Dzisiaj jest: 13.12.2018, imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji

Mon cher Chopin - Wystawa malarstwa Grupy Twórczej SYMFONIA

Dodano: rok temu Czytane: 908
Patronat Medialny

Wystawa malarstwa Grupy Twórczej SYMFONIA Mon cher Chopin. PROM Kultury Saska Kępa ul. Brukselska 23. Wernisaż 28.06.2017 r. godz. 19.00. Wystawa czynna: 28.06 - 12.09.2017 r.

Mon cher Chopin - Wystawa malarstwa Grupy Twórczej SYMFONIA

Wystawa malarstwa Grupy Twórczej SYMFONIA Mon cher Chopin

PROM Kultury Saska Kępa ul. Brukselska 23
Wernisaż 28.06.2017 r. godz. 19.00,
Wystawa czynna: 28.06 - 12.09.2017 r.
 

Mon cher Chopin

Tytuł nawiązuje do obrazu Eugène'a Delacroix ( ok.1838), który został pocięty w XIX w. : portret Chopina znajduje się w Luwrze,  George Sand trafiła do Muzeum w Kopenhadze , a fortepian wyjądował w koszu.
 
ARTYŚCI:
Marek Ałaszewski | Wanda Badowska-Twardowska | Barbara Bielecka-Woźniczko |  Jan Brodziak | Alina Dorada-Krawczyk | Edyta Dzierż | Anna Forycka-Putiatycka | Magdalena Hajnosz | Bożena Korulska | Jan Krusche | Janusz Lewandowski | Bogusław Lustyk | Jacek Maślankiewicz | Mirosław Miroński | Małgorzata Roszkowska
 

Symfonia
Sztuki piękne

Malarstwo inspirowane muzyką, owa synteza sztuk rodem z romantycznej tradycji Correspondance des arts, stała się busolą i drogowskazem poczynań artystycznych Grupy Symfonia. Podobnie jak w Nohant, gdzie obok Delacroix, George Sand i Chopina działali Liszt, Balzak, Berlioz, Clésinger – również my staramy się łączyć różne dziedziny sztuki w oparciu o polskie tradycje: rodzimą muzykę, poezję i literaturę.

Wszystko to, zatopione w swojskim pejzażu duchowości i tradycji, które w sposób szczególny, i jakże odrębny (tradycyjne techniki olejne, sztuka fakturowa, malarstwo gestu, aż po bardzo nowoczesne techniki własne, łączące obrazy z grafiką giclèe wyrażają na płótnie nasi artyści malarze i graficy. Jest to twórczość oparta na synestezjach, dająca możliwości wzajemnego oddziaływania na siebie zmysłów. Tym samym walczymy o naszą piękną, polską, jakże bogatą i zbyt mało znaną kulturę. Idąc za inspiracją Delacroix, który jako jeden z pierwszych docenił muzykę Chopina, ale również wzorując się na twórczości pisarskiej George Sand i jej uczuciowych związkach z wielkim Polakiem, nawiązujemy do tradycji Nohant, gdzie zrodziła się koncepcja romantycznej syntezy sztuk, czyli artystycznej więzi między poezją, muzyką, teatrem i malarstwem.

Co prawda obraz Delacroix został pocięty - jakiś szaleniec-kolekcjoner zadał śmiertelny cios temu nieformalnemu związkowi muzyki z malarstwem, ale przecież pozostała idea, którą każdy z nas może sobie wyobrazić, zestawiając oczami duszy chopinowską Sonatę b-moll op. 35, czy Marsz żałobny, z Pietą Delacroix.
Każdy artysta, aby tworzyć, potrzebuje „muzy”. Poszerzenie źródeł inspiracji duchowej, poprzez umuzycznienie poezji i malarstwa, pogłębia przeżycie i wzmacnia siły oddziaływania uczuciowego. Bez tego sztuka staje się jakby jałowa i szybko przemija. Szeroko pojęta tradycja, nawiązująca do sztuki, muzyki, poezji, czy literatury to chluba każdej, liczącej się KULTURY - również naszej. Szanujmy ją więc i wysławiajmy, bo zaprawdę jest tego warta.
                                                                                                         
                                                                                                          Anna Forycka – Putiatycka


 
 
 
 
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.