddaniu kluczyków i dokumentów nowemu właścicielowi. Ze sprzedażą samochodu wiąże się także kilka formalności, które należy załatwić w wydziale komunikacji i ubezpieczalni.

Sprzedaż samochodu – krok po kroku

Podczas sprzedaży samochodu powinno pamiętać się o kilku ważnych czynnościach, którymi są:
* przygotowanie karty pojazdu oraz dowodu rejestracyjnego,
* skompletowanie dokumentów niezbędnych do przepisania polisy OC na nowego właściciela,
* sporządzenie dwóch jednakowych egzemplarzy umowy kupna-sprzedaży,
* zawiadomienie w ciągu 30 dni Wydziału Komunikacji o sprzedaży samochodu,
* w ciągu 14 dni od dnia sprzedaży samochodu poinformować trzeba ubezpieczalnie o tym, że samochód zmienił właściciela, który jest nowym ubezpieczycielem,
* zachowanie umowy kupna-sprzedaży samochodu.

Sprawdź, co warto wiedzieć o badaniach technicznych pojazdu

Na czym polega wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży?

Wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży powinno być dokonane w ciągu 30 dni od dnia sprzedaży pojazdu. Formalność tą należy załatwić w Wydziale Komunikacyjnym, w którym samochód był rejestrowany.
Do wyrejestrowania pojazdu potrzebne będą następujące dokumenty:
– dowód osobisty lub paszport,
– dokument poświadczający sprzedaż samochodu, którym jest umowa kupna-sprzedaży lub umowa darowizny,
– zaświadczenie o sprzedaży samochodu, które wypełnia się w Wydziale Komunikacji. Jeżeli sprzedawane auto miało więcej właścicieli, wówczas wszyscy muszą je podpisać.
Dokumenty związane z wyrejestrowaniem samochodu można złożyć przez internet przy użyciu platformy ePUAP, osobiście w odpowiednim dla siebie urzędzie lub wysłać pocztą na adres wydziału.
Wyrejestrowanie samochodu trwa 30 dni od dnia złożenia wszystkich potrzebnych dokumentów. Jeśli wniosek zostanie odrzucony, wówczas wnioskodawca może się odwołać od tej decyzji w ciągu 14 dni.

Zobacz też: Przegląd auta z gazem – co trzeba wiedzieć?

Ile kosztuj wyrejestrowanie samochodu?

Koszt wyrejestrowania samochodu wynosi 10 zł jeśli jest jeden właściciel pojazdu. Kiedy samochód należy do kilku osób, cena za wyrejestrowanie wzrasta o 17 zł od każdego współwłaściciela. Opłata ta nie jest pobierana, kiedy właścicielami pojazdu są osoby blisko ze sobą spokrewnione, np. rodzeństwo, dzieci lub współmałżonkowie. Zapłaty należy dokonać osobiście w kasie Wydziału Komunikacji lub przelewem na konto bankowe urzędu.
Jeśli auto nie zostało sprzedane tylko trwale utracone, np. w wypadku lub pożarze, wówczas trzeba uiścić opłatę na rzecz gminy, której wysokość uzależniona jest od rodzaju i masy samochodu.

wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży

Kara za nie wyrejestrowanie samochodu

Właściciel samochodu, który nie poinformuje Wydziału Komunikacji o sprzedaży samochodu, może zostać obarczony karą finansową w wysokości od 200 do 1000 złotych, która zasila powiatowy budżet.
Nie wyrejestrowanie samochodu po sprzedaży wiąże się także z opłaceniem składki OC, nawet wtedy kiedy samochód nie jest w ogóle użytkowany.

Dowiedz się więcej o samochodach używanych z Niemiec

Udostępnij