Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Przegląd kina niemieckiego w Warszawie trwa

Dodano: 4 lata temu Czytane: 1101

Siedem dni i osiem najnowszych produkcji filmowych. Tydzień Filmu Niemieckiego gości w Warszawie od 12 do 18 stycznia 2018 i tym samym zamknie ogólnopolską trasę przeglądu.

Przegląd kina niemieckiego w Warszawie trwa

Kino sąsiadów z Zachodu, czyli największy przegląd kina niemieckiego w Warszawie. PROGRAM


Siedem dni i osiem najnowszych produkcji filmowych. Tydzień Filmu Niemieckiego  gości w Warszawie od 12 do 18 stycznia 2018 i tym samym zamknie ogólnopolską trasę przeglądu. Program jak co roku naświetla aktualne trendy, a także gwarantuje widzom podróż przez różne filmowe gatunki. Mistrzowie spotykają się z debiutantami, a hity box-office’u z festiwalowymi odkryciami.
 
Przegląd dla warszawskiej publiczności otworzy najnowszy film Fatiha Akina „W ułamku sekundy” (12 stycznia), który w Polsce zostanie tym samym pokazany przedpremierowo. To pasjonujący dramat sądowy, który spotyka się z kinem psychologicznym, a w którym reżyser nie waha się stawiać prowokacyjnych pytań o to, jak Europa radzi sobie z kiełkującą w jej społeczeństwach ksenofobią i nienawiścią. Warto podkreślić, że grająca główną rolę Diane Kruger dostała nagrodę aktorską w Cannes.
 
Staramy się, jak  co roku  wybrać do programu Tygodnia Filmu Niemieckiego takie pozycje, które najtrafniej pokazują, jakie tematy zajmują społeczeństwo niemieckie.  W tym roku nasze zadanie było stosunkowo proste,  bowiem rzadko zdarza się podczas Berlinale by aktualna sytuacja polityczna znalazła tak wyraźne odbicie w obrazach filmowych. Najlepszym przykładem jest film „Witamy u Hartmannów” (13 stycznia) - komedia, która mierzy się z tematem polityki migracyjnej – mówi Renata Prokurat, koordynator programu z ramienia Goethe-Institut.

Przegląd Filmu Niemieckiego - Muranów

 
Trzeciego dnia zobaczymy „Powrót do Montauk” (14 stycznia) Volkera Schlöndorffa, autora wybitnego „Blaszanego bębenka”. Ten film to gorzka opowieść o zaprzepaszczonych szansach, pogrzebanych uczuciach, decyzjach, których zawsze możemy żałować i których nie da się zmienić czy cofnąć.
 
W programie znalazł się również dokument Tangerine Dream. Rewolucja dźwięku” (15 stycznia), w którym reżyserka Margarete Kreuzer oddaje hołd Edgarowi Froese, twórcy jednego z pierwszych zespołów muzyki elektronicznej. Na jego portret złożyły się archiwalne nagrania i rozmowy z jego  członkami, przyjaciółmi, kolegami (jak np. Jean-Michel Jarre), reżyserami, wydawcami i rodziną kompozytora. Tego samego dnia w ramach przeglądu odbędzie się projekcja poruszającej filmowej opowieści o macierzyństwie i uzależnieniu od heroiny. „Najlepszy ze światów” (15 stycznia) Adriana Goigingera, scenarzysty i reżysera, to bardzo osobisty i wypełniony ogromnym ładunkiem emocjonalnym własnych doświadczeń obraz. Kolejnym filmem będzie uhonorowany główną nagrodą na tegorocznym festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu „Western” (16 stycznia) Valeski Grisebach. Akcja filmu rozgrywa się na bułgarsko-greckiej granicy. Reżyserka przewrotnie wykorzystuje w filmie konwencję westernu: konfrontację pomiędzy cywilizacją z osadnictwem na rubieżach, tubylców z przybyszami, samotnym bohaterem i obcą społecznością, opowiadając o dzisiejszych konfliktach.   
 
Na fanów czarnego humoru czeka film „Kaminski i ja” (17 stycznia) duetu Daniela Brühla i Wolfganga Beckera - twórców „Good Bye, Lenin!”. To ironiczna opowieść o współczesnych konfliktach: pomiędzy generacjami, światem krytyki i sztuki czy artysty i jego medialnego wizerunku. Tydzień Filmu Niemieckiego zamknie film dokumentalny pt. „Beuys” (18 stycznia) o niemieckim artyście, performerze, działaczu i teoretyku sztuki - Josephie Beuysie, który sformułował teorię rzeźby społecznej i propagował demokrację sztuki. Jak co roku nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących, czyli spotkań z twórcami – więcej informacji wkrótce.
 
 
PROGRAM:
 
12 stycznia (piątek), godz. 20:00
„W ułamku sekundy” / „Aus dem nichts”, reż. Fatih Akin, 2017, 104 min.
13 stycznia (sobota), godz. 20:00
„Witamy u Hartmannów” / „Willkommen bei den Hartmanns”, reż. Simon. Verhoeven, 2016, 116 min.
14 stycznia (niedziela), godz. 20:00
„Powrót do Montauk” / „Rückkehr nach Montauk”, reż. Volker Schlöndorf, 2017, 105 min.
15 stycznia (poniedziałek), godz. 18:00
Tangerine Dream. Rewolucja dźwięku” / „Tangerine Dream. Revolution of Sound”, reż. Margarete Kreuzer, 2017, 70 min.
15 stycznia (poniedziałek), godz. 20:00
„Najlepszy ze światów” / „Die beste aller Welten”, reż. Adrian Goiginger, 2017, 103 min.
16 stycznia (wtorek), godz. 20:00
„Western”, reż. Valeska Grisebach, 2017, 120 min.
17 stycznia (środa), godz. 20:00
„Kamiński i ja” / „Ich und Kaminski”, reż. Wolfgang Becker, 2016, 118 min.
18 stycznia (czwartek), godz. 20:00
„Beuys” reż. Andres Veiel, 2017, 107 min.
 
 
Wydarzenie na FB: www.facebook.com/events/1474275816026749/
 
12-18 stycznia 2018
Kino Muranów, ul. Gen. Andersa 5
Bilety: 18 zł, do nabycia w kasie kina lub na www.kinomuranow.pl
 
Źródło: Kino Muranów