Dzisiaj jest: 10.4.2020, imieniny: Borysławy, Makarego, Michała

Kradzieże dzieł sztuki – Poszukiwane przez Policję!

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 1960 Autor:
Redakcja Poleca!

Kradzieże dzieł sztuki? Jakie dzieła są poszukiwane? Gdzie zgłaszać i dlaczego? Jak się zabezpieczać? Czym jest Operacja Pandora Interpolu i Europolu...

Kradzieże dzieł sztuki – Poszukiwane przez Policję!

Kradzieże dzieł sztuki – Poszukiwane przez Policję!

Kilka dni temu otrzymaliśmy e-mail o następującej treści:

Informujemy, że 10 października 2019 r., przy okazji kradzieży auta w Warszawie, skradziono 3 obrazy, które uprzednio właściciele wylicytowali na aukcji w domu aukcyjnym.

Skradziono:
1) Marcin Paint, Szarość dnia 2, 100x70, akryl na płótnie, 80 cm, 2019

Marcin Painta - obraz skradziony poszukiwany


2) Magdalena Rytel-Skorek, Pan Prezes na wakacjach, akryl, szlagmetal na płótnie, 80 cm, 2019

Magdalena Rytel-Skorek - obraz skradziony - poszukiwany3) Renata Magda, Zaklęta w dźwiękach X, 90 x 90 cm, akryl na płótnie, 2019

Renata Magda - obraz skradziony poszukiwany


Gdyby zgłosił się ktoś do Państwa galerii i próbował sprzedać powyższe obiekty, prosimy o ostrożność i pilny kontakt z policją:
Komenda Rejonowa Policji Warszawa I
ul. Wilcza 21 00-544 Warszawa. 
Tel. 22-603-64-11

Informacje dostępne są również na stronie SAiMP:
http://www.antykwariusze.pl/index.php/poszukiwane-przez-policje/274-2019-10-15-21-13-20


Z mojego doświadczenia wynika, że dość często w Polsce dochodzi do kradzieży obrazów i coraz częściej są to sytuacje, w których nie ginie bardzo drogie dzieło sztuki, lecz takie, które kosztuje kilka tysięcy złotych. Przykładem jest sytuacja z października 2019 roku, kiedy to klient, któremu udało się wylicytować obrazy na aukcji sztuki nowej w Domu Aukcyjnym Art in House, odebrał je z naszego domu aukcyjnego i niefortunnie zostawił w swoim samochodzie. Auto zostało skradzione razem ze znajdującymi się w nim pracami. Cała sytuacja została zgłoszona przez Art in House do Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich, które rozpowszechniło zdjęcia zaginionych prac we wszystkich galeriach i domach aukcyjnych w Polsce, zrzeszonych w stowarzyszeniu. Gdyby się zdarzyło, że złodziej będzie chciał odsprzedać prace za pośrednictwem jednej z galerii, sprawa zostanie natychmiast zgłoszona na policję, a tym samym klient odzyska skradzione obrazy.
Dzieła sztuki niekoniecznie padają łupem złodziei, czasem giną również w czasie wysyłki. Również w październiku tego roku zdarzyła się sytuacja, kiedy to artysta nadał za pośrednictwem Poczty Polskiej paczkę z obrazem zakupionym przez kolekcjonera w naszym domu aukcyjnym. Przesyłka nigdy nie dotarła na miejsce. Dzieło było wycenione na 10 tysięcy złotych i w takiej cenie wystawione w naszej internetowej galerii. Poczta Polska chciała zwrócić w tej sytuacji dziesięciokrotność kosztu nadania paczki – czyli 300 złotych. Sprawa została nagłośniona w mediach społecznościowych. W tej sytuacji raczej nie ma szans na odzyskanie obrazu, a cała sytuacja uczy ostrożności w kwestii sposobu przesyłania dzieł do klientów. - wspomina Anita Wolszczak-Karasiewicz, właścicielka Domu Aukcyjnego Art in House.
 

Z informacje, które otrzymaliśmy z Komendy Stołecznej Policji wynika:

Policjanci stale monitorują rynek antykwaryczny, sprawdzają oferty domów aukcyjnych i galerie, korzystają z krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, który jest prowadzony przez Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych. Na przestrzeni ostatnich lat policjanci odzyskali dziesiątki unikatowych obrazów oraz dzieł sztuki, których wartość można szacować w milionach euro. 

Funkcjonariusze od lat działają na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego. Skutecznie i metodycznie poszukują, a następnie zabezpieczają dzieła sztuki,  które padły ofiarą wojennych rabunków czy współczesnych kradzieży. Współpracują w tym zakresie z instytucjami państwowymi, m.in. z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Instytutem Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a także z galeriami oraz osobami prywatnymi. Dzięki ich zaangażowaniu zabezpieczono wysokiej klasy dzieła autorstwa mistrzów polskich i obcych.

Działania policjantów nie ograniczają się wyłącznie do poszukiwania dzieł sztuki utraconych przez polskie instytucje i naszych obywateli. Funkcjonariusze podejmują również na tej płaszczyźnie kooperację ze służbami innych krajów. Dzięki współpracy z Policją francuską warszawscy policjanci wspólnie z Biurem Kryminalnym Komendy Głównej Policji odnaleźli i zabezpieczyli antyki skradzione z jednego z pałaców na południu Francji.

Na przełomie 2011-2019 funkcjonariusze przeprowadzili kilkadziesiąt czynności operacyjnych lub postępowań przygotowawczych, w wyniku których zabezpieczono wiele niezwykle cennych dla kultury polskiej dzieł sztuki.

Dzieła sztuki i zabytki ruchome są przedmiotami kradzieży z różnych pobudek. Przedmioty kradnie się w celu sprzedaży – nielegalnego obrotu, ponownego „wpuszczenia” obiektu do obiegu rynkowego.

Innym powodem może być chęć posiadania dzieła w celach estetycznych. Posiadania go na wyłączność. Jeżeli chodzi o to co najczęściej jest kradzione – nie ma tu ograniczeń. Kradziona jest sztuka dawna jak i sztuka współczesna.
 

Natomiast Konrad Szukalski ze Stowarzyszenie Antykwariuszy i Marszandów Polskich, w nawiązaniu do tematu komentuje:

- Kradzieże dzieł sztuki de facto zdarzają się rzadko i coraz rzadziej. Zwykle z resztą "przy okazji" - jak w przypadku z ostatnich dni, gdzie ukradziono samochód z obrazami. Jeżeli chodzi reakcję SAiMP - to oczywiście można zgłosić kradzież z dokumentacją (po wcześniejszym zgłoszeniu na Policję). Wówczas SAiMP wysyła tę informację w newsletterze do swoich członków (100+ galerii i domów aukcyjnych) oraz publikuje w zakładce "Poszukiwane przez Policję" na swojej stronie internetowej. Nie ma natomiast jakiejś odrębnej bazy danych skradzionych obiektów (w sumie wspomniana wcześniej zakładka taką funkcję może pełnić). Tak jak wspomniałem, kradzież dzieł sztuki, w obecnych czasach, gdy wszystko jest fotografowane, (dokumentowane, udostępniane etc.) jest raczej zagrożeniem dla przestępców. Może z wyjątkiem biżuterii i rzemiosła z metali szlachetnych, które teoretycznie można przetopić.

To jednak inne podejście do problemu może wynikać m.in. z tego, że tak jak na Policję zgłaszają się zazwyczaj wszyscy poszkodowani, tak do Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich najwyraźniej jednak nieliczni i coraz rzadziej – prawdopodobnie nie wiedząc, że takiego zgłoszenia powinni dokonać aby zwiększyć szanse na odzyskanie swoich skarbów. Przy okazji nasuwa się także refleksja dla kupujących dzieła sztuki niekoniecznie w galerii, domu aukcyjnym czy bezpośrednio od artystów – warto sprawdzić czy nie są poszukiwane…

Jak warto się zabezpieczyć?

Sposobów na zabezpieczanie się przed kradzieżami jest wiele – tak samo wiele jest pewnie pomysłów złodziei jak je ominąć, ale warto pamiętać aby tworzyć własne archiwum - mieć dokumentację dotyczącą posiadanych dzieł sztuki. Dokumenty potwierdzające ich nabycie czy certyfikaty autentyczności, ale także/ lub fotografie i charakterystyczne opisy: nazwisko i imię autora/ pseudonim,  tytuł, technika, rok powstania - i mieć kopię tej dokumentacji w formie cyfrowej – np. gdzieś w chmurze…
Gdy niestety jednak kradzież nas dotknie to koniecznie należy pamiętać aby zgłosić ją nie tylko na Policję, ale także do Stowarzyszenie Antykwariuszy i Marszandów Polskich.

***

Już niebawem rozwiniemy temat! Uwaga - OPERACJA PANDORA!

Polska po raz czwarty jako jedno z 22 państw wzięło udział w europejskiej operacji pod kryptonimem Pandora IV zainicjowanej przez Interpol i Europol. Obok większości krajów Europy w operację zaangażowane były także USA oraz Światowa Organizacja Celna (WCO). PANDORA była wymierzona w zwalczanie kradzieży i nielegalnego handlu dobrami kultury w tym szczególnie przeciwko obrotowi zabytkami w internecie. (źródło: www.policja.pl)
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.