Dzisiaj jest: 21.7.2019, imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora

16. Warszawskie Targi Sztuki w Warszawie - program na weekend

Dodano: rok temu Czytane: 1826 Autor:
Redakcja Poleca!

5-7.10.2018 r.  po raz 16. odbędą się najważniejsze w Polsce targi sztuki. Tradycyjnie, w Warszawie w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego.  Ponad 60 galerii sztuki, antykwariaty nie tylko z Polski.

16. Warszawskie Targi Sztuki w Warszawie - program na weekend

Festiwal Sztuki ! 16. Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie
 (5-7 października 2018)

Już na początku października  po raz 16. odbędą się najważniejsze w Polsce targi sztuki. Tradycyjnie, w Warszawie w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego.  Ponad 60 galerii sztuki współczesnej z całej Polski (m.in. Zderzak, Piękna Gallery, Galeria Muzalewska, mia Art Gallery, Arttrakt, Galeria Grafiki i Plakatu, Artemis, Rynek Sztuki, Mostra, Beta 16, Artinfo.pl)  oraz antykwariatów  m.in. Artykwariat,    DA Rempex, Connaisseur, DA Ostoya , Berżera i Sopocki Dom Aukcyjny Bydgoszcz wezmą udział w tym spektakularnym wydarzeniu kulturalnym. Sopocki Dom Aukcyjny Bydgoszcz  zaoferuje rzeźby z brązu Magdaleny Abakanowicz „Piotr i Paweł” (każda 177x80x26 cm, 2009), eksponowane wcześniej w Muzeum Wrocławskim  na wystawie „Ślady istnienia. W hołdzie dla Magdaleny Abakanowicz” (2017) oraz  „Akt kobiecy stojący” (47,6 cm, brąz) Katarzyny Kobro, który przez prawie pół wieku znajdował się w prywatnej kolekcji. Rzeźby tej wybitnej artystki na rynku pojawiają się niezwykle rzadko. Kobro w 1948 roku wykonała cztery małoformatowe kobiece akty stojące, niewiele różniące się od siebie. Jeden z nich był eksponowany w tym roku w Galerii Starmach, drugi kilka lat temu był na aukcji w DA Rempex. Galeria Esta, która w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia na 16. WTS zaprezentuje obrazy i obiekty „Awangardy Wrocławskiej” lat 70. i 80. oraz  sztukę konceptualną i abstrakcję (m.in. prace Stanisława Dróżdża, Jana Pamuły, Henryka Stażewskiego, Włodzimierza Pawlaka).

Wojciech Fangor, Ewa, 1991-2010, fot. B. Sarwiński
Wojciech Fangor, Ewa, 1991-2010, fot. B. Sarwiński

 Po raz drugi WTS będzie gościć Galerię Spokojną Wydziału Sztuki Mediów, warszawskiej ASP.  Pojawią się też galerie angielskie, chińskie i niemieckie. Berlińskie „Museum of Future” – „miejsce  wspólnych pomysłów dotyczących przyszłości, wolne  od wpływów ideologicznych, gdzie nie istnieją żadne sztuczne granice narzucone narodom” wraz z Fundacją Pokolenia Pokoleniom, które zajmuje się upowszechnianiem sztuki współczesnej we współpracy z międzynarodowymi instytucjami zaprezentują prace polskich artystów od lat mieszkających w Niemczech. Angielska galeria Ernesta F. Ochocińskiego po raz kolejny zaskoczy unikatowymi numizmatami, a stare, unikatowe mapy zaoferuje jak zwykle niemiecki Antiquariat Krak. Natomiast artystyczne publikacje zaoferują prestiżowe wydawnictwa takie jak: Zachęta- Narodowa Galeria Sztuki, Kurtiak i Ley oraz Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.  

Antique Concept Store, Mojżesz Kisling
Antique Concept Store, Mojżesz Kisling 


- Warszawskie Targi Sztuki, to jedyne w swoim rodzaju miejsce gdzie można obejrzeć i kupić prace uznanych już artystów współczesnych m.in. Magdaleny Abakanowicz, Jana Tarasina, Józefa Hałasa, młodych ale już z dorobkiem, jak Łukasz Stokłosa, Małgorzata Kosiec czy Monika Szwed oraz dzieła wybitnych przedwojennych malarzy (Józef Brandt, Wojciech Wiess, Alfons Karpiński, Wojciech Kossak, Olga Boznańska). Będą też dostępne, coraz bardziej doceniane przez kolekcjonerów fotografie, m.in. Ney Gallery&Prints zaoferuje zdjęcia znanych polskich  fotografików ( m.in. Ryszarda Horowitza, Tomka Sikory, Krzysztofa Gierałtowskiego), pojawią się też odlewy z brązu (!) rzeźb Józefa Wilkonia, w kolekcjonerskiej edycji (Limited Edition). Przede wszystkim zależy nam na prezentacji sztuki czystej, nad poziomem artystycznym czuwa Rada Programowa. Czasem musimy dokonywać niełatwych wyborów, jest więcej chętnych niż miejsc– mówi Piotr Lengiewicz, Prezes DA Rempex, organizatora WTS.
Dostępne będzie także rzemiosło artystyczne wysokiej klasy oraz retro biżuteria. Misją WTS jest również działalność edukacyjna. Po raz szósty profesjonalna Pracownia Kwadrat Grafiki Artystycznej Iwony Cur  poprowadzi  zajęcia plastyczne z dziećmi i młodzieżą. Spotkania te cieszą się ogromnym zainteresowaniem.  Jak co roku  gościem Pracowni Kwadrat będzie znany plakacista Andrzej Pągowski. Odbędą się też wykłady m.in. o nieznanych aspektach twórczości Wojciecha Fangora, o sytuacji artysty w zderzeniu z rynkiem sztuki, o liderach polskiego rynku sztuki. O kolekcjonowaniu opowiedzą- ikona polskiej krytyki dr Bożena Kowalska i prof. Waldemar Okoń. O miłości do sztuki, przez wielu może nie do końca uświadomionej poświecony będzie panel dyskusyjny prowadzony przez naczelną redaktor „Arteonu” – Karolinę Staszak. O życiu pomiędzy dowiemy się od znanego nie tylko w Polsce Andrzeja Dudzińskiego -Dudiego.

Andrzej Dudziński, Akt zszedl ze schodow (arch. artysty)
Andrzej Dudziński, Akt zszedl ze schodow (arch. artysty) 


- Tradycyjnie targom towarzyszą wystawy uznanych twórców – prezentowane były już dokonania m.in. Jacka Malczewskiego, Tadeusza Kantora i  znanej na wszystkich kontynentach Magdaleny Abakanowicz. „Grupa mutantów” jej autorstwa,  pokazana  na 15. WTS została zakupiona przez wrocławskie Muzeum Narodowe.  Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa fotograficzna Witkacego – najbardziej szalonego rodzimego artysty, przedstawiciela polskiej awangardy. W  tym roku pokażemy obrazy takich twórców, jak Wojciech Fangor (jego dzieła biją rekordy aukcyjne) i Andrzej  Dudziński - Dudi,  artystów tworzących w różnych stylistykach, którzy wiele lat mieszkali w USA. Cenionych i docenionych nie tylko przez krytyków – dodaje Kama Zboralska, Przewodnicząca Rady Programowej 16. WTS.

101 Projekt, Olga Wolniak, Czarna perła, 2014
101 Projekt, Olga Wolniak, Czarna perła, 2014


 Wojciech Fangor  jeden z najwybitniejszych rodzimych artystów, którego prace sprawiają wrażenie jakby odrywały się od obrazu i unosiły w kierunku widza. Najpierw malował trójkąty, smugi płynące przez środek obrazu, owale, kwadraty, w końcu koło i kształt fali jako formy odpowiednie do wyrażenia świata iluzji. Jako jedyny Polak miał indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima. Dzieła Fangora wypożyczy Magdalena  Shummer Fangor, żona nieżyjacego już twórcy oraz warszawska  Piękna Gallery. Oprócz wirujących kół i obrazów telewizyjnych będą też prace z ostatnich lat, m.in. pejzaże, dotąd nie pokazywane szerszej publiczności. Prace Dudzińskiego przyjadą prosto z pracowni malarza. 
 Andrzej Dudziński –Dudi, który 25 lat mieszkał w Nowym Jorku całe życie tworzył  pomiędzy sztuką czystą a użytkową, pomiędzy malarstwem a fotografią, miał liczne wystawy, współpracował z prestiżowymi tytułami, m.in. „Newsweek”, „The New York Times”.   
W zeszłym roku, zaledwie w ciągu niespełna trzech dni 15. Warszawskie Targi Sztuki w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego odwiedziło około 10 tys. osób !


PROGRAM  16. WARSZAWSKICH TARGÓW SZTUKI
Prowadzenie konferencji prasowej oraz moderowanie panelów dyskusyjnych- dr Zofia Czernicka, dziennikarka i prezenterka telewizyjna, kawaler Orderu Uśmiechu, Dama Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga.   

Piątek
Konferencja prasowa
godz.16.00 -16.45
Piotr Lengiewicz, Kama Zboralska, Andrzej Dudziński-Dudi, Andrzej Pągowski oraz Zofia Czernicka
Uroczyste otwarcie
godz. 17.00 -17.30

Piotr Lengiewicz, Kama Zboralska, Magdalena Shummer - Fangor, Andrzej Dudziński-Dudi oraz Zofia Czernicka

Wykłady:
Piątek
godz. 17.30 – 18.30
Wojciech Fangor a złote ramy. Lata 50. XX w. i pierwsza dekada XXI w.” - Stefan Szydłowski, Gość Honorowy, Magdalena Shummer Fangor.
Stefan Szydłowski
 Właściciel galerii sztuki współczesnej – „Galeria Szydłowski”,  kurator wystaw, teoretyk sztuki współczesnej
Gość Honorowy
Magdalena Shummer- Fangor, artystka
Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Ponad 30 lat spędziła zagranicą, najdłużej w USA. Wystawiała głównie w Nowym Jorku – na stałe współpracowała z galerią Mabels.  

Sobota
godz. 12.00 – 13.00
„Małe Wielkie Kolekcje. O kolekcjonowaniu sztuki” - dr Bożena Kowalska w rozmowie z prof. Waldemarem Okoniem i Magdaleną Mielnicką.
 dr Bożena Kowalska
 Historyk, krytyk i teoretyk sztuki. Stworzyła kolekcję polskiej i obcej sztuki współczesnej (około 1500 eksponatów w chełmskim Muzeum Okręgowym).  Od 1983 roku prowadzi międzynarodowy plener-sympozjum dla Artystów Posługujących się Językiem Geometrii. Autorka wielu książek o sztuce współczesnej oraz monografii polskich artystów awangardowych.
prof. Waldemar Okoń
Poeta, historyk sztuki, krytyk artystyczny, kurator. Specjalizuje się w historii sztuki  XIX i XX wieku. Autor wielu publikacji poświęconych tej epoce. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego na stanowisku profesora nadzwyczajnego.
 Magdalena Mielnicka
Właścicielka Fundacji All That Art oraz galerii sztuki współczesnej mia ART GALLERY, specjalistka strategii marki, kuratorka. Absolwentka ASP. Inicjatorka ponad rocznej obecności galerii sztuki na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu - Art Main Station by mia. Współzałożycielka Fundacji Hałasa, zarządza artystyczną spuścizną Józefa Hałasa. Inicjatorka programu Małe Wielkie Kolekcje, promującego kolekcjonowanie sztuki, prezentującego  prywatne kolekcje sztuki oraz postawy kolekcjonerskie. 
 
godz. 13.30-14.30Ney Gallery & Prints (nr stoiska 37) Pejzaże. Archeologia fotografii. Suwalszczyzna Mała Ojczyzna Gierałtowskiego”. Spotkanie z Krzysztofem Gierałtowskim. Nowa odsłona twórczości wybitnego fotografika.
 
godz. 15.00-16.00

Pomiędzy. Opowieść o życiu i pracy pomiędzy Warszawą a Nowym Jorkiem, pomiędzy sztuką czystą a użytkową, wreszcie pomiędzy malarstwem a fotografią” – Andrzej Dudziński -Dudi.


Andrzej Dudziński-Dudi
Malarz, grafik, fotograf, scenograf, pedagog, plakacista i reżyser.  Autor kultowego w latach 70. Ptaka Dudi. Jego prace publikowały czołowe polskie pisma oraz amerykańskie, m.in. „Rolling Stone”, „Vanity Fair”, „Newsweek”, „The New York Times”. 25 lat mieszkał i pracował w Nowym Jorku. Współpracował też z wieloma pismami europejskimi oraz światowymi firmami: AT&T, Conde Nast, IBM, Deutche Telekom i Royal Bank of Scotland.  W latach 1982 − 1990  wykładał w Parsons School of Design w Nowym Jorku. 
 „Obfita i różnorodna działalność artystyczna Dudzińskiego emigranta świadczy o tym, że decyzja pozostania w Ameryce była słuszna. Odkrywa nowe techniki malarskie, uprawia sztukę plakatu, zostaje wprowadzony w dżunglę reklamy, zawsze „pomiędzy” – czyli świadomie unikając podziału na sztukę czystą i użytkową”  - Czesław Miłosz.
 
godz. 17.00-18.00

 „Raport Artinfo 2018. Liderzy polskiego rynku współczesnego i antykwarycznego” – Rafał Kamecki.

Rafał Kamecki
Właściciel Artinfo.pl -  istniejącego od 2000 roku  portalu poświeconego sztuce.  Artinfo.pl zajmuje się katalogowaniem aukcji dzieł sztuki organizowanych w Polsce. Baza obiektów przekracza 350 tys. obiektów, szczegółowo opisanych, opatrzonych zdjęciem i adnotacją o cenach wywoławczych i sprzedaży. Artinfo.pl doradza początkującym osobom, zainteresowanym budową kolekcji sztuki dawnej, współczesnej lub młodej. Pomaga klientom w licytacjach na wszystkich aukcjach organizowanych w Polsce. Oprócz zleceń stałych i telefonicznych, od niedawna udostępnia usługę Artinfo LIVE możliwość uczestnictwa w aukcjach na żywo.  Artinfo.pl tworzy raporty, analizy i rankingi artystów. Jest najbardziej liczącym się przedsięwzięciem w sferze informacji o rynku dzieł sztuki w Polsce.

Niedziela
godz. 12.00-13.00
„Kolekcjonowanie dobrego rzemiosła w XXI w. Jak zacząć?” - Adam  Chełstowski Ad-Arte.

 Adam Chełstowski
Historyk sztuki, ekspert i marszand. Od ponad 20 lat uczestniczy w wydarzeniach polskiego rynku sztuki. Po wieloletnich doświadczeniach w firmach Rempex i Desa Unicum założył własną działalność. Obecnie prowadzi firmę ekspercką Ad-Arte, dom aukcyjny Artissima i wykłady na UMK. Należy do zarządu SAiMP.

 godz.13.00-14.00
Galeria Limited Edition (nr stoiska 17). Brązy Wilkonia” – spotkanie z Józefem Wilkoniem i jego rzeźbami, po raz pierwszy wykonanymi w brązie. 


godz. 14.00-15.00
„Artysta w zderzeniu z rynkiem sztuki”. Anna Niemczycka- Gottfried, dr Katarzyna Stanny, Rosław Szaybo, dr hab. Marcin Kowalik. 

Rosław Szaybo
Wybitny grafik i plakacista, współtwórca tzw. Polskiej Szkoły Plakatu, zaprojektował  niezliczoną ilość plakatów m.in. muzycznych, teatralnych i filmowych. Laureat wielu prestiżowych nagród. Przez 16 lat był dyrektorem artystycznym CBS Records w Londynie. Autor około 2 tysięcy okładek do płyt m.in. dla Eltona Johna, Boba Marleya, Santany, Janis Joplin, Leonarda Cohena.  Jego prace zapoczątkowały słynną serię płytową Polish Jazz, jest też autorem słynnej okładki do albumu British Steel" formacji Judas Priest
dr Katarzyna Stanny
Prodziekan Wydziału Sztuki Mediów warszawskiej ASP, gdzie prowadzi Pracownię Obrazowania dla Mediów. Absolwentka warszawskiej ASP, Wydziału Grafiki. Brała udział w licznych wystawach. Laureatka m.in. Nagrody MKiDN za szczególne osiągnięcia w pracy artystycznej i dydaktycznej (2014). Członkini Zarządu ZAiKS-u oraz Rady Ekspertów Ośrodka Dialogu i Analiz THINKTANK.
 
dr hab. Marcin Kowalik, artysta malarz
 Absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie. Wykładowca macierzystej uczelni. Brał udział w licznych wystawach. Laureat m.in. Nagrody Województwa Małopolskiego „ARS Quaerendi” za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury. Fundator i prezes zarządu Fundacji  „Obraz w pigułce", tworzącej obrazy dla szpitali dziecięcych na podstawie prac małych pacjentów.


Anna Niemczycka-Gottfried
Założycielka i wydawca portalu Rynekisztuka.pl, oraz właścicielka firmy Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej promująca artystów w ramach programu Artist Managment.
 
godz. 16.00- 17.00

 „Daj się zakochać. O miłości do sztuki” – Karolina Staszak („Arteon”), Grzegorz Gwiazda (artysta), dr Zbigniew Mańkowski (krytyk sztuki, pedagog), Andrzej Biernacki (kolekcjoner, mecenas).

Wystawy towarzyszące 16. WTS
Wojciech Fangor
Andrzej Dudziński-Dudi


Warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży
Pracownia Kwadrat Iwony Cur
www.pracowniakwadrat.com

Gość specjalny –

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.