Dzisiaj jest: 10.7.2020, imieniny: Filipa, Sylwany, Witalisa

Kongres rysowników / Święto wybaczania. Paweł Althamer

Dodano: rok temu Czytane: 1241

Podczas Kongresu rysowników w galerii Awangarda BWA Wrocław, który poprowadził Paweł Althamer, wzięło ponad dwieście osób, w tym znani wrocławscy artyści...

Kongres rysowników / Święto wybaczania. Paweł Althamer

Kongres rysowników / Święto wybaczania. Paweł Althamer

działania rysunkowe i wystawa w ramach Triennale Rysunku Wrocław 2019

witryny galerii Awangarda BWA Wrocław
ul. Wita Stwosza 32

Podczas Kongresu rysowników w galerii Awangarda BWA Wrocław, który poprowadził Paweł Althamer, wzięło ponad dwieście osób, w tym znani wrocławscy artyści.

Foto: ©MarcinKalinski - Paweł Althamer DraftsmensCongress

Od 2012 roku Paweł Althamer przekształca różne przestrzenie forum wymiany myśli, poglądów, manifestacji wolnej od hierarchizowania i cenzury wypowiedzi. W Pekinie, Nowym Jorku, Turydnie czy Kijowie powstały na ścianach i na podłodze obiektu gęste struktury różnorodnych notacji, małych i większych rysunków uzupełnianych słownymi komentarzami. Paweł Althamer to artysta europejskiego, jeśli nie światowego formatu – mówi Marek Puchała, dyrektor BWA Wrocław. – Ignoruje wszystkie ustalenia co do tego, czym powinna zajmować się sztuka. Jego działania uwzględniają znaczenie nie tylko tego co elitarne, ale przede wszystkim emocjonalne potrzeby każdego po to, by mogła przemówić wspólnota. Tym razem swoje zaproszenie skierował do wszystkich, którzy mają odwagę zabrać głos w walce na obrazy i wizualnej publicznej debacie we Wrocławiu.
 


Podczas Kongresu rysowników w ramach Triennale Rysunku od 21 do 23 czerwca w galerii Awangarda BWA Wrocław Althamer wraz z kuratorem Pawłem Jarodzkim, zaprosili artystów związanych z instytucją, by poprzez rysunek wypowiedzieli się na między innymi na temat skomplikowanych relacji i uwarunkowań, w wyniku których ta galeria straciła (na czas dłuższy lub bezpowrotnie) swoją dotychczasową lokalizację w centrum miasta. Zachęcali również by odnieśli się do tematu miejsca kultury we współczesnej aglomeracji miejskiej. Wrocław to miasto festiwali – mówi kurator kongresu Paweł Jarodzki. – Dlatego, by zawalczyć o widza, zaprosiliśmy Kongres rysowników Pawła Althamera. Wrocław to piękne miasto dla wszystkich przyjezdnych. Kiedy jednak patrzymy na stan pałacu, gdzie mieści się galeria Awangarda, rzeczywistość wrocławskiej sztuki skrzeczy.

W ciągu trzech dni do działań rysunkowych dołączyło wielu wrocławskich twórców, m.in. Olaf Brzeski, Andrzej Dudek-Dürer, Beata Fertała-Harlender, Julita Gielzak, Piotr Gardecki, Beata Rojek, Łukasz Rusznica, Krzysztof Skarbek, Radek Ślany. Na ścianach galerii rysowali również mieszkańcy i turyści, dla których możliwość tak otwartego wypowiedzenia się okazała się niezwykle ożywcza. Niektórzy wykonywali małe rysunki, inni próbowali większych, bardziej ekspresywnych gestów, biorąc grube pędzle i puszki farby. Powstało wiele zabawnych, ale i krytycznych obrazów i tekstów. Sztuka? Co tu mówić o uprawianiu sztuki, kiedy ludzie boją się powiedzieć, co myślą i się pod tym podpisać – komentuje Paweł Althamer. Wierzę, że trzeba nam wszystkim dać taką szansę, wierzę, że to rozjaśnia. Wolę współpracę i inspirację od walki. Inaczej zawsze już będziemy przebierać się za bitwę pod Grunwaldem. I o tym właśnie jest Kongres Rysowników.

Trzydniowy kongres uwieńczony został ceremonią wybaczania, które nawiązywała do indyjskiego święta Holi, podczas którego odwiedza się przyjaciół i wrogów, obrzuca kolorowymi proszkami, a także wybacza wszystko, co się stało w ostatnim roku. Efekty działań Kongresu będą trwały w witrynach galerii Awangardy, dopóki nie będzie znany przyszły los budynku. Dokumentacja fotograficzna i filmowa przygotowana przez Michała Slezkina dostępna jest na stronie www.bwa.wroc.pl oraz na oficjalnym kanale BWA Wrocław na YouTube.

kurator: Paweł Jarodzki

organizator: Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu
współorganizator: BWA Wrocław

patroni medialni: Szum, TVP Kultura, TVP 3, Contemporary Lynx, Radio Wrocław, Radio RAM, Arteon, Rynek i Sztuka, Format

***

O Triennale Rysunku Wrocław 2019
14.06–15.09.2019
.
Triennale Rysunku we Wrocławiu, którego pierwsza edycja odbyła się w 1965 r., to wydarzenie o najdłuższej historii, pośród innych konkursów i wystaw rysunkowych w Polsce i środkowej Europie. Nadchodzące Triennale obejmuje: open call i wystawę konkursową pod hasłem „Weltschemerz”, wystawy zbiorowe i indywidualne, prezentacje, przeglądy, sympozjum naukowe, warsztaty, spotkania. Głównym celem Triennale jest zaprezentowanie najwartościowszego i możliwie pełnego spektrum działań w obszarze rysunku współczesnego oraz promocja debiutujących artystów. Triennale silnie wzmacnia rangę tej szczególnej dyscypliny sztuki, akcentując ważność jej immanentnych cech oraz promując współczesne rozumienie rysunku jako całości warsztatowo-pojęciowej o intermedialnym charakterze.

Triennale Rysunku we Wrocławiu od ostatniej edycji realizuje ambicje bycia najciekawszym i najważniejszym przeglądem tego rodzaju w Europie.

www.trwro.pl

***BWA Wrocław – Galerie Sztuki Współczesnej
Pięć przestrzeni połączone programem prezentującym sztukę i dizajn w ich nowych, czasem zaskakujących przejawach. Pokazy, wystawy, akcje i publikacje BWA Wrocław dotyczą styku współczesnej praktyki wizualnej oraz nowych idei społecznych, politycznych i duchowych. Nasze galerie to Awangarda, Dizajn, Studio i SIC! oraz nowa przestrzeń BWA Wrocław Główny, mieszcząca się na antresoli dworca kolejowego. Wydawany jest także magazyn „BIURO” o sztuce, kulturze i nowych przemyśleniach.

www.bwa.wroc.pl
www.facebook.com/bwa.wroclaw
www.instagram.com/bwawroclaw
www.issuu.com/bwa_wroclaw

 
Źródło: BWA Wrocław
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.