Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Różewicz Open Festiwal 2018

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1958

Różewicz Open Festiwal. Zawsze w Radomsku. To jedyny w Polsce interdyscyplinarny festiwal poświęcony twórczości trzech wybitnych twórców kultury: Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów.

Różewicz Open Festiwal 2018
Różewicz Open Festiwal 2018

Różewicz Open Festiwal. Zawsze w Radomsku. To jedyny w Polsce festiwal poświęcony twórczości trzech wybitnych twórców kultury: Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. Wszystko dzieje się w mieście, w którym spędzili młodość i gdzie rodziły się ich twórcze inspiracje.
         
Festiwal jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym. Co roku na radomszczańskiej scenie prezentowane są najnowsze inscenizacje dramatów Tadeusza Różewicza. Wyświetlane są filmy Stanisława. Przypominana jest poezja najstarszego z braci – Janusza.


W tym roku  na radomszczańskim festiwalu zobaczyć będzie można wyjątkowe prezentacje teatralne. Warszawski teatr Polonia pokaże spektakl „Na czworakach” w reż. J. Stuhra. Inscenizację dramatu Tadeusza Różewicza zobaczyć będzie można 9 października, w dniu urodzin dramaturga.
Przyjedzie też stołeczny teatr „Studio”, który 5 października wystawi „Kartotekę rozrzuconą” w reż. Radosława Rychcika, a dwa dni później krakowski teatr „Barakah” pokaże„ Świadków” wg T. Różewicza.

To już tradycja, że Różewicz Open Festiwal to doskonałe miejsce na teatralne premiery. Tym razem będzie to „Głodomór” w wykonaniu Kamila Suszczyka. Student warszawskiej  Akademii Teatralnej swój monodram przygotował na podstawie różewiczowskiego „Odejścia Głodomora”.
Zaplanowano również forum dramatu, w którym udział zapowiedzieli aktor Wojciech Pszoniak, reżyserka i pisarka Bronka Nowicka i literaturoznawca Joanna Lisiewicz. Rozstrzygnięty zostanie X Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Janusza Różewicza.

Nie zabraknie tematycznych wystaw. Swoje prace zaprezentuje m.in. Teresa Kępowicz i Janusz Stankiewicz.

Będą też warsztaty literaturoznawcze z dr Joanną Lisiewicz  i teatralno-scenograficzne, które poprowadzi prof. Marek Chowaniec.

Nie zabraknie filmów Stanisława Różewicza w tym m.in. „Głosu z tamtego świata”  i spotkań z ludźmi, którzy pamiętają wielkiego reżysera, przyjedzie m.in. Marcin Filipowicz. W organizację tych wydarzeń włączy się radomszczańska Miejska Biblioteka Publiczna. Zaplanowano też spacer po Radomsku śladami braci Różewiczów i tematyczne konkursy nawiązujące do spuścizny artystycznej braci.

Różewicz Open Festiwal 2018 trwał będzie od 3 do 9 października. Organizatorem festiwalu jest Miejski Dom Kultury, partnerem Miasto Radomsko. Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. ROF 2018 wsparło też PGE Górnictwo i Energetyka S. A. oraz Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna.  A wszystkie szczegółowe informacje www.rozewiczopen.pl