Dzisiaj jest: 21.7.2019, imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

Festiwal Dużego Formatu

Dodano: 6 lat temu Czytane: 1963

30 listopada postindustrialne wnętrza starej fabryki serów na Hożej 51 w Warszawie opanuje poezja i sztuka.

Festiwal Dużego Formatu

FESTIWAL DUŻEGO FORMATU - 30.11.2013

30 listopada tego roku postindustrialne wnętrza starej fabryki serów na Hożej 51 w Warszawie opanuje poezja i sztuka. Tego dnia Fundacja Duży Format organizuje Festiwal Dużego Formatu - wielotematyczną promocję poezji, literatury i sztuki, kierowaną zarówno do młodych jak i dorosłych.

Wstęp wolny.

 Program Festiwalu - otwórz link.


Dla gości Hożej 51 organizatorzy Festiwalu, Daria K. Kompf Rafał T. Czachorowski, przygotowali moc atrakcji. Planowane są spotkania z autorami, konkursy poetyckie (w tym konkurs jednego wiersza, poetycki Hyde Park, akcja „sklejanie wiersza"), dla dzieci warsztaty literackie i artystyczne wokół słowa (rysowanie, malowanie, klejenie), wystawy plastyczne.

W jednodniowej księgarni festiwalowej, którą utworzą Księgarnia Nowa i kilka wydawnictw, do nabycia będą tomiki poetyckie, w tym twórców skupionych wokół portalu PoeciPolscy.pl.
 

Literacko

Z autorów będzie gościł m.in. Kamil Brewiński (rocznik 1984, jeden z laureatów projektu „Połów 2011”), Konrada Góra z Wrocławia (1978), Łukasz Kuźniar (1991) - laureat I Ogólnopolskiego Konkursu na tomik wierszy „Duży Format" organizowanego przez PoetówPolskich.pl. i Fundację Duży Format. Spotkania będzie prowadził poeta i krytyk literacki z Poznania - Jerzy Beniamin Zimny.
Warto polecić spotkanie z Krzysztofem Beśką, prozaikiem, autorem tekstów piosenek i słuchowisk radiowych oraz promocję najnowszego tomiku Jacka M. Hohenseena (artysta plastyk, scenograf, malarz, architekt wnętrz, publicysta, satyryk, reżyser, pisarz, poeta) „Pisane w Hotelu", PoeciPolscy.pl 2013 i Jarosławem Jabrzemskim – poetą z Warszawy oraz Krzysztofem Pieczyńskim – aktorem, poetą i autorem m.in. „Domu Wergiliusza”.
 

Artystycznie - Wystawa

W centrum sztuki Kartonovnia na grupowej wystawie zatytułowanej „Lustra" zobaczymy prace około 30 artystów plastyków w tym rysunki Henryka Korbańskiego i Krzysztofa Łozowskiego, prace fotograficzne Joli Michalak i Malwiny de Brade, prace malarskie Katarzyny Jaśnikowskiej oraz Jerzego Treita. Można będzie obejrzeć konceptualne prace Piotra Skowrońskiego na jego indywidualnej wystawie „Księżyc świeci” – dialog z wierszem Tadeusza Różewicza. Na wernisaż zapraszamy 30 listopada o godzinie 18:00. Wystawa będzie otwarta do 12 grudnia 2013r.
 

Lista artystów wystawiających prace na wystawie zbiorowej „Lustra”

Aleksander Bednarski, Bogusława Borysiak, Ewa Bogucka – Pudlis, Malwina de Brade, Katarzyna Brauła, Renata Brzozowska, Alicja Chabowska, Katarzyna Jaśnikowska, Henryk Korbański, Magdalena Kozłowska, Joanna Lorek, Krzysztof Łozowski, Jola Michalak, Witold Pazera, Beata Pflanz, Beata Podwysocka, Wawrzyn Reichstein, Krzysztof Schodowski, Szymon Siwak, Jerzy Treit, Marcin Zamojda i  Żaneta Zarębska.

 

Muzycznie

W mini-recitalach muzycznych wystąpią Beata Jankowska-Tzimas – aktorka Teatru Syrena i piosenkarka znana z takich programów jak „The Voice of Poland” i Roman Praszyński śpiewający wiersze Białoszewskiego.
 

Wydawnictwa Festiwalowe

Almanach poetycko-literacki „Lustra”
Album „Lustra”
Katalog „Księżyc świeci”.

O Fundacji

Na koniec zdanie o organizatorze Festiwalu. Fundacja Duży Format powstała w październiku 2013 roku i jest kontynuacją i rozszerzeniem działań portalu PoeciPolscy.pl i WarsztatówLiterackich.pl. Jej celem jest m.in. dotarcie z literatura, poezją i sztuką do młodych czytelników głównie na prowincji, przeprowadzanie warsztatów artystycznych i literackich, promowanie, albo raczej oswajanie z poezję dorosłych. Prowadzi działalność wydawniczą, ogłaszając konkursy poetyckie i wydając tomiki wierszy.
 

O miejscu Hoża 51, w Warszawie

Festiwal Dużego Formatu odbędzie się w niecodziennym miejscu. Budynki fabryki na Hożej zbudowano po roku 1896 z pierwotnym przeznaczeniem na destylarnię wódek braci Karszo-Siedlewskich. Produkcji jednak nie uruchomiono a w 1900 budynki nabyło Akcyjne Towarzystwo Odlewni CzcionekTypografii i Litografii Samuela Orgelbranda i Synów. Po I wojnie światowej przez krótki czas kolejnym właścicielem fabryki było Towarzystwo Akcyjne Fabryki Papierosów Patria. Ostatecznie w 1919 r. budynki trafiły do Warszawskiego Towarzystwa Mleczarskiego, które użytkowało je do 1939 pod nazwą Związek Spółdzielni Mleczarskich i Jajczarskich. W czasie II Wojny Światowej teren przy ul. Hożej 51 zapamiętany został jako placówka AK Jajczarnia. Po wojnie do roku 2010 była tu fabryka serów topionych SERWAR.Źródło: Fundacja Duży Format
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.