Badanie techniczne samochodu to coroczny obowiązek każdego kierowcy. Głównie chodzi o bezpieczeństwo na drodze oraz o przestrzeganie przepisów prawa. Przegląd auta z gazem (LPG) także powinien odbywać się raz w roku. Pojazdy z instalacją gazową pozwalają zaoszczędzić, jednak w kwestii badania trzeba być gotowym na większe wydatki. Najważniejsze, aby instalacja gazowa była w dobrym stanie.
Obowiązki właściciela samochodu z instalacją gazową
Zanim przejdziemy do kwestii przeglądu auta z gazem, trzeba wykonać parę innych czynności. Najważniejsze jest zgłoszenie montażu instalacji gazowej do wydziału komunikacji. W tym celu nie jest wymagana wymiana dowodu rejestracyjnego. Dodatkowe informacje znajdziesz w załącznikach urzędowych.
Jeżeli nie uda ci się dostarczyć wszystkich dokumentów lub będą one niepoprawnie wypełnione, wówczas nie otrzymasz legalizacji układu LPG. Brak zgodny wiąże się z nielegalnym poruszaniem się po drogach publicznych.
Po sukcesywnym załatwieniu pierwszych formalności możesz się już cieszyć samochodem. Pamiętaj jednak, że auto z instalacją gazową wymaga więcej uwagi niż diesel czy benzyna.
Przegląd auta z gazem (LPG)
Przegląd samochodu z instalacją gazową jest analogiczny, do badania pojazdu bez takiej instalacji. Trzeba go przeprowadzać co rok, bez względu na wiek auta. Możesz zapomnieć o tym, że jak odbierzesz samochód z salonu nie będziesz musiał martwić się przeglądem przez 3 lata.
Wymóg corocznych badań technicznych wynika z zasad bezpieczeństwa. Instalacja gazowa a dokładnie, jej poszczególne elementy łatwiej ulegają zużyciu lub zniszczeniu, co wiąże się z regularną kontrolą.
Dokumenty wymagane do przeglądu
Zanim udasz się na badanie techniczne musisz mieć przy sobie następujące dokumenty:
- dowód rejestracyjny samochodu,
- świadectwo legalizacji zbiornika gazowego,
- świadectwo legalizacji instalacji gazowej (tylko pojazdy, gdzie LPG zainstalowano od 2001 roku).
Powyższy zestaw dokumentów jest wymagany do wykonania badania technicznego. Dobrą praktyką jest też posiadanie ważnej legalizacji zbiornika na gaz. Bez tego możemy nie uzyskać wpisu do dowodu rejestracyjnego.
Sprawdź też: Co zrobić, żeby nie zasnąć – 8 sposobów na pobudzenie
Jak wygląda przegląd auta z gazem?
Podczas badania technicznego pojazdu z instalacją LPG możesz się spodziewać sprawdzania tego samego co przy autach na benzynę czy dieslu. Sprawdzanie są m.in.: układ kierowniczy, hamulce, zawieszenie, oświetlenie oraz potencjalna emisja szkodliwych substancji.
Dodatkowo przy samochodzie z LPG, diagnostyk sprawdzi dwie rzeczy: szczelość instalacji przy pomocy specjalnego czujnika oraz okres homologacji butli. Co do homologacji trzeba pamiętać, że jest ona ważna 10 lat. Więc warto jest posiadać dokument zwany legitymacją zbiornika, o którym mowa była wyżej.
Ile kosztuje badanie techniczne pojazdu na gaz?
Przegląd auta na gaz jest droższy od badania samochodu z silnikiem diesla czy benzynowym. Główny powód to oczywiście dodatkowe czynności związane ze sprawdzeniem instalacji gazowej. Coroczny wydatek na przegląd jest większy, ale biorąc pod uwagę oszczędności na paliwie, nie jest to znacząca kwota.