Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Szaleństwo Króla Jerzego – pierwszy spektakl w ramach projektu MultiCulture Britain

Dodano: 2 lata temu Czytane: 1567

Już w najbliższy czwartek, 23 maja o godz. 19:00 widzowie będą mogli obejrzeć spektakl „Szaleństwo Króla Jerzego” w inscenizacji londyńskiego National Theatre. W roli tytułowej fenomenalny Mark Gatiss

Szaleństwo Króla Jerzego – pierwszy spektakl w ramach projektu MultiCulture Britain
                                                    

     Informacja prasowa, 20 maja 2019 r.

„Szaleństwo Króla Jerzego” – pierwszy spektakl w ramach projektu MultiCulture Britain – już 23 maja w wybranych kinach sieci Multikino!

Już w najbliższy czwartek, 23 maja o godz. 19:00 widzowie będą mogli obejrzeć spektakl „Szaleństwo Króla Jerzego” w inscenizacji londyńskiego National Theatre. W roli tytułowej fenomenalny Mark Gatiss.

Dramat „Szaleństwo Króla Jerzego”, napisany przez jednego z najbardziej lubianych brytyjskich dramaturgów Alana Bennetta (autora takich sztuk, jak „The History Boys” i „The Lady in the Van”) znany jest szerszej publiczności przede wszystkim z filmowej adaptacji pod tym samym tytułem (1994). W inscenizacji National Theatre z rolą Króla Jerzego mierzy się Mark Gatiss, który zdobył olbrzymią popularność dzięki roli Mycrofta Holmesa w serialu „Sherlock” oraz innym licznym kreacjom w brytyjskich serialach telewizyjnych. Z aktorskim wyzwaniem poradził sobie znakomicie, a jego Król Jerzego wzbudza w widzach cały szereg emocji.

Sztuka rozpoczyna się w roku 1786 – w momencie, w którym król Wielkiej Brytanii Jerzy III (Hanowerski) jest najpotężniejszym człowiekiem na świecie. Stopniowo jednak jego zachowanie staje się coraz bardziej nieprzewidywalne, a napady szaleństwa pojawią się z rosnącą częstotliwością. Sztuka skupia się na tym okresie panowania Jerzego III, gdy postępująca choroba (prawdopodobnie porfiria, a nie, jak wówczas sądzono, choroba psychiczna) zaczęła uniemożliwiać mu sprawowanie władzy. Gdy w dramatycznym tempie umysł króla ulega destrukcji, ambitni politycy i spiskujący książę Walii zaczynają zagrażać królewskiemu majestatowi. Sytuacji Króla nie poprawia utrata zamorskich kolonii Wielkiej Brytanii i powstanie Stanów Zjednoczonych.

„Szaleństwo Króla Jerzego” nie jednak historycznym freskiem. To opowieść o walce o władzę i wpływy i o rozpadzie związków rodzinnych, związanym z tą walką. Sztuka stawia pytania nie tylko o granicę, jaka oddziela figurę monarchy od człowieka sprawującego tę funkcję, ale również o charakterystykę szaleństwa, jego społeczny odbiór i oddźwięk. To spektakl, w trakcie którego widz ma okazję przyjrzeć się zagmatwanemu splotowi władzy i szaleństwa; inscenizacja tekstu, który składnia do refleksji nad tym, jak zachowujemy się wobec Innego i jak próbujemy oswoić inność.

„Szaleństwo Króla Jerzego” będzie można zobaczyć 23 maja 2019 r. o godzinie 19:00 w następujących kinach sieci Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań – Stary Browar, Rzeszów, Szczecin, Warszawa – Ursynów, Warszawa – Targówek, Warszawa – Złote Tarasy, Wrocław – Pasaż Grunwaldzki, Zabrze.

Przedstawienie zarejestrowano z udziałem publiczności, w jakości HD i DD Surround.

Retransmisja w wersji oryginalnej w jakości High Definition, z polskimi napisami.

Czas trwania: 230 minut.
Spektakl dla widzów od 15 roku życia.


Bilety już w sprzedaży w kasach kin oraz online na www.multikino.pl. 

Bilety grupowe dla grup powyżej 15 osób oraz bilety szkolne dla zorganizowanych grup szkolnych do nabycia u specjalistów ds. rezerwacji grupowej w poszczególnych kinach (telefony kom. pon.-pt. 9-17):
https://multikino.pl/pl/informacje/szkoly/kontakt-rezerwacje-grupowe


***


Informacje o spółce Multikino:
Multikino to pierwszy operator, który w 1998 roku uruchomił w Polsce kino wieloekranowe (multipleks). Od tego czasu wyznacza najwyższe standardy w budowie i prowadzeniu kin. Od 2013 roku należy do Grupy VUE Entertainment – lidera na europejskim rynku kinowym, znanego
ze stosowania zaawansowanych technologicznie rozwiązań. Obecnie Multikino jest operatorem 32 kin w 27 miastach Polski z łączną liczbą 257 ekranów. W sierpniu 2007 r. otworzyło wyjątkowe kino w centrum handlowym Złote Tarasy w Warszawie. Obiekt składa się z 9 nowoczesnych sal, w tym Sali Premierowej na 777 osób z największym w Europie ekranem przystosowanym do projekcji cyfrowej (prawie 300 m2). Grupa jest również operatorem kin w Rydze oraz Wilnie. Od 2017 r. Multikino jako jedyna sieć kinowa w Polsce poszerzyła ofertę również o pokazy w technologii VR  (Virtual Reality). Multikino VR by Samsung działa w 5 obiektach: Multikino Warszawa Złote Tarasy, Warszawa Targówek, Szczecin, Łódź oraz Poznań Malta.


Multikino to zdecydowanie więcej niż kino. Oferuje zarówno największe i najbardziej oczekiwane premiery filmowe, jak i koncerty światowych gwiazd, nocne maratony filmowe, transmisje najważniejszych wydarzeń sportowych, takich jak: Mistrzostwa Świata, Europy czy Liga Mistrzów, transmisje oper i baletu w jakości HD, retransmisje teatrów brytyjskich. W swojej ofercie ma ponadto specjalne pokazy filmowe dla kobiet „Kino Na Obcasach”, dla rodziców z niemowlakami „Multibabykino”, a także w weekendy poranki dla najmłodszych. Multikino przygotowało ponadto bogaty program skierowany do szkół pod nazwą Akademia Filmowa Multikina.

Multikino to także oryginalna sieć kawiarni Cavablanca Cinema Cafe. Od lat jest partnerem najważniejszych festiwali filmowych w Polsce, w tym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
w Gdyni, Camerimage oraz Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Dzięki wyposażeniu sal kinowych w projektory firmy BARCO i systemy do projekcji trójwymiarowej Dolby 3D Multikino należy do grona światowych liderów kinowej cyfryzacji, czyli technologicznego i jakościowego przełomu
w branży kinowej. Sieć z powodzeniem prezentuje filmy oraz wydarzenia specjalne, także
w technologii 3D.

 
Źródło: Multikino S.A.