Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

JA I MOJE MIASTO – PIERWSZY MIĘDZYNARODOWY KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI POLONIJNYCH

Dodano: rok temu Czytane: 2220
Patronat Medialny

7 czerwca 2020 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu, który pokazał jak liczna jest Polonia i gdzie mieszkają jej najmłodsi Ambasadorzy. Prace napływały z całego świata. Zwycięzcy konkursu...

JA I MOJE MIASTO – PIERWSZY MIĘDZYNARODOWY  KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI POLONIJNYCH

JA I MOJE MIASTO – PIERWSZY MIĘDZYNARODOWY WIRTUALNY KONKURS PLASTYCZNY DLA DZIECI POLONIJNYCH.

7 czerwca 2020 roku odbyło się rozstrzygnięcie konkursu, który pokazał jak liczna jest Polonia i gdzie mieszkają jej najmłodsi Ambasadorzy. 
Konkurs został ogłoszony na początku maja br. i od tego momentu na elektroniczną skrzynkę organizatora konkursu NKSP „Polska Nuta” w Odessie zaczęły nadchodzić pracę z przeróżnych zakątków świata. Stany Zjednoczone, Irlandia, Wielka Brytania, Ukraina, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Australia, Niemcy, Hongkong, Tajlandia, Litwa, Łotwa, Rosja, Białoruś, Hiszpania, Portugalia, Argentyna – i jeszcze wiele innych państw połączyły wspaniałe prace młodych artystów. 

Jury konkursu składające się z wybitnych plastyków z Polski, Białorusi i Ukrainy miało za zadanie wyłonić spośród 5 kategorii wiekowych I, II, i III miejsca oraz Grand Prix konkursu. Warto dodać, że nie mieli łatwo, ponieważ każda praca była wyjątkowa – kompozycja, kolory, techniki – wszystko to podkreślało pomysły autorów. Jednak oprócz nagród jurorów organizator przewidział „Nagrody publiczności” dla pracy, która miała uzbierać najwięcej polubień na stronie organizatora na FaceBook. Głosowanie trwało w ciągu całego tygodnia od 1 czerwca, a zwyciężyła praca, pod którą swoje polubienia zostawiło ponad 700 internautów! 

I w końcu 7 czerwca jury konkursu w osobach pani Magdaleny Woźniak, pani Ilony Herc, pani Tatiany Binowskiej, pana Andrzeja Popowicza oraz pana Krzysztowa Żyngiel – dokonało wyboru. Do laureatów pocztą tradycyjną organizator przekaże medale i wydrukowane dyplomy, dla autorów wyróżnionych prac i dla dyplomantów, drogą wirtualną organizator przekaże dyplomy z podziękowaniem za udział w konkursie, oraz zbiórkę bajek dla dzieci „Przygody detektywa Kotka Marcela” z muzycznym dodatkiem do książki, autorstwa Sonii i Wiktora Pajgertów. 

Przedstawiamy laureatów i ich dzieła, które zwyciężyły w pierwszym międzynarodowym konkursie dla dzieci Polonijnych „Ja i moje miasto”!

 

Grand Prix:

Natalia Alputowa, 15 lat, Drohobycz, Ukraina.
Liceum polonijne kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie, Polska.


LAUREACI
Kategoria do 5 lat:

I miejsce - Auszwydas Einoris, Wilno, Litwa, Przedszkole "Uśmiech", ZPL Związek Polaków na Litwie.II miejsce - Elena Ranchet, Hongkong, Polonijna organizacją "Kocham Polskę Hong Kong".III miejsce - Antoś Szaszko, Hongkong, Polonijna organizacją "Kocham Polskę Hong Kong".………
kategoria 5-7 lat:
I miejsce - Anna Iwachiw, Łuck, Ukraina, Wołyńskie Zjednoczenie Nauczycieli Polskich na Ukrainie im. Gabrieli Zapolskiej.II miejsce - Oscar Subicki Correia, Tavira, Algarve, Portugalia.III miejsce - Elizabeta Valtera, Dyneburg, Łotwa, Polskie Przedszkole Nr 29.


………
kategoria 8-10 lat:
I miejsce - Daniel Turachanow, Taszkent, Uzbekistan, Stowarzyszenie «Polska Klasa».II miejsce - Maya Nowicki, Chicago, Stany Zjednoczone, klasa 3 piątkowa, Polska Szkoła im.Maksymiliana Marii Kolbe, przy pr. św. Konstancji.III miejsce - Nikita Maczin, Moskwa, Rosja, Dom Polski w Moskwie.


………
kategoria 11-13 lat:
I miejsce - Wiktoria Milenko, Nur-Sułtan, Kazachstan, Polonijna Organizacja "Polacy".II miejsce - Jan Jerkowicz, Mińsk, Białoruś, ZP na Białorusi.III miejsca - Maria Matuszewska, Bangkok, Tajlandia, Polskie Centrum Bangkok.


………
kategoria 14-16 lat:
I kategoria - Annika Lember, Tartu, Estonia, Związek Polaków w Estonii.II kategoria - Anastazja Niemirska, Brześć, Białoruś. Liceum Polonijne św. Stanisława Kostki w Warszawie, Polska.III miejsce - Jarosław Kasicki , Iwano-Frankiwsk (dw.Stanisławów), Ukraina. CKPiDE (Centrum Kultury Polski i Dialogu Europejskiego).


………
"Nagroda publiczności" - Like:
Jarosław Riachow, Taszkent, Uzbekistan, Stowarzyszenie "Polska Klasa".


………

Jury konkursu "Ja i moje miasto":

Magdalena Woźniak - Polska

Artystka wizualna. Tworzy w technikach malarskich, graficznych, nowe media, Zajmuje się także fotografią oraz designem. Łączy style i techniki. Członek Związku Artystów Plastyków, członek wspierający Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu warszawskiego i artystycznej grupy Młodzi Sztuką. Inicjatorka i współorganizatorka akcji społecznej Power of Art. Członek KIE i Koordynator działań Akademii Kultury i Sztuki. Na swoim koncie ma ponad 150 projektów artystycznych. W 2019 roku za zasługi dla Związku Artystów Plastyków oraz działalność kulturalną i społeczną została nagrodzona dyplomem Ministra Kultury I Dziedzictwa Narodowego.

Ilona Herc - Polska 

Artystka wizualna. Absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Członek Związku Artystów Pastelistów Polskich oraz Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu krakowskiego. Stale przedstawia swoje obrazy na aukcjach w Domach Aukcyjnych, jest autorką wielu wystaw indywidualnych, uczestniczy w wystawach zbiorowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Tworzy w takich technikach malarskich jak olej i akryl. Nie przestaje eksperymentować z właściwościami farb akrylowych wydobywając z nich niesamowite przestrzenne efekty. Obszarem zainteresowań artystki jest świat dziecka, świat emocji, które wyraża poprzez kolor.

Tatiana Binowska - Ukraina, Afryka Południowa.

Artystka plastyk, absolwentka Koledżu Sztuk Pięknych im. Grekowa w Odessie, mieszka i tworzy w Kapsztadzie w Południowej Afryce. W 1991 roku założyła pierwszą prywatną galerie sztuki na Ukrainie „Studio Art.”. Jest założycielka i właścicielka „Morskiej galerii sztuki”, w której przez wiele lat odbywało międzynarodowe biennale malarstwa „Marina”. Odznaczona Państwową Nagrodą im. „Swiętej Zofii” za znaczący wkład w odrodzenie duchowości i kultury Ukrainy. Artystka tworzy w technikach malarskich, głównie korzystając z farb olejnych, nie mniej jednak jest jej bliska grafika – połączenie szarości z kolorem. Zamiłowanie do podróży odbija się w twórczości artystki - w swoich obrazach przedstawia naturę i tradycje różnych kultur, świat flory i fauny, który spotyka na swoje drodze.

Andrzej Filipowicz - Białoruś

Artysta plastyk, absolwent wydziałów malarstwa i grafiki Uniwersytetu Państwowego im. Janki Kupały w Grodnie. Naukę kontynuował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Należy do Towarzystwa Plastyków Polskich działającego przy Związku Polaków na Białorusi. Ma na swoim koncie zrealizowane stypendia artystyczne w Stanach Zjednoczonych i Niemczech, liczne wystawy autorskie i zbiorowe. W 2017 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został odznaczony nagrodą Ministra Gospodarki Morskiej za udział w tworzeniu wizerunku artystycznego Daru Młodzieży w Rejsie Niepodległości. W 2019 roku do obiegu weszły znaczki pocztowe Poczty Polskiej zaprojektowane przez artystę „Dar Młodzieży” oraz „Błogosławiony Stefan Wincenty Frelichowski”.

 

Krzysztof Żyngiel Animus - Polska

Artysta plastyk pochodzenia polsko-litewskiego. Jest absolwentem Uniwersytetu im.Jana Długosza w Częstochowie, wydziału Sztuki. Od wielu lat, bierze udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Jednym z ciekawszych doświadczeń dla Krzysztofa Żyngiel ,było zaprezentowanie swojej twórczości na wystawie Metamorfozy. W 2017 roku otrzymał nominacje od Mondial Art Academia na jej ambasadora w Polsce. Od 2018 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Krzysztof Żyngiel zajmuje się malarstwem oraz rysunkiem. A W jego twórczości, inspirowanej nurtem surrealizmu dominują motywy apokaliptyczne i metamorficzne.

………

Kurator konkursu - Sonia Pajgert

Artystka plastyk, absolwentka UAP Poznań (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu). Ilustratorka, poetka, piosenkarka, działaczka społeczna. Współzałożycielka stowarzyszenia NKSP "Polska Nuta", aktywnie działa na rzecz promocji Polskiej kultury. Obrazy artystki znajdują się w kolekcjach prezydentów i dyplomatów Polski, Ukrainy i Gruzji oraz w kolekcjach prywatnych. W 2017 roku została odznaczona honorową Odznaką ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP "Zasłużony dla Kultury polskiej.

………
Organizator konkursu "Ja i moje miasto" NKSP "Polska Nuta" serdecznie gratuluje wszystkim laureatom i serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za udział i przepiękne wspaniałe obrazy! Do zobaczenia w następnych edycjach i naszych konkursach.

...........
Patronat medialny: Art Imperium

...........
wirtualna galeria konkursowych prac:

https://www.facebook.com/pg/PolskaNuta/photos/?tab=album&album_id=3044500768967052

wideo, start konkursu "Ja i moje miasto:
https://www.facebook.com/watch/?v=339505867029031

wideo, finał konkursu "Ja i moje miasto":
https://www.facebook.com/PolskaNuta/videos/542695849759002/