artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Biznes

Transport z Chin – którą drogą najlepiej?

Transport z Chin – którą drogą najlepiej?

Być może nie każdy o tym wie, lecz od 2009 roku Chiny są największym eksporterem na planecie. Powoduje to, że jeśli chce się zamówić z zagranicy określony towar, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zamawiany będzie właśnie w Chinach. Z tego też powodu wiedzieć trzeba, jaki środek transportu najlepiej wybrać. Czym się charakteryzują poszczególne rozwiązania i jakie są ich wady i zalety? Transport z Chin — wszystko, co trzeba wiedzieć.

Transport morski

Myśląc „transport z Chin” wielu osobom pierwsze, co przychodzi na myśl, to właśnie transport morski. Nic w tym dziwnego, bo to najpopularniejszy sposób przewozu towarów z Chin do wielu krajów, w tym także do Polski. Nie ma znaczenia czy zamawia się je do Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych czy też Argentyny, ponieważ zawsze najlepiej wybierać transport morski.

Na czym to polega? Towary z Chin w tym wypadku przewożone są w kontenerach, które następnie trafiają na ogromne kontenerowce. W ten sposób można przewieźć właściwie dowolny towar, ponieważ na rynku znaleźć można nie tylko zwykłe kontenery, lecz również modele ogrzewane, obniżające w swoim wnętrzu temperaturę czy też np. takie, które są całkowicie szczelne.

Jakie są dokładnie zalety i wady takiego rozwiązania? Najważniejszą korzyścią jest z całą pewnością bardzo niska cena transportu. Co więcej, towar w ten sposób może być dostarczony właściwie w każde miejsce na świecie, a także na koniec wiedzieć trzeba, że kontenery są niezwykle bezpieczne. Jakie są wady takiego przewożenia towarów? Nie da się ukryć, że najważniejszym minusem jest bardzo długi czas dostawy, który może wynieść nawet ponad 40 dni. Dodatkowo na uwadze trzeba mieć to, że czas dostawy zależny jest często od warunków pogodowych, a także faktu, że dostawa odbywa się tylko do portów i towary w głąb lądu muszą być transportowane samochodami ciężarowymi.

Lotniczy transport z Chin

Jaki jest drugi najpopularniejszy środek transportu towarów z Chin? Jeśli nie chce się z jakiegoś powodu korzystać z transportu morskiego, to w takim wypadku drugim wyborem zawsze jest transport lotniczy. Czym się to rozwiązanie cechuje? Zdecydowanie najważniejszą zaletą transportu przy pomocy samolotu jest stosunkowo krótki czas dostawy. Towar z Chin może być przewieziony w ciągu maksymalnie 12-14 godzin. Dodatkowo na uwadze trzeba mieć jeszcze to, że droga lotnicza nie jest podatna na opóźnienia i czas dostawy jest łatwy do przewidzenia. Co więcej, taki transport jest właściwie całkowicie odporny na ryzyko kradzieży.

Czy droga lotnicza ma jakieś wady? Nie da się ukryć, że najważniejszą wadą jest w tym wypadku bardzo wysoka cena dostawy. Co więcej, nie wszystko można samolotem przewieźć, ponieważ ma on bardzo ograniczone możliwości w zakresie ładowności. Wiedzieć również trzeba, że samolotem nie można transportować szeregu różnych towarów, które są np. łatwopalne, toksyczne, żrące lub magnetyczne.

A może transport kolejowy?

Na sam koniec pozostaje jeszcze jeden, nieco mniej popularny niż poprzednie rozwiązania transport, czyli kolejowy. Czas dostawy w tym wypadku jest krótszy niż statkiem, lecz zdecydowanie dłuższy niż samolotem. Pociągi są bardzo ładowne, stosunkowo punktualne, a także bardzo ekologiczne. Czy taki transport ma jakieś wady? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że pociąg musi przejeżdżać przez wiele stref celnych, co może mieć wpływ na czas transportu.

Udostępnij