Dzisiaj jest: 14.12.2019, imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny

Rapsod pamięci - Anna Forycka-Putiatycka i Aleksander Zyśko

Dodano: rok temu Czytane: 1833
Patronat Medialny

Rapsod pamięci - Anna Forycka-Putiatycka i Aleksander Zyśko - wystawa w Centrum Edukacji Historycznej - budynek PASTY - wernisaż już 15 listopada o godz. 18:00

Rapsod pamięci - Anna Forycka-Putiatycka i Aleksander Zyśko

Rapsod pamięci - Anna Forycka-Putiatycka i Aleksander Zyśko

Centrum Edukacji Historycznej - budynek PASTY
wernisaż 15 listopada o godz. 18:00

Odzyskanie przez Polskę Niepodległości w 1918 roku po 123 latach niewoli, było wyjątkowym  wydarzeniem. Polacy rozbici  przez  trzech  zaborców nagle poczuli , że są jednym narodem, który potrafił przetrwać  te trudne lata składające się na kilka pokoleń. W świadomości Polaków , zakorzenionej tradycji  chrześcijańskiej  i rodzinnej

Naród nasz powstał, dzięki ogromnemu zaangażowaniu ludzi tak na terenie kraju jak i poza jego granicami. Również rola artystów , rejestrujących zabytki i, naturę i folklor polski, którzy skupili się wokół wspólnych  spraw narodowych była ogromna. Budzili oni  w ludziach patriotyczne uczucia i pomagali zachować dumę narodową.

Dokumentując  aktualne  i przeszłe  wydarzenia z życia narodu wskazujące  na jego wielkość i ducha poświęcenia, poprzez sztukę i muzykę rozsławiali wiedzę o naszym dzielnym narodzie, a nawiązując kontakty byli najlepszymi Ambasadorami Rzeczypospolitej. Nasza wspólna wystawa, nawiązuje do trudnej historii Narodu i poszczególnych  Rodzin przeżywających tragedie rozstania w wytrwałej  i pełnej  poświęceń walce o Niepodległość  Polski.

Wykorzystując różne środki wyrazu, posługując się różnymi technikami staraliśmy się przekazać emocje i ból  związany z dochodzeniem do Zwycięstwa, jak również przekazać potomnym pamięć o poszczególnych osobach i ich walce.


Anna Forycka – Putiatycka


*****

Anna Forycka-Putiatycka

Ukończyła Wydział Architektury Wnętrz PWSSP w Poznaniu (obecnie UAP), gdzie uczęszczała do pracowni  malarskiej Profesora Tadeusza Brzozowskiego i Profesora Andrzeja Kurzawskiego oraz pracowni wystawienniczej Stanisława Zamecznika. Kształciła się również na UMK w Toruniu, na Wydziale Konserwacji Zabytków. 
Przez parę lat  wraz z mężem współorganizowała wernisaże i imprezy kulturalno-naukowe w ramach „Souvenir Napoléonien” . Pracowała  w warszawskich Galeriach sztuki. Podczas pobytu w Stacji Naukowej PAN,  a potem w Bibliotece Polskiej w Paryżu malowała i zajmowała się dekoracją wnętrz. 
Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz IAA/A/AP.
Zajmuje się malarstwem i grafiką. Jej  obrazy to dalszy ciąg pamiętnika  życia które jak rzeka płynie pozostawiając po sobie „ślad krajobrazu” dla potomnych w postaci dzieł sztuki. 
Założyła i prowadzi Grupę Twórczą SYMFONIA przy OW ZPAP zajmującą się malarstwem inspirowanym muzyką. Jest finalistką konkursu Muza 2015–Magdalena Abakanowicz, a jej twórczość objęta jest Patronatem Medialnym i Artystycznym Art Imperium-Artistic Guarantee of Art Imperium. Prezentowała swoje prace na 25 wystawach indywidualnych i ponad 120 zbiorowych w kraju i za granicą.

 

Prof. Aleksander Marek Zyśko

Wydział Malarstwa i Rzeźby
Katedra Rzeźby i Działań Przestrzennych
Pracownia Medalierstwa i Małych Form Rzeźbiarskich , dyplomująca III-V rok

Studia na Wydziale Malarstwa Grafiki i Rzeźby (specjalizacja: rzeźba) w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu w latach 1983-88. Dyplom w pracowni Prof. Leona Podsiadłego w 1988r. Po ukończeniu studiów podejmuje pracę na uczelni, będąc asystentem Prof. Łucji Skomorowskiej i Prof. Jacka Dworskiego, a następnie Prof. Zbigniewa Makarewicza. W 1998r uzyskuje tytuł doktorski w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a w 2008r. tytuł doktora habilitowanego w ASP we Wrocławiu. Obok rzeźby uprawia też rysunek i fotografię.

Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. 

Nagrody: II nagroda w konkursie rzeźby- Niemcza 2004r.
                Wyróżnienie w konkursie rzeźby ZPAP okręg dolnośląski -2005r.
                Wyróżnienie w konkursie na zaprojektowanie krzyża na Placu Piłsudskiego upamiętniającego obecność Jana Pawła II.  w Warszawie.2008r.

Realizacje: Pomnik , Rotmistrza Witolda Pileckiego w Otwocku (brąz)

Publikacje: - „Dyskurs”nr.3,  Wrocław 2006r.  – „Annales UMCS Lublin vol.LX/ 416, 2006 r.

 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.