Dzisiaj jest: 5.6.2020, imieniny: Bonifacego, Kiry, Waltera

PROGRAM  17. WARSZAWSKICH TARGÓW SZTUKI

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 347

Co się będzie działo podczas  17. WARSZAWSKICH TARGÓW SZTUKI ??? - program wydarzeń od piątku do niedzieli - to już 11-13.10. 2019 r.

PROGRAM  17. WARSZAWSKICH TARGÓW SZTUKI
PROGRAM  17. WARSZAWSKICH TARGÓW SZTUKI
 
Więcej informacji o 17. WARSZAWSKICH TARGÓW SZTUKI

Piątek  
 godz. 17.00 -17.30 - Uroczyste otwarcie

 godz. 17.30 – 18.30
 Wykład: „Między abstrakcją a figuracją - dwujęzyczność Jerzego Nowosielskiego” poprowadzi dr Krystyna Czerni.


dr Krystyna Czerni
Krytyk i historyk sztuki. W 2017 roku obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim Koncepcja sztuki sakralnej Jerzego Nowosielskiego. W latach 80. jej teksty o sztuce na łamach pism bezdebitowych towarzyszyły Ruchowi Kultury Niezależnej. W latach 90. współpracowała z Telewizją Kraków (audycje Album Krakowskiej Sztuki i Sztukateria). Do 2018 roku związana była z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego, zajmuje się sztuką polską XIX i XX wieku oraz problemami sztuki sakralnej. Publikowała w wielu periodykach kulturalnych, czasopismach fachowych i katalogach wystaw. Opracowała edytorsko prace wybrane Mieczysława Porębskiego dla Wydawnictwa Literackiego, eseje, wywiady i listy Jerzego Nowosielskiego dla Wydawnictwa Znak, korespondencję Tadeusza Różewicza dla WL. Wydała między innymi: Nie tylko o sztuce. Rozmowy z prof. Mieczysławem Porębskim (Wrocław 1993), Rezerwat sztuki (Kraków 2000), Kantor – malarstwo, teatr. Przewodnik po twórczości artysty (Bydgoszcz 2003), Nowosielski (Kraków 2006), Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego (Kraków 2011; WAM, Kraków 2018), Tadeusz Kantor. Spacer po linie (Kraków 2015). Nowosielski w Małopolsce – sztuka sakralna (Kraków 2015). Jerzy Nowosielski w Lublinie (Lublin 2015), Nowosielski – sztuka sakralna. Podlasie, Warmia i Mazury, Lublin (Białystok 2019). Za swoje pisarstwo o sztuce nagrodzona m.in. Nagrodą im. Kazimierza Wyki (2012), książka Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego trafiła do finału Nagród Literackich: Nike, Gdynia i Gryfia (2012). Obecnie związana jest z Fundacją Wspierania Kultury IRSA, pracuje nad monografią malarstwa Jerzego Tchórzewskiego oraz nad redakcją korespondencji Tadeusza Różewicza.

Sobota
godz. 12.00 – 13.00
Spotkanie z artystą: Światowe sukcesy polskiego plakatu. Spotkanie z wybitnym plakacistą Andrzejem Pągowskim poprowadzi  dziennikarka, Weronika Wawrzkowicz – Nasternak.
  1. Andrzej Pągowski
 Absolwent PWSSP w Poznaniu. Autor ponad 1400 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i zagranicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. Uprawia malarstwo. Laureat licznych nagród polskich i międzynarodowych, między innymi w Konkursie The Hollywood Reporter w Los Angeles (Nagroda The Best of Show, sześć razy złoty medal, kilka srebrnych, brązowych i wyróżnień) oraz Chicago International Film Festival (Nagroda Srebrnego Hugona i wiele innych). Swoje prace prezentował na wielu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jego plakaty znajdują się między innymi w zbiorach MoMA w Nowym Jorku i San Francisco oraz w Centrum Pompidou w Paryżu. MoMA umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.
 
Weronika Wawrzkowicz-Nasternak
 Dziennikarka radiowa, prasowa i telewizyjna. Swoje programy prowadziła m.in. w TVN Style, TVN Warszawa i Canal +. Była głosem Radia PiN i ZET Chilli. Aktualnie felietonistka Magazynu Filmowego i twórczyni bloga Rozmawiam, bo lubię. Współautorka książki „Lizbona. Miasto, które przytula”. 

godz. 13.30-14.00
 Jubileusz: Andzelm Gallery, lubelska Galeria Sztuki Współczesnej (stoisko nr 7 ) z  okazji 30-lecia działalności zaprasza na lampkę szampana.
 

godz. 14.00
Nagroda: Uroczyste wręczenie corocznej Nagrody „Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie” im. Feliksa Jasieńskiego za rok 2018.
Nagrodę na wniosek przedstawicieli środowiska kolekcjonerskiego, w 2016 roku ustanowiły Muzeum Narodowe w Krakowie, Archiwum Polskiej Akademii Nauk oraz Dom Spotkań z Historią w Warszawie. Nagroda przyznawana jest za promowanie kolekcjonerstwa i upowszechnianie dorobku kolekcjonerskiego: dla pracownika nauki,  dziennikarza i dla instytucji.
Patron Nagrody - Feliks Jasieński w 1920 roku  przekazał swoją  niezwykłą kolekcję złożoną z ponad 15 tysięcy obiektów Muzeum Narodowemu w Krakowie. Wśród dzieł znalazły się takie dzieła jak „Szał” Podkowińskiego czy „Macierzyństwo” Wyspiańskiego.
 
godz. 15.00-16.00
Spotkanie z artystą:  Leonem Tarasewiczem – jednym z najważniejszych współczesnych polskich artystów poprowadzi Małgorzata Piwowar, dziennikarka. Już pierwsza jego wystawa, tuż po studiach, w 1984 roku w prestiżowej Galerii Foksal odniosła sukces. Artysta pokazał wówczas nowatorską wizję otaczającej nas natury.


Leon Tarasewicz
Urodził się w  Waliłach na Białostocczyźnie. Absolwent ASP w Warszawie, dyplom z wyróżnieniem w pracowni Tadeusza Dominika. Obecnie wykłada na Wydziale Sztuki Mediów. Brał udział w licznych wystawach, reprezentował Polskę m.in. na Biennale w São Paolo (1987) i w Wenecji (2001). Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach instytucjonalnych i prywatnych. Ambasador Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego w 2008 roku. Laureat m.in. Nagrody im. Jana Cybisa (1998), Nagrody Fundacji Nowosielskich (1999), Wielkiej Nagrody Fundacji Kultury za „konsekwentne rzucanie wyzwania zarówno tradycyjnemu rozumieniu malarstwa, jak i wszelkim konwencjom rozumienia sztuki” (2006). Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” (2005) i  Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011). Prezes Związku Hodowców Kur Ozdobnych. Hoduje m.in. kury ozdobne (jest współautorem książki na ich temat), gołębie i bażanty. Malarz.

Małgorzata Piwowar
Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie (1988), od 1996 roku związana z „Rzeczpospolitą” autorka setek rozmów z ludźmi kultury i sztuki m.in. z Leonem Tarasewiczem, Stefanem Gierowskim, Kojim Kamojim, Konradem Jarodzkim,  Agnieszką Morawińską, Antonim Ziembą, Mirosławem Bałką, Maurycym Gomulickim, Tadeuszem Rolke.

godz. 17.00 – 18.00
Promocja książki:  „Krytyk jako dzieło sztuki” - cenionego krytyka Jana Michalskiego poprowadzi Łukasz Radwan (dziennikarz TVN)

Jan Michalski
Krytyk sztuki, filozof, marszand, wydawca, badacz twórczości Andrzeja Wróblewskiego. Autor książek „Krytyk jako dzieło sztuki” (2019), „Rozrywki” (2016), „Anatomia fałszerstwa” (2016), „Cztery eseje o dzikości w sztuce lat 80.” (2011, z Martą Tarabułą), „Chłopiec na żółtym tle” (2009), Art Market in Poland (2005).

„Krytyk jako dzieło sztuki” jest wyborem 82 tekstów krytyka z lat 1985-2019, publikowanych w „Znaku” i innych czasopismach, w katalogach i wydawnictwach specjalistycznych. Znajdują się wśród nich obszerne, przekrojowe eseje, takie jak „Urywamy się na wolność i transformujemy” (o młodej sztuce lat 90.), „Stacja «Solidarność»”, „Tytułomania Gruppy”, „Przechodzenie do historii”, „Wizje zbawienia w sztuce Wróblewskiego”, a także recenzje, opowiadania, kroniki, biografie fantastyczne, polemiki. Czytelnik znajdzie w książce rozwiązanie kilku wielkich zagadek polskiej sztuki: kto i kiedy zniszczył „Rozstrzelanie II”, komu i dlaczego dedykowany był obraz „JurregoZielińskiego „Wyzwolicielom Warszawy”. W przedmowie „Dole i niedole krytyka sztuki” autor opowiada o swoich przygodach na niwie krytyki, o kampaniach publicystycznych, które prowadził, i ukazuje założenia estetyczno-filozoficzne, jakie mu przyświecały.

 Łukasz Radwan
Dziennikarz prasowy i telewizyjny, promotor sztuki. opublikował dziesiątki artykułów, głównie na temat sztuki i architektury, a niektóre z nich, jak „Wydzielina z artysty” omawiane są na uczelniach artystycznych. Grupa artystyczna The Krasnals namalowała jego portret z cyklu „Whielcy Polacy”. Ceni taki rodzaj sztuki, który daje człowiekowi to, co zdążył utracić. Znany z ciętego języka i bezkompromisowych poglądów został nazwany przez oponentów "bulterierem polskiej sztuki", co, jak twierdzi, jest dla niego komplementem, bo porusza się "bez smyczy i kagańca".

Niedziela
godz. 11.45 -12.30
Wykład: poświęcony wyjątkowej wystawie „Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu” w  Musée du Louvre-Lens we Francji poprowadzą kuratorki Muzeum Narodowego w Warszawie: Iwona Danielewicz i  dr hab. Agnieszka Rosales-Rodríguez ( w MNW pełni funkcję kuratora Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 roku).
Wystawa „Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu” powstanie z około 130 dzieł ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie i Poznaniu, Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu i zbiorów prywatnych. Ekspozycja  będzie koncentrować się wokół zagadnienia polskości i tożsamości narodowej w okresie zaborów. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Prezydentów Polski i Francji, a organizowane jest we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza.
Wystawa czynna od 25 września 2019 do 20 stycznia 2020godz. 13.00-13.45
 Spotkanie z artystą: Z okazji 180 - lecia wynalezienia fotografii, Czesław Czapliński, uznany fotograf,   zaprezentuje portrety i historie  najwybitniejszych światowych i polskich fotografów, jakich poznał i fotografował  w ciągu ponad 40 lat. Zdjęcia na przykład Avedona, Karsha, Newtona, Leibovitz, Warhola, sprzedawane są na takich aukcjach jak Christie’s i Sotheby’s za setki tysięcy dolarów. Wszystkie fotografie o formacie 30x40 cm zrobione są w sepii.
 
 W tym roku przypada 180 rocznica wynalezienia fotografii. 19 sierpnia 1839 Daguerre i Nipce, zaprezentował przed Francuską Akademią Nauk wynalazek fotografii, objaśniając wszystkie przyrządy i podając opis procesu chemicznego. Franciszek Arago w imieniu rządu francuskiego ogłosił, że wynalazek nie jest strzeżony żadnymi patentami i może być użyty przez każdego, oddając tym samym ten przełomowy wynalazek całemu światu.

Czesław Czapliński
Fotograf, dziennikarz i dokumentalista. Autor kilkudziesięciu książek i albumów. Miał ponad 100 wystaw, jego zdjęcia zasilają wiele prestiżowych kolekcji. Fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki i sportu. Od 1979 roku mieszka w Nowym Jorku i Warszawie.

 godz. 13.15-13.45
 Jubileusz: Artemis - krakowska Galeria Sztuki Współczesnej (stoisko nr 10) z  okazji 25-lecia działalności zaprasza na lampkę szampana.
- Otwarcie własnej galerii po doświadczeniach pracy w państwowych instytucjach (Desa, BWA, Galeria Akademii) było realizacją marzeń o niezależności programowej i finansowej. Daje to wielki luksus psychiczny – mówi Janina Górka-Czarnecka właścicielka galerii Artemis. Janina Kraupe, która zainaugurowała działalność galerii swoją wystawą, sporządziła horoskop i na kolejne rocznice otwarcia, prezentowała  najnowsze obrazy i tak jest również w 25-lecie.
- Do sukcesów zaliczam stałą współpracę od 1997 roku z Ewą Kuryluk, którą  reprezentujemy na polskim rynku. Zrealizowałyśmy wspólnie 6 wystaw i tyleż katalogów. Spełnieniem marzeń było nakłonienie milczącej od wielu lat Anny Güntner do pokazu jej malarstwa w 2005 roku. Wielbiciele pamiętający jej obrazy z wystaw, filmu Jowita, reprodukcji w Polsce przyjeżdżali je zobaczyć nawet z zagranicy - dodaje Janina Górka-Czarnecka. Działania promocyjne młodych artystów współpracujących z galerią skupiają się na organizacji ich indywidualnych pokazów, typowaniu do Kompasu Młodej Sztuki, prezentacji w czasie Warszawskich Targów Sztuki.

godz. 13.45-14.15
Spotkanie z artystą: Warszawska galeria Limited Edition (stoisko nr 17) zaprasza na  spotkanie z Józefem Wilkoniem połączone z promocją  artystycznej książki  „Ach te Baby”, prezentującej akt w malarstwie Mistrza. Publikacja ukaże się w limitowanej edycji 100 egzemplarzy. Zawiera wysokiej jakości reprodukcje aktów kobiecych, które powstały przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.  Każdy egzemplarz książki jest numerowany i sygnowany ręcznie przez Artystę. Zawiera dodatkowo jedną oryginalną grafikę kolekcjonerską w specjalnym etui. Główną inspiracją projektu jest postać samego Józefa Wilkonia – wybitnego artysty, który zaskakuje odbiorców i rozkochuje w swojej twórczości coraz to nowe pokolenia miłośników sztuki. Wilkoń powraca do aktu po ponad sześćdziesięciu latach, zawierając w publikowanej serii obrazów całe swoje twórcze doświadczenie.

godz. 14.30-15.30
Panel dyskusyjny: Styl zakopiański nadal inspiruje artystów? – moderator Stanisław Cukier, rzeźbiarz, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara oraz rzeźbiarze, absolwenci szkoły Kenara: Bronisław Krzysztof i Marcin Rząsa.

Stanisław Cukier
Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara  w Zakopanem (1976). W latach 1976-1981 studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Zofii Demkowskiej (1981). Wykładowca na Wydziale Rzeźby w katedrze medalierstwa i małej formy rzeźbiarskiej na ASP w Warszawie (1981-1986). W latach 1994 - 2019 dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara. Od 1981 roku bierze udział w wystawach  rzeźby i medalierstwa w kraju i za granicą. Laureat wielu wyróżnień i nagród m.in. Złotego Medalu na Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej w Rawennie ( 1992), Nagrody Burmistrza Zakopanego (2019). Odznaczony Krzyżem Obrońcy Kresów Wschodnich za wybitne zasługi w utrwalaniu pamięci o ludziach i ich czynach w walce o niepodległość Polski (2011) oraz Srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2016). Autor m.in. pomnika Jana Pawła II w Jabłonce.  Mieszka i pracuje w Zakopanem.
Marcin Rząsa
Rzeźbiarz, kurator i projektant wystaw. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem (1980-1985). Studia rozpoczął w 1985 roku w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po roku przeniósł się do ASP w Warszawie, gdzie kontynuował studia w pracowni prof. Jana Kucza. Dyplom pod kierunkiem prof. Grzegorza Kowalskiego obronił w 1991 roku. W latach 1994-1995 studiował w Bratysławie w VSVU w pracowni J. Jankovica.  Miał wiele wystaw w kraju i za granicą. Od 1986 roku prowadzi Galerię Rząsy w Zakopanem. Od 1991 roku jest prezesem Fundacji im. Antoniego Rząsy. Współpracuje m.in. z Muzeum Tatrzańskim, Tatrzańskim Parkiem Narodowym i Stowarzyszeniem Spotkania z Filmem Górskim.  Przewodnik tatrzański. Mieszka i pracuje w Zakopanem.

Bronisław Krzysztof
Studiował w warszawskiej ASP w pracowni Jerzego Jarnuszkiewicza, dyplom z wyróżnieniem (1981).  Wykonał ponad 150 rzeźb i ponad 140 medali. Miał ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych, brał udział w ponad stu pięćdziesięciu  wystawach zbiorowych na całym świecie. Jego dzieła w zbiorach takich kolekcjonerów jak:  Susie Sainsbury Londyn, Gustawo Cisneros Caraças, Elise Goulandris Paryż, Ann Gordon Getty San Francisco, Dodie Rosekranz San Francisco, François Ferre Paryż, Hubert i Isabelle d'Ornano Paryż.  Prace w licznych kolekcjach instytucjonalnych m.in. w British Museum w Londynie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Andros, Muzeum Monet i Medali w Kremnicy, Muzeum Śląskim w Katowicach.  Realizacje w przestrzeniach publicznych m.in. w Edynburgu  pomnik generała St. Maczka, w Paryżu pomnik Jana Pawła II, w Warszawie pomnik Marii Skłodowskiej-Curie.  Laureat m.in. Złotego Medalu VII Biennale Dantesca w Rawennie (1985), pierwszego miejsca w konkursie na Ord
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.