Dzisiaj jest: 25.5.2020, imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Anna Forycka – Putiatycka i Sztuka katedr - wystawa w Centrum Promocji Kultury

Dodano: rok temu Czytane: 677
Redakcja Poleca!
Patronat Medialny

Sztuka katedr w Centrum Promocji Kultury, ul. Podskarbińska 2, Warszawa. Wernisaż w piątek: 31.05.2019 g. 19:00. Wystawa czynna do 19.06.2019 r.

Anna Forycka – Putiatycka i Sztuka katedr - wystawa w Centrum Promocji Kultury

Anna Forycka – Putiatycka i Sztuka katedr - wystawa w Centrum Promocji Kultury


Moje zainteresowanie gotykiem, a w szczególności katedrami gotyckimi, sięga studiów na Uniwersytecie w Toruniu, gdzie uczęszczałam na wspaniałe wykłady prof. Zofii Abramowicz, która przekazywała nam miłość do sztuki. Zajęcia uzupełniane ogromną dokumentacją zdjęciową i wręcz uczuciowym zaangażowaniem dydaktycznym, aż do dziś pozostały w mojej pamięci i miały ogromny wpływ na moją twórczość. Trzeba dodać, że czasy tzw. „żelaznej kurtyny” nie dawały praktycznie żadnej możliwości kontaktu ze sztuką zachodu jak to ma miejsce dziś. 

Gothique silvestre cykl II, Monotypia - unikat 70 x 50 cm, 2018 r

Gothique silvestre cykl II, Monotypia - unikat 70 x 50 cm, 2018 r

Studia na UMK dały mi możliwość bliższego poznania wartości jaką stanowi historia sztuki, albowiem w Toruniu powstało i przetrwało do dziś wiele średniowiecznych budowli. Tu odbywały się nasze zajęcia praktyczne z fotografii i rysunku. Wszystkie obiekty reprezentują najwyższe osiągnięcia gotyckiej architektury ceglanej w Europie. W Toruniu właśnie, widoczne są (wręcz namacalne) wpływy przodujących ośrodków sztuki europejskiej z Brugią, Gandawą i Lubeką na czele. Fakt ten uznaje się za świadectwo istnienia europejskiej wspólnoty kulturowej miast hanzeatyckich. Wystawę „Katedry” wzbogacam o moje monotypie powstałe w 2018 roku oraz część obrazów olejnych poświęconych tym budowlom i zainspirowanych ich wspaniałym pięknem. 

Drugą edycję mojej wystawy z cyklu „KATEDRY” poprzedził pożar paryskiej Notre-Dame, katedry, znajdującej się niedaleko Biblioteki Polskiej, którą często malowałam. Pozostała  ona w mojej pamięci jako duchowe wspomnienie Paryża. W niej przeżywałam w modlitwie ważną dla Francuzów podróż naszego Papieża do Lourdes, jak też późniejszą jego śmierć. Z tą częścią  miasta byłam szczególnie blisko związana. Przeżycie pożaru (nawet w polskiej telewizji) było dla mnie jak strata kogoś bliskiego. Wtedy też zrozumiałam, że Francuzi stracili swoje serce...

Vanitas, olej na płótnie 100x70cm 2007 r

Vanitas, olej na płótnie 100x70cm 2007 r.

Obraz pt. „Nie jesteś sam” malowałam od lata 2018 r. i moje zdziwienie było ogromne, gdy spojrzałam na niego w dniu pożaru. Wtedy powstał jego tytuł.
Na obecnej wystawie prezentuję przeglądowo prace związane  tematyką katedry, które powstawały w ostatnim dwudziestoleciu mojej twórczości, począwszy od realistycznych obrazów malowanych w Paryżu, aż po wizje i wspomnienia ruin tych wielkich budowli, które nawet zarośnięte i opuszczone  mają swoją głęboką wymowę. Gotyk bowiem jest ściśle związany z przyrodą. Pierwsze katedry to katedry leśne ("gothique silvestre") - nawiązuję do nich w moich monotypiach, jak również niewielkich linorytach. 

W ostatnich obrazach natomiast, staram się nawiązać do korzeni Chrześcijańskiej Europy, która tak wielką wagę przywiązywała to tych wspaniałych budowli, i która obecnie w tak nieodpowiedzialny sposób o nie dba.

Powstało wiele dzieł im poświęconych, a  o  Katedrze paryskiej  w swoim wierszu Notre Dame pięknie pisał nasz poeta Julian Przyboś


Anna Forycka

Katedra w Elgin linoryt na bibulce japońskiej 35 x 24 cm 2019 r.
Katedra w Elgin linoryt na bibulce japońskiej 35 x 24 cm 2019 r. 
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.