Dzisiaj jest: 26.6.2019, imieniny: Jana, Pauliny, Rudolfiny

Art in House – nowy vice-lider na rynku Nowej Sztuki w Polsce!

Dodano: rok temu Czytane: 3112

Największe udziały w rynku Nowej Sztuki ma – Desa Unicum, choć w porównaniu z poprzednim rokiem są nieco mniejsze (obecnie 33%). Sporą niespodziankę sprawił natomiast Dom Aukcyjny Art in House...

Art in House – nowy vice-lider na rynku Nowej Sztuki w Polsce!

Art in House – nowy vice-lider na rynku Nowej Sztuki w Polsce!


Rynek nowej i młodej sztuki w Polsce można porównać do kalejdoskopu: jest dynamiczny, zmienny i  nieprzewidywalny. Zgodnie z raportem portalu Artinfo.pl, również pierwsze półrocze 2018 roku ukazuje nowe, zaskakujące fakty: po pierwsze, w porównaniu z pierwszą połową 2017 roku, zorganizowano o 12 aukcji mniej – ma to związek z wycofaniem się z rynku aukcyjnego dwóch firm. Po drugie – mimo mniejszej liczby aukcji, ogólna liczba licytowanych prac zwiększyła się. Wzrosła również średnia cena osiągana przez dzieła.

Andrejus Kovelinas, Break Time, 2017, XXI Aukcja Nowej Sztuki, Art in House Dom Aukcyjny
Andrejus Kovelinas, Break Time, 2017, XXI Aukcja Nowej Sztuki, Art in House Dom Aukcyjny


Najważniejsze zmiany zachodzą jednak w „układzie sił”. Największe udziały w rynku Nowej Sztuki ma – tu bez zaskoczenia – Desa Unicum, choć w porównaniu z poprzednim rokiem są nieco mniejsze (obecnie 33%). Sporą niespodziankę sprawił natomiast Dom Aukcyjny Art in House, który brawurowo wspiął się na pozycję vice-lidera, niemal podwajając swój udział w rynku (20, 5%). Podium zamyka Sopocki Dom Aukcyjny z 14,5 % udziałem.

Art in House, nowy vice-lider na rynku młodej i nowej sztuki, jest domem aukcyjnym, który swoją działalność rozpoczął w 2015 roku. Od 2018 roku pod tym samym szyldem działa również galeria online. Mimo krótkiego „stażu”, Art in House może pochwalić się największym procentem sprzedanych prac (79,8%) spośród wszystkich polskich firm organizujących aukcje dzieł sztuki. To ogromny sukces, biorąc pod uwagę konkurentów młodej firmy, którzy na swoją pozycję pracowali przez dekady działalności. Jak dotąd, najdrożej sprzedanym dziełem w Art in House jest Break time Andrejusa Kovelinasa, którego cena młotkowa wyniosła 14 500 złotych. Czy vice-lider utrzyma swoją pozycję na rynku? A może przeskoczy oczko wyżej? Jeżeli tak, będzie to oznaczało naprawdę rewolucyjne zmiany na polskim rynku Nowej Sztuki!

www.artinhouse.pl
www.facebook.com/ArtinHousePL/
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.