artimperium.pl

Blog tematyczny o motoryzacji, biznesie i lifestylu

Biznes

5 najważniejszych korzyści z tworzenia backupu w firmie

5 najważniejszych korzyści z tworzenia backupu w firmie

Zapewnienie bezpieczeństwa danych, ochrona przed skutkami awarii i zabezpieczenie przed atakami hakerskimi – to kluczowe cele dla każdej firmy, która korzysta z usług online. Aby je skutecznie wypełnić, można wykorzystać backup danych w chmurze. Oto kilka najważniejszych korzyści, które płyną z zastosowania takiego rozwiązania.

Backup danych w chmurze, czyli prosty sposób na wdrożenie reguły „3–2–1”

Przygotowywanie kopii zapasowych może odbywać się zarówno na własnych urządzeniach i nośnikach, jak i z użyciem zewnętrznej infrastruktury. W tym celu stosuje się właśnie usługi cloud – backup będzie znacznie bezpieczniejszy, gdy pliki będą zapisane w lokalizacji innej niż siedziba firmy. Dzięki temu można bardzo łatwo spełnić założenia tzw. złotej zasady backupu, czyli zasady „3–2–1”:

  • 3 egzemplarze danych (wykonanie trzech oddzielnych kopii),
  • 2 różne nośniki (zapisanie backupów z użyciem dwóch różnych technologii lub nośników),
  • 1 z nich poza siedzibą (umieszczenie jednej z kopii w innym miejscu niż główne centrum przetwarzania danych firmy) – w tym przypadku jest to lokalizacja dostawcy usług cloud.

Backup w chmurze dla firm – pięć najważniejszych korzyści

Zrealizowanie reguły „3–2–1” wraz ze specyfiką backupu w chmurze przekłada się na kilka kluczowych atutów, które sprawiają, że jest to rozwiązanie tak często wybierane przez przedsiębiorstwa. Oto pięć czynników, które stoją za skutecznością takiego podejścia do wykonywania kopii zapasowych.

  1. Dostęp do danych z dowolnego miejsca na świecie – aby pobrać pliki zapisane przy tworzeniu kopii zapasowej, wystarczy po prostu łączność z Internetem. Większość dostawców tego typu usług, w tym m.in. INEA, oferuje wygodny i przejrzysty panel użytkownika, który ułatwia to zadanie.
  2. Możliwość wygodnego połączenia backupu z innymi usługami cloud, często w ramach oferty tego samego dostawcy.
  3. Elastyczność – backup danych w chmurze może być wykorzystywany przez zarówno małe, jak i duże przedsiębiorstwa.
  4. Najwyższy poziom bezpieczeństwa – zarówno ze względu na wspomnianą „złotą zasadę backupu”, jak i wbudowane zabezpieczenia, które charakteryzują profesjonalne usługi cloud dla biznesu.
  5. Łatwiejsza obsługa – zarządzanie infrastrukturą i plikami odbywa się w dużej mierze po stronie dostawcy, co pozwala ograniczyć nakłady finansowe i zakres pracy potrzebny do wykonywania i utrzymania kopii zapasowych.

Na co zwrócić uwagę, szukając usług tworzenia kopii zapasowych dla firm?

Backup danych w chmurze musi odbywać się przede wszystkim w bezpiecznych warunkach. Należy sprawdzić, jak wygląda proces szyfrowania informacji – każdy plik musi trafić na serwer z użyciem odpowiednich protokołów, które uniemożliwią niepowołanym osobom uzyskanie dostępu do newralgicznych danych przedsiębiorstwa.

Backup danych dla firm powinien przy tym spełniać wymogi regulacji związanych z ochroną danych osobowych. Kolejnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę, jest możliwość integracji z innymi rozwiązaniami cloud – na przykład usługą udostępniania zasobów obliczeniowych w modelu IaaS. Musimy przy tym pamiętać, że regularne wykonywanie kopii zapasowych to już praktycznie obowiązek dla firm operujących na danych pracowników czy klientów: odpowiedni wybór usług backupu jest niezwykle istotny.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij