Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Kot jaki jest, każdy widzi - Izabelli Jarskiej - czyli jak kot oswoił człowieka

Dodano: 3 lata temu Czytane: 3378
Patronat Medialny

Kot jaki jest, każdy widzi - to zbiór satyrycznych felietonów Izabelli Jarskiej, dziennikarki i współautorki książek, m.in. „Polska na filmowo”, prywatnie miłośniczki kotów „od zawsze”.

Kot jaki jest, każdy widzi - Izabelli Jarskiej - czyli jak kot oswoił człowieka

Kot jaki jest, każdy widzi - Izabelli Jarskiej - czyli jak kot oswoił człowieka

dziennikarki i współautorki książek, m.in. „Polska na filmowo”, prywatnie miłośniczki kotów „od zawsze”. Stan posiadania kocich piękności – sztuk dwie: Dżemiś i Maniek, oba rasy maine coon. Winą za powstanie swojej książki autorka obarcza Terry’ego Pratchetta i jego wiekopomne dzieło „Kot w stanie czystym” oraz żywą inspirację w postaci domowej szajki własnych Kociorów.

Poprzednia edycja „Kota…” (z  2011 r.) zyskała olbrzymie uznanie wśród miłośników kotów (polecających ją sobie na forach tematycznych) a cały nakład rozszedł się błyskawicznie. Obecne wydanie zostało wzbogacone o dodatkowe felietony oraz o nowe ilustracje uznanej ilustratorki Izabelli Rewcio.
Jest także odpowiedzią na kierowane do autorki liczne zapytania o wznowienie książki.

„To nie człowiek udomowił Kota. To Kot oswoił człowieka. Jako istota o wysokim IQ zorientował się bowiem, że ludzkie siedziby są niewyczerpanym źródłem łatwych do zdobycia smakowitych kąsków. Do kąsków – niestety – podczepiony był człowiek. Kot, z natury pragmatyk, po szybkim zbilansowaniu plusów i minusów jakoś to zaakceptował i ostatecznie pozwolił rodzajowi człeczemu egzystować w pobliżu siebie.

Tu trzeba zauważyć, że było to naprawdę duże poświęcenie z jego strony, ponieważ z punktu widzenia każdego Kota jesteśmy flejami, niezdarami i nie wiedzieć po co robimy strasznie dużo hałasu.”

 „Wkurzył się. Wkurzył się i obraził. Nawet kiedy idzie odwrócony do ciebie tą częścią ciała, którą sienkiewiczowska Jagienka zwykła rozgniatać orzechy, to i tak wyraża nią bezmierną pogardę. Czym niegodny człowiek obraził Kota? A raczej, czym tym razem?

Możliwości jest wiele.

– Opuściłeś się w obowiązkach i Kot osobiście musiał ci przypomnieć o pustej misce. Wstyd! Chcesz jak najszybciej nadrobić zaniedbanie. Pędzisz do lodówki, wyjmujesz puszkę i czym prędzej napełniasz mięsem miskę. Zadowolony czekasz na pochwałę. Błąd! Przecież Kot wiele razy ci tłumaczył, w jakiej temperaturze ma być podane jedzenie. Nawet na przykładach. Pamiętasz, jak ci przyniósł upolowanego ptaka? Schłodził go przedtem? No właśnie.Fragmenty książki „Kot jaki jest, każdy widzi”.

Izabella Jarska "Kot jaki jest, każdy widzi"
Ilustracje: Izabella Rewcio
Wydawnictwo Dragon Fruit Publishing
Premiera: 14 grudnia 2018 r
Przedsprzedaż od 5 grudnia 2018 r (www.kotomania.pl)
wysyłka książek zamówionych w przedsprzedaży 14-17 grudnia br

Kot jaki jest każdy widzi - Izabella Jarska