artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Biznes

Inwestowanie w akcje online – jaka jest różnica między inwestowaniem w wartość i wzrost?

Inwestowanie w akcje online – jaka jest różnica między inwestowaniem w wartość i wzrost?

Chcesz inwestować w akcje spółek i pogłębiasz swoją wiedzę? Czy wiesz, że inwestorów można podzielić na takich, którzy inwestują we wzrost i takich, którzy inwestują w wartość? Poznaj różnice między tymi dwoma stylami inwestowania.

Na czym polega inwestowanie w wartość?

Procter & Gamble, Bank of America czy Berkshire Hathaway – to przykładowe spółki, których akcje w określonych sytuacjach można uznać za akcje wartościowe. Co je wyróżnia? To duże przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku. Jednocześnie wartość ich akcji rośnie wolniej niż akcji innych firm z tego samego sektora, a analitycy uważają je za chwilowo niedowartościowane. Lista powodów niedowartościowania akcji może być długa – wymienić wystarczy problemy z wizerunkiem.

Inwestowanie w wartość może opłacać się z kilku powodów:

  • inwestor nabywa akcje, które z czasem może sprzedać po wyższej cenie – inaczej mówiąc, na takiej transakcji może zarobić,
  • inwestor może liczyć na dywidendę – spółki uznawane za wartościowe często wypłacają dywidendę; więcej na ten temat można przeczytać tutaj,
  • zakup akcji wartościowych wiąże się z niskim ryzykiem – spółka nie bazuje jedynie na pomyśle, który w przyszłości może przynieść zyski, ale dysponuje potężnym zapleczem w postaci choćby fabryk, bazy klientów czy know-how.

Czym charakteryzują się spółki wzrostowe?

Przez akcje wzrostowe rozumie się akcje, które według ekspertów i inwestorów mają potencjał osiągnąć cenę dużo wyższą niż w chwili zakupu. Emisja akcji wzrostowych jest charakterystyczna dla przedsiębiorstw oferujących innowacyjne produkty lub usługi. Inwestorzy uważają je za perspektywiczne – z czasem ich akcje mogą przebijać kolejne pułapy cenowe, dając tym samym możliwość dużego zarobku.

Za wzrostowe akcje online można uznać akcje firm takich jak Facebook, Apple czy Mastercard, gdy te zaczynały swoją działalność. Jak widać, często są to akcje firm technologicznych czy firm bazujących na nowoczesnych rozwiązaniach. Mimo że mogą one wypłacać inwestorom dywidendy, to najczęściej nie ma to miejsca – aby móc się dalej rozwijać, spółki te potrzebują środków i dlatego większość zysków pozostaje do ich dyspozycji. 

Według specjalistów inwestycja w akcje spółek wzrostowych uchodzi za bardziej ryzykowną. Ma to związek zarówno z większą zmiennością, jak i wysokimi oczekiwaniami inwestorów, którym spółka może, ale nie musi sprostać.

Inwestowanie w wartość czy wzrost – jaka strategia będzie dla Ciebie najlepsza?

W swoim portfelu inwestycyjnym możesz mieć zarówno akcje innowacyjnych spółek wzrostowych (tzw. growth), jak i akcje firm stawiających na wartość (tzw. value). Ponieważ w przypadku inwestowania kluczowa jest wiedza, warto, abyś potrafił je odróżnić. Możesz zatem zastanawiać się, która z opcji będzie dla Ciebie korzystniejsza. Co wybrać?

Wybór akcji powinien być uzależniony od Twojego stylu inwestowania. Jeżeli w swoim portfelu inwestycyjnym planujesz mieć wyłącznie akcje spółek, mądrym posunięciem będzie zakup akcji zarówno wzrostowych, jak i wartościowych. To prosty sposób na to, aby zminimalizować ryzyko, z którym zawsze należy się liczyć podczas inwestowania na rynkach finansowych.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij