Dzisiaj jest: 27.9.2021, imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego

Europejski Festiwal Smaku czyli jak Gwiazdy smakują Lubelskie

Dodano: 4 lata temu Czytane: 2525

Europejski Festiwal Smaku w Lublinie i gwiazdy rozsmakowane, roztańczone, rozśpiewane oraz wystylizowane ...

Europejski Festiwal Smaku czyli jak Gwiazdy smakują Lubelskie
Europejski Festiwal Smaku czyli jak Gwiazdy smakują Lubelskie
 
Amore to miłość… „Amore - smakuj życie” to tegoroczne hasło IX Europejskiego Festiwalu Smaku, który na stałe wpisał się w kalendarz miasta Lublina, jako impreza promująca kulturę regionu. Podczas tygodniowej imprezy byliśmy świadkami specjałów kulinarnych, muzycznych, teatralnych, filmowych i modowych. Każda edycja prezentuje  inny zakątek Europy. W tym roku mogliśmy delektować się zwyczajami i smakami Italii Jak Włochy to również moda, która jest nieodłącznym symbolem włoskiej kultury. Na Plac po Farze prosto z największego lubelskiego hotelu Victoria***, którego gościnności nie da się zapomnieć, przyjechały Gwiazdy polskiego ekranu i przed blisko tysięczną widownią, wystąpiły  w roli modelek i modeli, prezentując włoskie inspiracje polskich projektantów. Jako pierwszą zobaczyliśmy  kolekcję  firmy s.Moriss. Sylwia Wysocka, Izabela Trojanowska , Zofia Czernicka i Michalina Robakiewicz  szykownie prezentowały na sobie jesienne  płaszcze w stylu lat 70-tych.Pod spodem dojrzeliśmy wysmakowane sukienki korespondujące z całością a eleganckie muszkieterki i futrzane sneakersy firmy Booci doskonale podkreślały charakter kolekcji zapowiadającej jesienno-zimowy sezon.

Izabela Trojanowska Zofia Czernicka
Sylwia Wysocka Piotr Zelt
pokaz mody z gwazdami

Dopełnieniem stylizacji stała się biżuteria Galiny Kowalskiej ze szkła weneckiego. Panie emanowały urodą ,o której pielęgnację zadbała  firma Seaweex produkująca naturalne kosmetyki z irlandzkich wodorostów oraz  polska firma kosmetyczna Jadwiga znana na rynku polskim od lat 60-tych ub.stulecia. Stylizacje fryzur były dziełem  salonu  Frizisto  i szamponów Farmona. Makijażami zajęła się jak zwykle niezwodna Perfumeria Douglas i firma kosmetyków kolorowych Paese. Obok przepięknych modelek na wybiegu pojawili się panowie: Piotr Zelt, Lech Dyblik, Jan Monczka i Dawid Czupryński w garniturach eleganckiej , polskiej marki Lavard, tworząc doskonałą harmonię  z butami  Domeno, firmy  specjalizującej się w ubieraniu gwiazd. W drugim secie aktorki pokazały pastelową ,delikatną a za razem zmysłową kolekcję MK Polka Katarzyny Krawczyk i Marzeny Buczyńskiej. Projektantka Aneta Michalska, która do tej pory ubierała aktorki, tym razem stanęła przed wyzwaniem ubrania panów i jak zwykle nie zawiodła. Lniane garnitury w  lazurowo - letnich  kolorach  i czarne t-shirty z Outlet Center  podkreśliły klasyczny męski styl włoski. Uzupełnieniem  obydwu  kolekcji były kolorowe trampki marki New Age, tak modnych w tym sezonie. Jako trzecia pojawiła się śmiała i zjawiskowa  kolekcja polskiej projektantki mieszkającej na stałe w Szwecji  Marioli Turbiarz, która od lat tworzy kolażowe  i unikatowe kompozycje  obrazów, czego dowodem stała się Zofia Czernicka będąc obrazem Caravaggia - św. Michał i anioł. Do tej kolekcji zostały specjalnie zaprojektowane i ręcznie wykonane wytworne buty Marianna No. Panie wystąpiły z torebkami Collarme. Choć niewidoczna, była z nami bielizna Alles.

Jan Monczka Jan Dyblik


Pokazy oprawione niezwykłą muzyką neapolitańską, przeniosły  nas w klimat gorącej Italii, którą zaprezentował  jeden z najlepszych sekstetów w Polsce, zespół Bogna Band z Łodzi pod kierownictwem Bogny Dulińskiej.

Scenografię sceny przygotowała Pracownia Projektowa Wnętrz  AB STUDIO Anny Bedlickiej z Lublina

Izabela Trojanowska i Luigi LP Pagano

Ale to nie koniec niespodzianek tego popołudnia. Pierwszy raz razem wystąpił duet znakomitej Izabeli Trojanowskiej z rodowitym Neapolitańczykiem  Luigi LP Pagano. Utwór „Mambo Italiano” porwał do tańca publiczność  i  jak sama Izabela Trojanowska podkreśla „było ogniście”! Po tych żywiołowych rytmach aktorzy pojawili się na „Scenie Smaku” podczas pokazu kulinarnego  w asyście autorytetów kulinarnych z restauracji Hades  i RestoBar . Pokaz mistrzowski zaserwował również Robert Makowicz a koneserów włoskich rytmów zaprosiła Arena Lublin na główny koncert  Festiwalu, w którym wystąpili Al Bano & Romina Power z orkiestrą symfoniczną, Drupi, Sabrina oraz Stefano Terrazzino.

Arena Lublin Festa Italia


Wieczorem po modowo-muzyczno–kulinarnych przygodach na gości czekała  uczta siedmiu smaków regionu, serwowanych przez restaurację Ogród  restauracja Naturalna mieszcząca się w  hotelu Victoria***.
Wszystko co dobre niestety szybko się kończy. Żal wyjeżdżać… Ale do Lublina wrócimy smakować nie tylko życie.

Organizatorem Europejskiego Festiwalu Smaku jest Stowarzyszenie Kresowa Akademia Smaku.
Organizatorem pokazu mody z „Gwiazdami smakują Lubelszczyznę” była agencja Makana Art & Business Małgorzata Kotwica
 
Małgorzata Kotwica
Fot. Przemek Gąbka