artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Lifestyle

Szycie, dzierganie, makrama krok po kroku – kreatywne hobby dla wielbicieli niebanalnych dodatków

Szycie, dzierganie, makrama krok po kroku – kreatywne hobby dla wielbicieli niebanalnych dodatków

Jeśli szukasz twórczego hobby związanego z modą i dekorowaniem wnętrz, szybko odkryjesz, że wybór jest bardzo szeroki. Szycie, szydełkowanie, dzierganie, haftowanie czy mniej popularna makrama to zajęcia relaksujące, ciekawe, a przede wszystkim pozwalające nam stworzyć bardzo spersonalizowane i niebanalne ubrania, dodatki oraz dekoracje i przedmioty użytkowe do domu.

Różne techniki, różne wyniki

Szycie jest techniką wykonywania odzieży, którą chyba najłatwiej sobie wyobrazić bez jej faktycznej znajomości. Szyć można ręcznie, lub posługując się maszyną do szycia. Szycie ręczne świetnie się sprawdza w przypadku niewielkich projektów, jednak ubrania, nie mówiąc nawet o pościeli czy zasłonach, o wiele szybciej i prościej szyje się na maszynie. Można dostać wiele czasopism i książek zawierających projekty ubrań, gotowe wykroje i wskazówki dotyczące szycia.

Dzierganie i szydełkowanie

Dzierganie i szydełkowanie to dość podobne techniki, polegające na zaplataniu włóczki z pomocą odpowiednich narzędzi, aby uzyskać dzianinę o właściwie dowolnym kształcie i wzorze. Szydełkowanie to oczywiście nazwa zarezerwowana dla wykonywania dzianiny na szydełku, podczas gdy dzierganie to poprawna nazwa „robienia” na drutach. Oprócz tego, że używamy innych narzędzi, również końcowy efekt i sploty są zupełnie inne. Możemy znaleźć wiele bezpłatnych wzorów swetrów, szalików i czapek na poświęconych temu tematowi stronach internetowych.

makrama krok po kroku

Haftowanie

Umiejętność haftowania nie pozwoli nam co prawda wytwarzać ubrań czy innych przedmiotów użytkowych, za to pozwoli nam je pięknie ozdabiać. To zajęcie wymagające cierpliwości, ale efekty są godne włożonego wysiłku. Ogólna nazwa haftowanie obejmuje bardzo wiele technik tworzenia zdobień na materiale na pomocą igły i nici, dając nam wiele do nauczenia się i możliwość osiągnięcia bardzo różnorodnych rezultatów. Dodatkową zaletą jest to, że wyhaftować możemy właściwie dowolny wzór, który tylko przyjdzie nam do głowy.

Makrama krok po kroku

Najmniej rozpowszechnioną z wymienionych technik jest makrama, która polega na zawiązywaniu węzłów na sznurkach w taki sposób, by utworzyły określoną formę. Makrama jest rzadko wykorzystywana do wykonywania ubrań, ale świetnie nadaje się do dekoracji, biżuterii, torebek czy pasków. Początkującym warto doradzić filmiki i tutoriale typu makrama krok po kroku, które mogą okazać się bardziej pomocne od samych opisów wykonania.

Zobacz też jak wygląda olejowanie włosów na noc

Kilka słów o materiałach

Zanim jednak zacznie się uczyć wybranej techniki i wykonywać swoje pierwsze szaliki, torebki i spódnice, warto poznać też trochę teorii, dowiedzieć się, jakie włóczki, materiały i nici są odpowiednie do jakiego rodzaju projektów.

Skład materiałowy odgrywa szczególną rolę w wypadku ubrań i przedmiotów, które będą często prane, jak na przykład zabawki dla dzieci. Materiały naturalne, takie jak bawełna, len czy wełna są nie tylko wytrzymałe, ale również mają właściwości dobre dla naszej skóry i gospodarki cieplnej – są przewiewne i odprowadzają pot, zapewniając komfort podczas noszenia. Materiały syntetyczne, takie jak wiskoza, cupra lub lyocel w niczym im nie ustępują, jednak należy unikać włókien sztucznych – poliestru, akrylu i innych.

Po swojej pierwszej makramie, może skusisz się na przetestowanie paznokci hybrydowych?

Udostępnij