Dzisiaj jest: 20.5.2019, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

MARCO ANGELINI - Speculum: materia i jej dualizm

Dodano: 2 lata temu Czytane: 967
Patronat Medialny

MARCO ANGELINI - Speculum: materia i jej dualizm - Galeria Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie WERNISAŻ czwartek 14 września godz. 19:30 15-30 września 2017 r. Grodzka 49.

MARCO ANGELINI - Speculum: materia i jej dualizm

MARCO ANGELINI - Speculum: materia i jej dualizm - Galeria Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie

 
14 września  2017 roku zostanie zainaugurowana w Krakowie, we Włoskim Instytucie Kultury kierowanym przez Ugo Rufino, wystawa „Speculum: materia i jej dualizm” rzymskiego artysty Marco Angelini, znanego już w Polsce - a zwłaszcza w Warszawie – gdzie niejednokrotnie i z sukcesem pokazywał swe prace w ubiegłych latach w galeriach prywatnych i przestrzeniach publicznych.  
Wystawa – pod kuratelą Raffaelli Salato, czynna do 30 września – składa się z 28 dzieł o rozmaitych rozmiarach, wszystkich powstałych w 2014 roku, i jest jednym z najważniejszych wydarzeń „Festiwalu Viva l’Italia” (14-17 września 2017), obszernego przeglądu jedzenia, kultury, muzyki oraz tradycji włoskich, promowanego i goszczonego przez Instytut w jego siedzibie przy ul. Grodzkiej 49 w Krakowie.


Marco Angelini - 2014 - untitled - cm 90 x 90 - mixed media on canvas 

Sztuka Angeliniego opiera się na dwóch fundamentalnych elementach charakteryzujących dużą część jego twórczości: materia jako tożsamość, „dualizm” jako klucz. Chodzi o płótna zrealizowane w różnych stylach i różnymi technikami i prezentowane po dwa, według relacji nie zawsze (a nawet rzadko) od początku zdefiniowanych, które powodują, że temat „pary” rozpływa się wśród wzajemnych odniesień między dziełami, rzucając wyzwanie ciekawości i wrażliwości obserwatora. Fil rouge (wątek przewodni) za każdym razem zmienia się, to kryjąc się, to odkrywając: raz jest to użyty materiał, raz forma wyrazu, raz kolor. Całość daleka jest od ryzyka powagi, banalnej i bezkrytycznej. Inspiruje się raczej zasadą lustrzanego odbicia, które sugeruje, ale nie powtarza, zapoczątkowuje dialektykę, ale niczego nie przyjmuje za ostateczne. W tym procesie „rozdwojenia”, zawsze nowym, bo i obserwator uczestniczy w nim w aktywny sposób, element materialny jest często decydujący, jeśli nie wręcz identyfikujący.
 
Marco Angelini, urodzony w Rzymie w 1971 roku, od początku sprzęga swą twórczość artystyczną z socjologiczną interpretacją rzeczywistości, która stanowi jego kulturowo-badawczy punkt odniesienia.
Mocno wierzy w to, że sztuka ma do odegrania ważną rolę społeczną: ma przywrócić widzialność rzeczom, zwracać uwagę i w ten sposób tworzyć nowe możliwości współdzielenia, porozumienia i zadawania pytań.
Artysta zrealizował od 2006 roku wiele wystaw indywidualnych w Europie (Rzym, Mediolan, Warszawa, Londyn, Bratysława) i brał udział z wystawach zbiorowych w przestrzeniach publicznych i prywatnych galeriach w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Tel Awiwie, Warszawie, Zamościu, Szczecinie, Monachium, Essen, Londynie, Brukseli, Rzymie. Wśród najważniejszych jego wystaw przypomnijmy udział w 54° Biennale weneckim – Pawilonie Włochy w świecie (2011) i wystawę indywidualną w Rzymie w 2015 w Muzeum Carlo Bilotti.  
Od około roku jest prezentowany w Abu Zabi przez Novus Art Gallery.
Dzieła Marco Angeliniego zostały nabyte przez wielu kolekcjonerów na świecie, a jedno z nich znajduje się w prestiżowej prywatnej kolekcji Fondazione Roma (Palazzo Sciarra).

MARCO ANGELINI - Speculum: materia i jej dualizm
Kurator: Raffaella Salato
Galeria Włoskiego Instytutu Kultury w Krakowie
WERNISAŻ czwartek 14 września godz. 19:30
15-30 września 2017
Grodzka 49, 31-001 Kraków, Polska
www.marcoangelini.it
 
Marco Angelini
“Speculum: materia i jej dualizm”
kurator: Raffaella Salato
14 - 30 września 2017
Włoski Instytut Kultury - Kraków
www.iiccracovia.esteri.it
 
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.