Dzisiaj jest: 22.10.2021, imieniny: Haliszki, Lody, Przybysłšwa

Wszechświat Koloru - rusza w Polskę - krótki wywiad Izy Jarskiej z organizatorkami projektu

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1947
Patronat Medialny

Wszechświat Koloru - nowy, ogólnopolski projekt artystyczny. Rozmowę z organizatorkami projektu Wszechświat Koloru: Magdaleną Woźniak, Edytą Dzierż i Anną Kossakowską przeprowadziła Izabella Jarska.

Wszechświat Koloru - rusza w Polskę - krótki wywiad Izy Jarskiej z organizatorkami projektu

Wszechświat Koloru - nowy, ogólnopolski projekt artystyczny. Rozmowę z organizatorkami projektu Wszechświat Koloru: Magdaleną Woźniak, Edytą Dzierż i Anną Kossakowską przeprowadziła Izabella Jarska.


Iza: Nie pierwszy raz organizujecie wspólnie ciekawe wydarzenie artystyczne. Ostatnie spektakularne “zamieszanie” kulturalne zrobiłyście w ubiegłym roku w ramach projektu Power of Art w Koneserze.

Magda: Z Edytą współpracujemy przy projektach artystycznych od wielu lat. Nawet trudno by mi było je wszystkie wyliczyć z pamięci. Niezwykle dumne jesteśmy z Konkursu Muza - Magdalena Abakanowicz pod honorowym patronatem samej bohaterki, choć Power of Art w Koneserze był jednym z najciekawszych i największych naszych projektów. W dwa miesiące zorganizowałyśmy 16 wydarzeń artystycznych, w tym ogólnopolskie wystawy konkursowe, spotkania autorskie, performanse etc.

Edyta: Na wernisaże przychodziło po kilkaset osób, zatem zrobiłyśmy naprawdę sporo zamieszania, a przecież właśnie o nie chodzi - o promocję sztuki i artystów. Z Wszechświatem Koloru podnosimy sobie poprzeczkę, jedziemy w Polskę i może poza jej granice. Ze względu na skalę przedsięwzięcia zaprosiłyśmy jako kolejną organizatorkę Annę Kossakowską, z którą razem realizujemy także międzynarodowy projekt Eviva l’Arte. 

Magda: Ze względu na rozmiar projektu zaprosiłyśmy do współorganizacji także Izę Rewcio i jej Fundację Na Rzecz Kultury i Integracji "POZYTYWY". 


Iza: Czym jest wasz projekt?

Edyta: Projekt Wszechświat Koloru to koncept artystyczny, w którym wszechświat symbolizuje bezmiar możliwości, zaś kolor to jeden z najważniejszych czynników artystycznej komunikacji.

Anna: To projekt, w ramach którego zaprezentujemy zbiorową wystawę Wszechświat Koloru w różnych galeriach i muzeach w Polsce oraz - mamy nadzieję - również zagranicą. Lista miejsc ekspozycyjnych jeszcze nie jest zamknięta, ponieważ cały czas dochodzą nowe obiekty kulturalne i ustalenia są w toku.

Magda: Zatwierdzone już miejsca wystawy to:

Gdańsk: Oliwski Ratusz Kultury, 27.02 - 8.03.2020
Szczecin: Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia, 12.03 - 4.04.2020
Warszawa: Galeria Metamorfozy, 10.04 - 3.05.2020
Kielce: DK Zameczek, 16.10 - 15.11.2020
Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tycznie, 18.02 -17.03.2021
Centrum Sztuki Kartonovnia, termin planowany na zakończenie I edycji projektu 2020/2021

I jak Ania wspomniała cały czas prowadzimy rozmowy w kolejnych galeriach, więc lista się na pewno jeszcze wydłuży.
 Iza: Jacy artyści wezmą udział w projekcie?

Magda: Tym razem to nie był konkurs. Ponieważ na rynku sztuki działamy od lat i znamy środowisko artystyczne do tego projektu zaprosiłyśmy konkretnych twórców.

Edyta: W wystawach wezmą udział artyści z całej Polski oraz z zagranicy:

Wit Bogusławski - Warszawa, Waldemar Borowski - Warszawa, Edyta Dzierż - Warszawa, Grażyna Grabowska - Lublin, Dominik Jasiński -  Sao Luis/ Portugalia, Sylwia Kalinowska - Biała Podlaska, Małgorzata Karczmarzyk Zoya – Gdańsk, Krzysztof Kopeć - Katowice, Małgorzata Kosiec - Łódź, Anna Kossakowska - Warszawa, Anna Kuchniak - Rzeszów, Magdalena Limbach - Warszawa, Jola Michalak - Lublin, Magdalena Podolska - Szczecin, Izabella Rewcio - Szczecin, Adam Piotr Rutkowski - Warszawa  Marko Veljić - Serbia, Mag Woźniak - Warszawa, Adam Wyżlic - Olsztyn, Katarzyna Zawierucha - Kraków

Anna: Przy czym to nie jest tak, że w każdej wystawie wezmą udział wszyscy wymienieni artyści. Ograniczają nas m.in. warunki przestrzenne, dlatego w wystawach będą brać udział wspomniani artyści rotacyjnie, zatem każda wystawa będzie miała swój indywidualny charakter. Bierzemy też pod uwagę poszerzenie grona uczestników wraz z kolejnymi ekspozycjami.


Iza: Co będzie prezentowane na wystawach?

Magda: Uwielbiamy łączyć w naszych projektach różne techniki artystyczne i środki wyrazu, ale tym razem, ze względów logistycznych - związanych z transportem dzieł pomiędzy wystawami - musiałyśmy ograniczyć się do form płaskich. Dlatego głównie będzie prezentowane malarstwo, grafika i rysunek.

Edyta: Wszechświat Koloru odnosi się zarówno do języka wypowiedzi i kierunku poszukiwań, jak i do obszaru spotkania, czyli integracji artystycznej, artystycznego dialogu między twórcami i ich sztuką, zatem gwarantujemy różnorodność spojrzenia, estetyki i podejścia do tematu.

Anna: Gorąco zapraszamy wszystkich sympatyków sztuki do odwiedzania naszych wystaw, kupowania dzieł sztuki i śledzenia kolejnych wydarzeń w ramach projektu Wszechświat Koloru - Facebook: Power of Art


Foto i video: Dariusz Bałuk