Dzisiaj jest: 1.8.2021, imieniny: Jarosława, Justyny, Nadziei

Polska bliska i osobliwa - Michel Leclerc wystawa fotografii

Dodano: 4 lata temu Czytane: 2055

Michel Leclerc, potomek polskich emigrantów, jest prawdziwym miłośnikiem Polski. Pasjonat fotograf z fascynacją prezentuje Francuzom w Galerii Allende w Mons-en-Baroeul -Polskę widzianą swoimi oczami

Polska bliska i osobliwa - Michel Leclerc wystawa fotografii

Polska bliska i osobliwa - Michel Leclerc - wystawa fotografii w Allende


Od 10 stycznia do 4 lutego 2018 roku w Galerii Allende w Mons-en-Baroeul we Francji!

Otwarcie wystawy 19 stycznia o godz. 19:30

Michel Leclerc, potomek polskich emigrantów, jest prawdziwym miłośnikiem Polski. Pasjonat fotograf z fascynacją prezentuje Francuzom Polskę widzianą swoimi oczami!

Michel Leclerc
 

Michel Leclerc urodzony w 1951 roku w północnej Francji w Waziers w rodzinie francusko-polskiej. Jego pasja do Polski wynikła z chęci poznania kraju pochodzenia swoich dziadków ze strony matki. Emigrowali oni z wielkopolski ze wsi Gulcz do północnej Francji w 1923 roku.

Michel jest z wykształcenia inżynierem, obecnie emerytem ale czynnym zawodowo jako biegły sądowy w dziedzinie IT, muzykiem – gra na saksofonie tenorowym w 70 osobowej orkiestrze miejskiej, studentem języka polskiego na wydziale języków słowiańskich na Uniwersytecie w Lille (wolny słuchacz) i wreszcie fotografem amatorem. Ćwiczy fotografię od kiedy skończył 18 lat.

Wszystkie weekendy spędził w piwnicy rodzinnego domu, aby wywołać swoje zdjęcia zrobione aparatem kupionym za 50 franków od swojego wujka. Ze swoim aparatem nie rozstaje się na krok.

Na naukę języka polskiego zdecydował się w dniu przejścia na emeryturę. Od tamtej pory, co roku przyjeżdża do Polski na miesięczne wakacje połączone z kursem językowym. W tym czasie nawiązał kontakt ze swoją daleką rodzinę z Gulcza i Warszawy, buduje relacje z nauczycielami i przyjaźnie z Polakami. Poznał w tym czasie kilka ośrodków naukowych w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie, zwiedził wiele miejsc w Polsce od południa po północ kraju.


Michel Leclerc


Jak widać ma wiele pasji ale najwiekszą jego pasją jest Polska. To dla niej uczy się języka polskiego i ją pragnie propagować w swoim kraju Francji. Kiedyś Polska była dla niego daleka i nieznana a dzisiaj o niej myśli jako bliska i osobliwa. I właśnie taki temat nadał swojej wystawie fotografii, którą organizuje Salla Allande w Mons an Baroeul koło Lille, Francja.
 

Michel Leclerc
 

Jego wrażenia z Polski: ...Polska jest zarówno tradycyjna, jak i nowoczesna, a kontakt jest łatwy. Wystarczy, że Polacy usłyszą niektóre polskie słowa, a wychodzą Ci naprzeciw aby ci pomóc.

Wystawa ma na celu ukazanie Polski w jej szczególnym aspekcie.W Polsce niespodzianka jest na każdym rogu ulicy. W Krakowie wyspowiadać się można na ulicy. W Warszawie spacerowicze leniuchują w zawieszonym na dachach biblioteki uniwersyteckiej ogrodzie. Na wsi koło Olsztyna, bociany, wiszące na słupach energetycznych oglądają przejeżdżające samochody. W biznesowej dzielnicy Warszawy, albo turystycznej części starego miasta, można zjeść porządny obiad w barze za 5 euro …

24 zdjęcia jednak nie wystarczą, by pokazać wyjątkowość Polski. To raptem migawki.
Michel Leclerc

Michel Leclerc
mileclerc@free.fr 
06 14 29 21 60
 
Źródło: http://monsenbaroeul.fr/agenda/la-pologne-voisine-et-singuliere/