Rapsod pamięci - Anna Forycka-Putiatycka i Aleksander Zyśko
Centrum Edukacji Historycznej - budynek PASTYwernisaż 15 listopada o godz. 18:00
Odzyskanie przez Polskę Niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli, było wyjątkowym wydarzeniem. Polacy rozbici przez trzech zaborców nagle poczuli , że są jednym narodem, który potrafił przetrwać te trudne lata składające się na kilka pokoleń. W świadomości Polaków , zakorzenionej tradycji chrześcijańskiej i rodzinnej
Naród nasz powstał, dzięki ogromnemu zaangażowaniu ludzi tak na terenie kraju jak i poza jego granicami. Również rola artystów , rejestrujących zabytki i, naturę i folklor polski, którzy skupili się wokół wspólnych spraw narodowych była ogromna. Budzili oni w ludziach patriotyczne uczucia i pomagali zachować dumę narodową.
Dokumentując aktualne i przeszłe wydarzenia z życia narodu wskazujące na jego wielkość i ducha poświęcenia, poprzez sztukę i muzykę rozsławiali wiedzę o naszym dzielnym narodzie, a nawiązując kontakty byli najlepszymi Ambasadorami Rzeczypospolitej. Nasza wspólna wystawa, nawiązuje do trudnej historii Narodu i poszczególnych Rodzin przeżywających tragedie rozstania w wytrwałej i pełnej poświęceń walce o Niepodległość Polski.
Wykorzystując różne środki wyrazu, posługując się różnymi technikami staraliśmy się przekazać emocje i ból związany z dochodzeniem do Zwycięstwa, jak również przekazać potomnym pamięć o poszczególnych osobach i ich walce.
Anna Forycka – Putiatycka
*****
Anna Forycka-Putiatycka
Ukończyła Wydział Architektury Wnętrz PWSSP w Poznaniu (obecnie UAP), gdzie uczęszczała do pracowni malarskiej Profesora Tadeusza Brzozowskiego i Profesora Andrzeja Kurzawskiego oraz pracowni wystawienniczej Stanisława Zamecznika. Kształciła się również na UMK w Toruniu, na Wydziale Konserwacji Zabytków.Przez parę lat wraz z mężem współorganizowała wernisaże i imprezy kulturalno-naukowe w ramach „Souvenir Napoléonien” . Pracowała w warszawskich Galeriach sztuki. Podczas pobytu w Stacji Naukowej PAN, a potem w Bibliotece Polskiej w Paryżu malowała i zajmowała się dekoracją wnętrz.
Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz IAA/A/AP.
Zajmuje się malarstwem i grafiką. Jej obrazy to dalszy ciąg pamiętnika życia które jak rzeka płynie pozostawiając po sobie „ślad krajobrazu” dla potomnych w postaci dzieł sztuki.
Założyła i prowadzi Grupę Twórczą SYMFONIA przy OW ZPAP zajmującą się malarstwem inspirowanym muzyką. Jest finalistką konkursu Muza 2015–Magdalena Abakanowicz, a jej twórczość objęta jest Patronatem Medialnym i Artystycznym Art Imperium-Artistic Guarantee of Art Imperium. Prezentowała swoje prace na 25 wystawach indywidualnych i ponad 120 zbiorowych w kraju i za granicą.
Prof. Aleksander Marek Zyśko
Wydział Malarstwa i RzeźbyKatedra Rzeźby i Działań Przestrzennych
Pracownia Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich , dyplomująca III-V rok
Studia na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby (specjalizacja: rzeźba) w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w latach 1983-88. Dyplom w pracowni Prof. Leona Podsiadłego w 1988r. Po ukończeniu studiów podejmuje pracę na uczelni, będąc asystentem Prof. Łucji Skomorowskiej i Prof. Jacka Dworskiego, a następnie Prof. Zbigniewa Makarewicza. W 1998r uzyskuje tytuł doktorski w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 2008r. tytuł doktora habilitowanego w ASP we Wrocławiu. Obok rzeźby uprawia też rysunek i fotografię.
Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Nagrody: II nagroda w konkursie rzeźby- Niemcza 2004r.
Wyróżnienie w konkursie rzeźby ZPAP okręg dolnośląski -2005r.
Wyróżnienie w konkursie na zaprojektowanie krzyża na Placu Piłsudskiego upamiętniającego obecność Jana Pawła II. w Warszawie.2008r.
Realizacje: Pomnik , Rotmistrza Witolda Pileckiego w Otwocku (brąz)
Publikacje: - „Dyskurs”nr.3, Wrocław 2006r. – „Annales UMCS Lublin vol.LX/ 416, 2006 r.