Dzisiaj jest: 20.5.2019, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Wernisaż wystawy pt. Przestrzeń sacrum - Marco Angeliniego

Dodano: rok temu Czytane: 757 Autor:
Patronat Medialny

14 marca odbył się. wernisaż wystawy Marco Angeliniego pt. ,,Przestrzeń sacrum" w Muzeum Galerii Sztuki Współczesnej przy Uniwersytecie La Sapienza w Rzymie. Wystawa czynna do 7 kwietnia 2018 r.

Wernisaż wystawy pt. Przestrzeń sacrum - Marco Angeliniego

Wernisaż wystawy pt. Przestrzeń sacrum - Marco Angeliniego


Wernisaż wystawy pt. ,,Przestrzeń sacrum" Marco Angeliniego miał miejsce 14 marca 2018r., w Muzeum Laboratorium Sztuki Współczesnej w Rzymie. Organizacji wystawy podjęła się m.in. Galeria Emmeotto, którą reprezentują Roberta Buldini i Valentina Luzi. Uniwersytecka przestrzeń czyni to miejsce wyjątkowym, bo muzeum znajduje się w samym jej sercu. Galeria muzeum wyglądem przypomina geometryczną bryłę, z białym i estetycznym wnętrzem, osadzonym na marmurowej posadzce, sprawiająca wrażenie przestrzeni pracowni laboratoryjnej. W takich warunkach zaingurowała najnowższa wystawa Marco Angeliniego, który polskiej publiczności jest już dobrze znany, jako artysta, dzięki zaprezentowanym licznym wystawom w polskich galeriach sztuki. Bieżąca wystawa jest kontynuacją, raz już wcześniej podjętego tematu ,,Życie i zawieszenie: przestrzeń sacrum" w galerii XXI (kurator: Ryszard Ługowski) w Warszawie w 2013 r., który dotyczył transfiguracji przedmiotów.

MArco

Angelini razem z kuratorem wystawy Raffaellą Salato, tym razem, poprzez świadomy proces eksplifikowania tegoż zagadnienia, zaprezentowali najnowższe prace artysty, w szerszej i zmodyfikowanej odsłonie. Przewodnim jej motywem jest symbol serca. Jak sam artysta wyraża się, jest ono łącznikiem wszystkich religii, postaw życiowych człowieka i jego duchowego rozwoju. Przede wszystkim jest źródłem życia i emocji z nim związanych. Dlatego też, symbol ten Angelini wykorzystał w swoim malarstwie, rzeźbie i instalacjach. Tym samym wzbudził niezwykłą ciekawość rzymskiej publiczności. Przez kilka godzin artysta razem z kuratorem wystawy starali się wyjaśnić, wytłumaczyć i odkryć najbardziej ciekawe jego znaczenia i związki z popularnymi przedmiotami. Towarzyszące obok serca, inne obiekty na płótnie i instalacjach artysty, takie jak kasety magnetofonowe, węgiel, worki, biblia (książka), świece, kielich, lustra, itd., miały swój dodatkowy uzasadniony powód. Stanowiły one dopełnienie i wypełniały brakującą tkankę- przyczynę, do której artysta nawiązywał w swojej najnowszej twórczości wykorzystując różnorodność materiałów (gips, żywicę) do produkcji mocno zróżnicowanych pod względem wielkości sercowych rzeźb. Ta oryginalna forma przykuła uwagę uczestników wystawy i sprowokowała na żywo, pozytywną dyskusję. Przy okazji swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w sztuce mogli się wymienić z artystą, biorące udział w wystawie, osoby z Włoch, Polski, Izraela i innch stron świata.

Jan Kozaczuk

Marco

MArco

MArco

Marco

Marco

MArco
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.