Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

OTWARTA ZĄBKOWSKA - kolejny weekend festiwalu

Dodano: 3 lata temu Czytane: 1161

21 i 22 lipca - kolejne wydarzenia w ramach festiwalu OTWARTA ZĄBKOWSKA. Tym razem będzie można nauczyć się podstaw stolarki, poznać metody pracy z metalem w zabytkowej kuźni, odkryć tajniki...

OTWARTA ZĄBKOWSKA - kolejny weekend festiwalu

OTWARTA ZĄBKOWSKA - kolejny weekend festiwalu


Warszawa, 16 lipca 2018 r.OTWARTA ZĄBKOWSKA - kolejny weekend festiwalowy 21 i 22 lipca odbędą się kolejne wydarzenia w ramach festiwalu OTWARTA ZĄBKOWSKA. Tym razem będzie można nauczyć się podstaw stolarki, poznać metody pracy z metalem w zabytkowej kuźni, odkryć tajniki sztuki pszczelarskiej, a wieczorem - skorzystać z bogatej oferty koncertowej. Po raz kolejny ulicę wezmą w swoje łapy kundelki z całej Warszawy. Część wydarzeń odbędzie się w nowym miejscu na mapie ulicy Ząbkowskiej - Roju przy ul. Ząbkowskiej 3. To co teraz nazywa się pracownią pszczelarską Rój (siedzibę ma tam Warszawskie Bractwo Bartne), przez wiele lat funkcjonowało m.in. jako kuźnia - dlatego chcąc nawiązać do tradycji zaproszono jedynego w swoim rodzaju kowala - Pawła Mikuckiego, który pokaże na żywo na czym polega jego praca, ale również otworzy stragan ze swoim rękodziełem. Palenisko kowalskie będzie płonąć przy Ząbkowskiej w sobotę i niedzielę. Tradycyjnie na ulicy staną też antykwariaty z książkami i płytami winylowymi.Dużo uwagi zostanie poświęcone pszczołom i ich roli w mieście. 

Same Suki
Same Suki 2018 Foto: Bartek Muracki

Ul na działce? Pszczoły na dachu biurowca? Miód ze Szmulek? Jak radzą sobie owady w wielkim mieście? Na te i inne pytania odpowie Mistrz Pszczelarski - Jerzy Kowalczyk. Dodatkowo dzieci nauczą się budować hotele dla dzikich zapylaczy, posłuchają o roślinach miododajnych, a także o zagrożeniach dla pszczół i konsekwencjach ich wyginięcia. Odbędą się warsztaty DJ-skie dla dzieci oraz coroczna Parada Psów Łaciatych i Kundelków, która rozpocznie się o godzinie 12.00 na skrzyżowaniu ulic Targowej i Ząbkowskiej i dotrze na Bazar Różyckiego. Na miejscu będą czekały psie atrakcje oraz konkursy z nagrodami. Odbędzie się zbiórka karmy, zabawek oraz wszystkich rzeczy niezbędnych w schronisku.Wieczorem koncerty - na ulicy Ząbkowskiej oraz w Muzeum Warszawskiej Pragi. Usłyszeć będzie można m.in. Czereśnie, Same Suki, Żywiołaka, SKAdyktatora oraz Złodziei Oklasków.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.W trakcie trwania festiwalu ulica Ząbkowska jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Poprzednie edycje pokazały, że Praga potrafi współpracować i aktywnie współuczestniczyć w działaniu. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności Otwarta Ząbkowska stała się swoistym forum społecznościowym. Udało się zintegrować środowiska artystów, przedsiębiorców, społeczników i mieszkańców dzielnicy.
 
Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st Warszawy
do 2022 roku.