Dzisiaj jest: 31.5.2020, imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Ignacy Jan Padarewski - wystawa w Filharmonii Pomorskiej

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 1258
Redakcja Poleca!
Patronat Medialny

W minioną niedzielę w Filharmonii Pomorskiej odbył się wernisaż wystawy grupy twórczej Symfonia działającej przy Okręgu Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków.

Ignacy Jan Padarewski - wystawa w Filharmonii Pomorskiej
Powstała w 2009 roku Grupa Twórcza SYMFONIA działa w ramach Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Zorganizowaliśmy już bez mała 20 wystaw malarskich, poświęconych muzyce i twórczości polskich kompozytorów (Chopin, Kolberg, Lutosławski, Paderewski, Moniuszko) oraz wydaliśmy siedem wysoko cenionych, profesjonalnych katalogów. Naszym mottem była i jest „synteza sztuk” rodem z romantycznej tradycji Correspondance des arts, która stała się busolą i drogowskazem dla poczynań artystycznych Grupy. O tym, jak bliskie są związki malarstwa z muzyką,
świadczą takie określenia, jak: kompozycja, rytm, kontrast, dynamika, statyka, tonacja, harmonia, dysonans... Oczywiście każdy z twórców na swój sposób konkretyzuje – według własnych kryteriów wyobraźni, w swej niepowtarzalnej poetyce, stylistyce oraz dynamice twórczej – to trudne zadanie projekcji jednej sztuki (muzyki) na drugą (malarstwo). Przy czym nie chodzi rzecz jasna o ilustrowanie muzyki w malarstwie, ale o przekazanie i wyobrażenie emocji, jakie ona wywołuje u artysty.


Barbara Bielecka-Woźniczko, Krakowiak Fantastyczny , olej na płótnie, 100 x 130 cm
Barbara Bielecka-Woźniczko, Krakowiak Fantastyczny , olej na płótnie, 100 x 130 cm

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowaliśmy ekspozycję poświęconą Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Wystawa uzyskała Patronat Narodowy Prezydenta Andrzeja Dudy w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości. Część tej wystawy prezentujemy podczas XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy, w foyer wspaniałej Filharmonii noszącej imię Mistrza
Ignacego Jana. Naszą twórczością chcieliśmy pokazać, jak ważna jest rola artystów (muzyków, malarzy, rzeźbiarzy, poetów, literatów, twórców baletu) w życiu Narodu.

Majid Jammoul, Feniks odrodzenie się Z pop ioł u, brąz
Majid Jammoul, Feniks odrodzenie się z popiołu, brąz, 74 x 68 x 52 cm


Sztuka koi namiętności, wprowadza harmonię oraz piękno w sercach ludzkich. Inspiruje. W trudnych czasach, w jakich żył Ignacy Jan Paderewski, wzniósł się on ponad podziały i spory, odwołując się do wyższych ideałów: jedności, poświęcenia i pracy dla wspólnej sprawy. Był człowiekiem utalentowanym, ale też wybitnym Mężem Stanu. Rola, jaką odegrał w naszej historii, jest nie do przecenienia – był najwspanialszym Ambasadorem Polski w świecie. Również my, działając na niwie artystycznej w ramach Grupy SYMFONIA, chcemy zbiorowym wysiłkiem wiele dokonać dla sztuki w Ojczyźnie,
kontynuując dzieło naszego Wielkiego Poprzednika.

Anna Forycka-Putiatycka
Barbara Bielecka-Woźniczko

Forycka-Putiatycka na patriotycznej nucie olej na płótnie 100x150 cm
Forycka-Putiatycka na patriotycznej nucie olej na płótnie 100x150 cm

MALARSTWO

Marek Ałaszewskj , Wanda Badowska-Twarowska , Barbara Bielecka-Wożniczko , Jan BrodziAlina Dorada-Krawczyk , Edyta Dzierż Anna Forycka-Putiatycka, Magdalena Hajnosz, Bożena Korulska , Bogusław Lustyk , Mirosław Miroński, Anna Małgorzata Roszkowska.

Edyta Dzierż TRANS FOR MACJA (Paderewski, Piano Concerto in A minor, Op.17) akryl na płótnie, 100 x 100 cm
Edyta Dzierż TRANS FOR MACJA (Paderewski, Piano Concerto in A minor, Op.17) akryl na płótnie, 100 x 100 cm

RZEŹBA

Majid Jammoul, Dariusz Kowalski KODAR, Teresa Pastuszka-Kowalska

MEDALIERSTWO

Magdalena Dobrucka, Anna Wątróbska-Wdowiarska.

Wanda Badowska-Twarowska, Fantazja polska 2, akryl, olej na płótnie, 100 x 100 cm
Wanda Badowska-Twarowska, Fantazja polska 2, akryl, olej na płótnie, 100 x 100 cm

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.