Dzisiaj jest: 20.1.2021, imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana

Polska - kraj fascynujący i szczególny! - Michel Leclerc - wystawa fotografii w Centrum Promocji Kultury

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1900
Patronat Medialny

Polska - kraj fascynujący i szczególny! - Michel Leclerc - wystawa fotografii. Centrum Promocji Kultury w Dz. Praga Południe Ul. Podskarbińska 2, Warszawa. Wernisaż 13.07.2019 /sobota/ o g. 19.00.

Polska - kraj fascynujący i szczególny! - Michel Leclerc - wystawa fotografii w Centrum Promocji Kultury

Polska - kraj fascynujący i szczególny! - Michel Leclerc - wystawa fotografii 

Centrum Promocji Kultury w Dz. Praga Południe
Ul. Podskarbińska 2
Wernisaż 13.07.2019 /sobota/ o godz. 19.00
Wystawa czynna do 5 sierpnia 2019

Michel LEclerc wystawa w Warszawie


Michel Leclerc o sobie i miłości do Polski:

Jestem Francuzem, urodziłem się w północnej Francji, niedaleko Lille, 68 lat temu.
Moi dziadkowie ze strony matki byli Polakami. W latach dwudziestych wyemigrowali do Francji. Polski dziadek pracował w kopalni jako górnik.
Z wykształcenia jestem inżynierem... Dziś po przejściu na emeryturę pasjonuję się fotografią. Jako młody człowiek spędzałem wszystkie weekendy w piwnicy domu rodzinnego, gdzie stworzyłem pracownię do wywoływania zdjęć. Mój wujek sprezentował mi niezbędne urządzenia za jedyne 120 złotych.

Przechodząc na emeryturę już pierwszego dnia zacząłem naukę języka polskiego. Od 5 lat studiuję polonistykę na Uniwersytecie w Lille. W tym roku akademickim obroniłem swoją pracę magisterską. Corocznie odwiedzam swoją daleką polską rodzinę i uczestniczę w intensywnych kursach języka w Polsce.
Zakochany w Polsce odwiedzam ją od 7 lat po kilka razy w roku zawsze z aparatem gotowym do uchwycenia najciekawszych wydarzeń. Odwiedzam nie tylko rodzinne strony, ale w pojedynkę przemierzam Polskę wzdłuż i wszerz. Wtedy poznaję ludzi, historię, kulturę i sztukę, podziwiam piękno polskiej natury.

Niniejsza wystawa ma na celu pokazanie Polski, widzianej okiem Francuza zakochanego w Polsce.
Uważam, że niespodzianka czeka na mnie na każdym rogu ulicy. W Krakowie spowiedź można odbyć na chodniku przed przechodniami. W Warszawie można spacerować po ogrodzie na dachach biblioteki uniwersyteckiej i podziwiać jej niezwykłą architekturę. Na wsi, na skraju drogi, na słupie elektrycznym, widzimy gniazdo z dwoma bocianami karmiącymi swoje pisklęta. Podczas procesji Polki występują w przepięknych ludowych strojach a w Zakopanem zakonnice oglądają ładne, kolorowe buty na wystawie. Koło Elbląga statek „płynie” po trawie dzięki światowym rozwiązaniom hydrotechnicznym.

Trzydzieści zdjęć nie wystarczy aby pokazać niezwykłość tego kraju, są one jedynie rzutem oka. Moje prace nie stanowią dzieł sztuki fotograficznej, a jedynie starają się pokazać obraz tego co mnie zadziwia, wzrusza i zapadło w pamięci na lata.

 
Źródło: Centrum Promocji Kultury
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.