Dzisiaj jest: 22.10.2021, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa

Kasia Maguda – o marihuanie, sztuce, literaturze, muzyce, chorobie i Patronite...

Dodano: rok temu Czytane: 2556

Stale pojawiającym się motywem w twórczości artystki jest Alien. Postać wymyślona i przedstawiana w wielu technikach. Alien ma symbolizować jednostkę odrzuconą, wyobcowaną i inną. Jest symbolem...

Kasia Maguda – o marihuanie, sztuce, literaturze, muzyce, chorobie i Patronite...

Kasia Maguda – o marihuanie, sztuce, literaturze, muzyce, chorobie i Patronite...
 

Katarzyna Maguda z wykształcenia architekt – ukończyła wydział Architektury i Urbanistyki na Politechnice im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Z zamiłowania i pasji rysowniczka, malarka, poetka, bajkopisarka i perkusistka. Mówi o sobie, że jest człowiekiem renesansu i trudno się z nią nie zgodzić. To bardzo utalentowana artystka dążąca do perfekcji w swojej twórczości w każdej gałęzi sztuki, którą wykonuje.

Stworzyła wiele ciekawych projektów wnętrz zarówno prywatnych jak i komercyjnych. Cechą charakterystyczną jej designu są rysunki na ścianach tematyką dopasowane do danych przestrzeni. Jednym z jej projektów jest np. restauracja Saloon przy ul. Św. Tomasza w Krakowie, bazowany na klimacie westernu z kowbojką i kowbojem narysowanymi markerami na ścianach historycznej kamienicy starego Krakowa.

Oprócz markera korzysta także z techniki rysowania długopisem. Jak sama mówi wybrała dlatego, że jest trudna - wszak długopisu nie da się wymazać gumką myszką. Technikę tę nazwała na swoje potrzeby grafiką. A właściwie Graf-I-Ką. Nowopowstały skrót autorka wyjaśnia:

GRAF" - zbiór wierzchołków, które mogą być połączone krawędziami w taki sposób, że każda krawędź kończy się i zaczyna w którymś z wierzchołków.
I" - w języku polskim "I" jest spójnikiem łączącym zdania i inne wyrażenia.
KA" - pierwsza sylaba mojego imienia.
Graf-I-Ki można zobaczyć na stronie artystki: https://www.art-kasia-maguda.com/


Kasia Maguda, Człowiek Który Wie - rysunek prezentowany podczas wielu wykładów i wywiadów przez prof. Vetulaniego

Stale pojawiającym się motywem w twórczości artystki jest Alien. Postać wymyślona i przedstawiana w wielu technikach. Alien ma symbolizować jednostkę odrzuconą, wyobcowaną i inną. Jest symbolem odtrącenia ludzi chorych przez społeczeństwo. Artystka opiera się na własnym doświadczeniu. Od kilkudziesięciu lat boryka się z bardzo ciężką, nieuleczalną chorobą - stwardnienie rozsiane. Od dziesięciu lat walczy prezentując niezwykłą odwagę, niczym Dawid w biblijnej walce z Goliatem, o prawa pacjentów i wolności wyboru rodzaju medycyny, którą każdy człowiek ma prawo zgodnie z konstytucją wybrać sam.

Katarzyna Maguda to kobieta, która wystąpiła na pierwszej w Polsce naukowej konferencji nt. leczniczych właściwości marihuany, 7 marca 2011 roku w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, z apelem o poszanowanie praw pacjenta. Na tej właśnie konferencji wraz z mgr. Elizą Walczak-Corral, ministrem Balickim i prof. Vetulanim - swoimi wypowiedziami zapoczątkowali historyczne zmiany w temacie leczniczych właściwości marihuany w Polsce. Jest również polską koordynatorką projektu Fenix kooperatywu Pacjentów założonego przez mgr. Elizę Walczak-Corral. www.medical-marihuana.eu

Wspomniane wcześniej Alieny przewijają się w drodze twórczej artystki i można by powiedzieć – kreują jej historię. Pierwowzory Alienów malowanych artystka tworzyła
akrylem na papierze. Przyjmowały onr różne funkcje, między innymi Alienów jogowych czy Alienów muzycznych. Właśnie te ostatnie znalazły swoje miejsce na krakowskich salkach prób Factory of Sound, gdzie przez wiele lat wisiały jako wystawa stała. Tam właśnie zostały zauważone przez muzyka polskiej sceny rockowej – Andrzeja Püdla Bieniasza, założyciela kultowej kapeli Püdelsi.

 


Artyści postanowili stworzyć wspólny projekt APF - Alien Pudel Friend, gdzie Alieny muzyczne z logo Pudelsów Kasia maluje farbami bezpośrednio na tkaninach koszulek, plecaków i toreb.

Maguda nagrywa również filmiki z procesów powstawania rysunków krok po kroku i publikuje je na kanale You Tube: … . Obecnie zajmuje się nowym projektem pt: Emocje w czasach Zarazy, obrazy malowane na tablecie.
 W 2018 roku artystka została nagrodzona w konkursie wydawnictwa Poligraf Książka warta wydania a jej tomik pt: Jest Mnie Dwie ukazał się na polskim rynku wydawniczym.

Pani Kasia jest również perkusistką. Gra w kapeli Elektroplastyka – wraz z Michałem Magudą - gitarzystą, basistą, wokalistą, etc. - a prywatnie jej mężem. https://pl-pl.facebook.com/elektroplastyka/

Aby pomimo choroby móc dalej tworzyć Kasia założyła swój profil na Patronite gdzie można ją wesprzeć finansowo zyskując przy tym dostęp do niepublikowanych nigdzie materiałów, filmów i obrazów oraz być częścią czy nawet współtworzyć z nią jej kolejne prace. Dla Artystki każde wsparcie jest bezcenne i da jej siłę do tworzenia mimo wszystko!


Patronite: https://patronite.pl/kasia-maguda-art

Youtube: https://bit.ly/3hFlxtU
Fb fanpage: https://www.facebook.com/MagudaKasia/
www: https://www.art-kasia-maguda.comKasia Maguda, Koronawirusowy Chillout - z cyklu emocje w czasach zarazyKasia Maguda, Wilk, akryl na papierze, format B2.Kasia Maguda, Alien, akryl na papierze, format B2.