Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Malują, Rysują, Rzeźbią KONIE - zbiór opowieści Piotra Dzięciołowskiego

Dodano: 3 lata temu Czytane: 4013

Zbiór kilkudziesięciu opowieści o artystach plastykach - to pięknie ilustrowana lektura dla miłośników koni, sztuki, anegdoty i przygody...

Malują, Rysują, Rzeźbią KONIE - zbiór opowieści Piotra Dzięciołowskiego

Malują, Rysują, Rzeźbią KONIE - Piotra Dzięciołowskiego


Książka Piotra Dzięciołowskiego „Malują, Rysują, Rzeźbią KONIE” jest zbiorem kilkudziesięciu opowieści o artystach plastykach, których łączy hipiczna pasja oraz to, że za główny lub szczególnie ważny motyw twórczości obierają konie. Przedstawione historie, często od sasa do lasa, ukazują twórców po drugiej stronie płótna, rzeźby, rysunku… choć opowiadają także o ich artystycznych dokonaniach. „Książka – pisze o niej Andrzej Grzybowski – opowiada o związkach twórców ze wspaniałymi zwierzętami, ale też przytacza historie z ich życia artystycznego, mówi o dorobku, choć go nie analizuje. To lektura dla miłośników koni, sztuki, anegdoty i przygody”. Do tego, co zapewne podnosi wartość pozycji, jej stronice pełne są reprodukcji. Na bardzo dobrym papierze zamieszczono wraz z porterami bohaterów około dwustu ilustracji.

BOHATEROWIE KSIĄŻKI
KATARZYNA BALA
MAGDA BRACISZEWSKA-KLIMEK
MALWINA DE BRADE
JOANNA CZUBAK
JOLANTA DĄDZIK-KALOPSIDIOTIS
ANNA DĘBSKA
KASIA DIPPEL
WOJCIECH DZIATKO
JACEK FRANKOWSKI
MAGDALENA GINTOWT-JUCHNIEWICZ
SAMANTHA GLIŃSKA
ANDRZEJ GRZYBOWSKI
MAREK HOŁDA
JUSTYNA JASZCZEWSKA
KRZYSZTOF JAROCKI
EWA JAWORSKA
TIMUR KARIM
KAMILA KARST
JÓZEF KOROLKIEWICZ
KAROL KOSSAK
ZBIGNIEW KOTOWSKI
GRZEGORZ KRZYŻANIAK
IRENEUSZ KOZŁOWSKI
KAZIMIERZ LEMAŃCZYK
BOGUSŁAW LUSTYK
MAŁGORZATA MĄKOSA
PIOTR MICHNIKOWSKI
ANDRZEJ NOVAK-ZEMPLIŃSKI
JACEK RECZYŃSKI
ANDRZEJ STRUMIŁŁO
MARIA WOJNAROWSKA
MARZENA ŻUK

Polskich artystów uwieczniających konie jest oczywiście znacznie więcej. Piotr Dzięciołowski wraz ze współautorką szaty graficznej, artystką malarką Malwiną de Brade, dokonali chcąc nie chcąc wyboru subiektywnego. Na liście znalazły się postaci, które według nich powinny zainteresować Czytelnika. Z racji przygód, anegdot, barwnych historii – nie tylko Czytelnika-Koniarza.
Piotr Dzięciołowski – warszawiak od pokoleń, dla koni osiadł nad Bugiem. Kilka dekad zajmował się fotografią polityczną. Był świadkiem wielu najważniejszych wydarzeń krajowych. Dziesiątki jego zdjęć nabrały wymiaru historycznego. Dziś fotografuje przede wszystkim konie i ludzi sztuki. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, uczestniczył też w kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą (Paryż, Berlin, Moskwa). Jest laureatem konkursów fotografii prasowej. Współorganizator Festiwali Sztuki Jeździeckiej w latach 2014-2017. Niniejsza książka jest dziewiątą jego autorstwa.

Książka już do nabycia na portalu www.akademiajezdziecka.pl, a niebawem w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich w Warszawie.