Dzisiaj jest: 10.8.2020, imieniny: Bianki, Borysa, Wawrzyńca

Moja dusza jak lawa - Anna Forycka-Putiatycka wystawa we Wrocławiu

Dodano: rok temu Czytane: 1203

29.04-31.05.2019 r. wystawa malarstwa Anny Foryckiej-Putiatyckiej pt. Moja dusza jak lawa, w Galerii Kuźniczej we Wrocławiu.

Moja dusza jak lawa - Anna Forycka-Putiatycka wystawa we Wrocławiu
Anna Forycka-Putiatycka

Ukończyła studia na Wydziale Architektury Wnętrz PWSSP w Poznaniu. Jest członkiem OW ZPAP, przy którym zorganizowała i prowadzi Grupę Twórczą „ Symfonia” zajmującą się malarstwem inspirowanym muzyką kompozytorów Polskich. Miała 25 wystaw indywidualnych i brała udział w 130 wystawach zbiorowych. Jest finalistką  konkursu Muza 2015-Magdalena Abakanowicz, a jej twórczość objęta jest Patronatem Medialnym/Artystycznym Art Imperium - Artistic Guarantee of Art Imperium.

Anna Forycka-Putiatycka, 2011 Pustelnia, olej, płóno 100 x120 cm
Anna Forycka-Putiatycka, Pustelnia, olej, płóno 100 x120 cm, 2011 r.


Moja dusza jak lawa

W tytule tej wystawy nawiązuję do słów wypowiedzianych przez Piotra Wysockiego w zakończeniu "Salonu warszawskiego" z III części "Dziadów" A .Mickiewicza:
Nasz naród jak lawa
Z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa
Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi
Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi...


Tematy, które poruszam w moich obrazach odzwierciedlają wewnętrzne doświadczenia związane z życiem osobistym, dylematami minionej epoki komunizmu, wartościami jakie przekazywała mi Matka, żyjąca w cieniu okaleczonego domu rodzinnego, czy mądrym wychowaniem Sióstr Niepokalanek z Szymanowa. Również nowe wartości zdobyte na studiach, najpierw w Toruniu, na UMK, a potem w PWSSP w Poznaniu, rozszerzyły mi horyzonty i dały możliwość przemyślenia życia w tym trudnym dla Polaków okresie. Dzięki znakomitym, doświadczonym profesorom  nabyłam umiejętności malarskie i mogę  przelewać na płótno wszystkie myśli, które nurtowały mnie przez całe życie. Wartości które we mnie przetrwały mimo wielu życiowych trudności są dla mnie podstawą bytowania. Dlatego warto zajrzeć w głąb moich obrazów, które są emblematem oraz zwierciadłem jakby przechadziającym się po gościńcu mojej duszy.
 W ciekawym okresie przełomu, dzięki nowym technikom, otworzyły się liczne możliwości twórcze, z których również korzystam; nie zapominam jednak o tradycji malarskiej i grafice warsztatowej.

Anna Forycka-Putiatycka , 2010 Moja rzeka,olej-płótno 100x120cm,2010 r
Anna Forycka-Putiatycka , Moja rzeka,olej-płótno 100x120cm,2010 r 

Mirosław Miroński tak pisze o moim malarstwie :

Twórczość Anny Foryckiej-Putiatyckiej jest przykładem próby, jaką współcześni artyści podejmują by określić siebie oraz swój stosunek do świata. W dobie istnego zalewu informacji i nieograniczonego dostępu do rozmaitych bodźców, doznań, gdy wielu twórców podąża za trendami, które niesie główny nurt w sztuce, Anna zachowuje swoją indywidualność i odrębność.
Wypracowała swój własny język do komunikowania się z widzem, do przekazania swoich przeżyć i doznań. Ten język jest coraz wyraźniej przez nią zdefiniowany, mimo to artystka wciąż poszukuje: nowych form wyrazu, dodaje, wzbogaca swój warsztat twórczy, co odbywa się z korzyścią dla sztuki.

Anna Forycka-Putiatycka

Anna Forycka-Putiatycka, Dziwny jest ten świat, olej na płótnie 110 x 110 cm, 2015
Anna Forycka-Putiatycka, Dziwny jest ten świat, olej na płótnie 110 x 110 cm, 2015 r.


 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.