Dzisiaj jest: 22.10.2021, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa

List przeciw nielegalnym wyborom - transpozycja Listu Kantora na 2020

Dodano: rok temu Czytane: 2844

10 05 2020 r. miały odbyć się wybory prezydenckie. 6 maja 2020 czternastometrowy list-transparent z hasłem “​ŻYĆ NIE, UMIERAĆ” ​został przeniesiony spod Poczty Głównej pod Sejm. Artyści ukarani...

List przeciw nielegalnym wyborom - transpozycja Listu Kantora na 2020

„List” przeciw nielegalnym wyborom Adaptacja happeningu Tadeusza Kantora “List” z 1967 roku...


„List” przeciw nielegalnym wyborom Adaptacja happeningu Tadeusza Kantora “List” z 1967 roku pod Sejmem była formą protestu środowisk artystycznych, skierowanego przeciwko próbie zorganizowania wyborów korespondencyjnych w sytuacji pandemii.  

***
EDIT z dnia 19.05.2020 - Po kilku dniach wszystkich uczestników projektu odwiedziła policja wręczając dokumenty z SANEPiD'u z KARĄ po 10 000 pln dla każdego. Na portalu zrzutka.pl utworzono zbiórkę pieniędzy aby pomóc artystom - osoby pozbawione pracy i szczególnie dotknięte zawodowymi reperkusjami izolacji. POMAGAMY:  https://zrzutka.pl/4btf7y
***

List - wybory prezydenckie
 
6 maja 2020 czternastometrowy list-transparent z hasłem “​ŻYĆ NIE, UMIERAĆ” ​został przeniesiony spod Poczty Głównej pod budynek Sejmu. Hasło wydaje się znajome, jednak jego prawdziwe znaczenie ujawnia interpunkcja.​ Adresat: Sejm RP. Nadawca: Suweren. 

Wierzymy, że wyobraźnia wyzwalana przez sztukę, objawia się gdy wymyka się ona z muzeum, prosto na ulicę, na komisariat policji, do szpitala. Nie zgadzamy się na bezprawną organizację wyborów kosztem bezpieczeństwa obywatelek i obywateli! Podczas gdy partia rządząca próbuje przegłosować korzystną dla siebie ustawę, na szali stawiane są wasze i nasze życia” ​ - mówią organizatorzy zdarzenia. 

List - wybory prezydenckie

W warunkach kwarantanny artystom udało się odtworzyć wymiary oryginalnego “Listu” Kantora, co umożliwiło niosącym utrzymanie bezpiecznych, dwumetrowych odstępów. Przemarsz rozpoczął się spod budynku Poczty Głównej. Po przejściu dwustu metrów, pod Gmachem Banku Towarzystw Spółdzielczych, grupa została zatrzymana przez policję. Ta po zapoznaniu się z pismem sygnowanym przez Fundację Bęc Zmiana, poświadczającym, że artyści są w pracy i spisaniu danych osobowych, policja objęła przemarsz eskortą aż do budynku Sejmu. 

List - wybory przeydenckie 2020
 
O godz. 18:00 pochód dotarł pod budynek Sejmu, gdzie napotkał grupę ok. 80 policjantów. Artyści zostali ponownie wylegitymowani przez tych samych funkcjonariuszy i tym razem obciążeni mandatami w wys. 100 zł. Artyści odmówili przyjęcia mandatów. ​“List” został rozpostarty przed samym gmachem Sejmu, a następnie dostarczony do rąk własnych posłom i posłankom opozycji: Frankowi Sterczewskiemu i Magdalenie Biejat (Lewica), Darii Gosek - Popiołek (Lewica) i Paulinie Matysiak (Lewica), którzy wnieśli artefakt na teren Sejmu, gdzie aktualnie się znajduje. 

List - wybory prezydenckie 2020
 
Działanie nawiązuje do słynnego happeningu Tadeusza Kantora „List” z 1967 roku. Ogromny list niesiony był wtedy w asyście milicji, przez siedmiu listonoszy, od urzędu pocztowego na Ordynackiej do galerii Foksal. Motyw orszaku z gigantycznym listem na ulicach Warszawy utrwalił się w historii sztuki, sięgali po niego różni artyści na przestrzeni lat, nadając mu coraz to nowe znaczenia. Dekadę temu, inna artystka, Goshka Macuga odtworzyła happening, komentując próby cenzurowania sztuki współczesnej przez polityków. 

List - wybory prezydenckie 2020
 
Symboliczny gest Kantora powtórzony został w momencie, gdy Sejm obradował nad warunkami głosowania korespondencyjnego. Założeniem akcji było dostarczenie listu wprost do adresata: posłów i posłanek, w których rękach leży zdrowie nas wszystkich, a przede wszystkim osób starszych, słabego zdrowia i wykluczonych ekonomicznie. Tym, którym przyzwoitość nakazuje okazać solidarność.  

***
Sztuka jest zawsze polityczna - o kulisach happeningu artystycznego "List" na TOK FM:
https://audycje.tokfm.pl/podcast/90131,Artysci-Sztuka-jest-zawsze-polityczna-o-kulisach-happeningu-artystycznego-List

***
Punkt wyjścia - czyli Tadeusz Kantor, List, 1967 r.
https://artmuseum.pl/pl/archiwum/archiwum-eustachego-kossakowskiego/28

***
Fotoreportaż: Monika Bryk